Кримінальне переслідування за податкові злочини 13.04.2011

Життєві реалії підприємницької діяльності змушують бізнесменів робити Кримінальний кодекс та Кримінально-процесуальний кодекс України настільними книгами.

Кримінальне переслідування за податкові злочини

 

Слід наголосити, що відповідальність за умисне ухиляння від сплати податків та інших обов'язкових платежів є досить поширеним злочином, і держава приділяє цьому питанню велику увагу. Вона зацікавлена ​​в тому, щоб розкриття злочину, передбачене ст. 212 Кримінального кодексу, було спрямоване насамперед на припинення злочинів у сфері господарської діяльності, відшкодування державі збитків за умисне ухиляння від сплати обов'язкових платежів та покарання винних осіб.

Початком кримінального переслідування службової особи підприємства є порушення кримінальної справи на підставі причин, перелічених у ст. 94 КПК України. Цей перелік має містити достатньо даних про наявність ознак злочину, на що вказує ч. 2 ст. 94 КПКУ. Як правило, кримінальні справи за ст. 212 КК порушує податкова міліція або органи прокуратури на підставі зібраних матеріалів — актів перевірок щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів, складених податковими службами, поясненнями осіб, причетних до господарської діяльності, та інших документів. Це обґрунтування прописано у п. 21 постанови Пленуму ВСУ від 08.10.2004 р. № 15 «Про деякі питання застосування законодавства про відповідальність за ухиляння від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів».

З моменту порушення кримінальної справи приводиться в дію механізм кримінального переслідування на підприємстві, установі, в організації і розпочинаються слідчі дії.

Щоб краще підготуватися до захисту від кримінального переслідування, необхідно скористатися насамперед послугами адвокатів, які розкажуть про ваші права і обов'язки в таких випадках, спланують подальшу поведінку, тактику і стратегію захисту ваших інтересів.

Складений акт перевірки податкової служби несе достатньо інформації, щоб зорієнтуватися про можливі наслідки, а саме встановити, яка відповідальність (кримінальна або адміністративна) можлива для службової особи підприємства.

Якщо є ймовірність порушення кримінальної справи за ст. 212 КК, то слід підготуватися до того, що незабаром на підприємстві буде проведено обшук або вилучення документів.

Щоб ці слідчі дії негативно не вплинули на господарську діяльність підприємства і подальшу долю керівництва, бажано навести лад у бухгалтерії, зробити копії бухгалтерської документації, яка може бути вилучена.

Час для копіювання документів, як правило, є. Після порушення кримінальної справи слідчий має право провести обшук або виїмку, якщо є достатні підстави вважати, що предмети або документи, які мають значення у справі, у конкретної особи або в конкретному місці. Під час проведення обшуку або виїмки, відповідно до ст. 183 КПКУ, особа, що проводить ці слідчі дії, надає службовій особі підприємства постанови про добровільну надання необхідних документів. При цьому слід звернути увагу на те, що постанова про виїмку має відповідати ст. 130 КПКУ, в якій буде вказано наступне: місце і час складання документа, посада особи, яка складає постанову, прізвище, справа, за якою проводять слідчі дії, і обґрунтування ухваленого рішення, а також стаття Кодексу, на підставі якої ухвалено рішення.

Під час проведенні виїмки документів слідчий складає протокол згідно зі ст. 186 КПКУ. У ньому мають бути вказані індивідуальні ознаки документа, який вилучається на підприємстві, і це контролюється службовою особою. До індивідуальних ознак вилученого документа можна віднести його назву, зміст, дату складання.

Важливу роль під час кваліфікації злочину за ст. 212 КК відіграє сума, яка не була сплачена до бюджету або не вказана у відповідних деклараціях підприємства. Для кваліфікації злочину за ст. 212 КК необхідно виходити із встановленої податкової соціальної пільги, про що йдеться в чинному Податковому кодексі. А саме, згідно з п. 5 підр. 1 розділу XX «Перехідних положень» ПК, п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 ПК, податкова соціальна пільга розраховується за формулою: мінімальна заробітна плата на момент скоєння злочину помножена на 30 і поділена на 100. Тож якщо мінімальна зарплата з 01.01.2011 р. по 01.04.2011 р. складає 941 грн, то податкова соціальна пільга = 941 х 30: 100 = 282 грн 30 коп.

Для наявності складу злочину за ч. 1 ст. 212 КК необхідно, щоб до бюджету не надійшла сума у розмірах, які у 1000 і більше разів перевищують податкову соціальну пільгу. З урахуванням вищенаведеної формули нині ця сума складає: 282,30 грн х 1000 = 282 300 грн.

Правильно встановлена ​​кваліфікація злочину за ст. 212 КК дає нам можливість у деяких випадках уникнути кримінальної відповідальності, виконавши перед цим вимоги ч. 4 ст. 212 КК.

Особа звільняється від кримінальної відповідальності, згідно з ч. 4 ст. 212 КК, коли:

  • ухиляється від сплати податків уперше;
  • незаконні дії службової особи кваліфікуються за ч. 1 або ч. 2 ст. 212 КК;
  • службова особа, яка підозрюється у злочині за ст. 212 КК, сплатила належні суми податків і зборів, а також пеню та фінансові санкції.

При цьому ці підстави для звільнення від кримінальної відповідальності матимуть місце до винесення постанови про притягнення особи як обвинуваченого і пред'явлення йому обвинувачення (п. 19 постанови Пленуму ВСУ від 08.10.2004 р. № 15 «Про деякі питання застосування законодавства про відповідальність за ухиляння від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів».

Висновок

Початком кримінального переслідування службової особи підприємства є порушення кримінальної справи. Підстави для цього перераховані в ст. 94 КПКУ. Вони повинні мати достатні дані про наявність ознак злочину. Для порушення кримінальної справи з податкових злочинів достатньо, щоб підприємство або підприємець не сплатили до держбюджету податкові зобов'язання на суму, еквівалентну 282 300 грн.


FAQ з кримінального права

Бланки і довідники