Колегіальний розгляд кримінальних справ лише за бажанням обвинуваченого – зміни до КПК 14.08.2020

13 серпня 2020 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо здійснення кримінального провадження в суді першої інстанції колегією суддів». Закон прийнято з метою пришвидшення розгляду кримінальних проваджень у судах першої інстанції.

Колегіальний розгляд кримінальних справ лише за бажанням обвинуваченого – зміни до КПК

Відтепер кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років, здійснюватиметься колегіально судом у складі трьох суддів лише за клопотанням обвинуваченого.

Кримінальне провадження стосовно кількох обвинувачених здійснюватиметься колегіально судом у складі трьох суддів стосовно всіх обвинувачених, якщо хоча б один із них заявив клопотання про такий розгляд.

Під час підготовчого судового засідання суд має роз’яснити обвинуваченому у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років, право заявити клопотання про розгляд кримінального провадження стосовно нього колегіально судом у складі трьох суддів.

Судовий розгляд у кримінальному провадженні, що розпочався до набрання чинності цим Законом і проводиться в суді першої інстанції колегіально судом у складі трьох суддів, продовжується та завершується колегіальним складом суду, визначеним до набрання чинності цим Законом, за правилами, що діяли до дня набрання ним чинності.

У кримінальному провадженні в суді першої інстанції, в якому до набрання чинності цим Законом колегіальний склад суду визначено за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом, і відбувається підготовче судове засідання, а судовий розгляд ще не призначений, судовий розгляд у кримінальному провадженні проводиться і завершується складом суду, передбаченим з урахуванням положень цього Закону.

Нагадаємо, що через неукомплектованість судів, розгляд кримінальних справ колегією суддів у деяких судах першої інстанції був ускладнений, або навіть неможливий. Відтак вимушена зміна територіальної підсудності призводила до ще більшого затягування процесу.


FAQ з кримінального права

Бланки і довідники