Набули чинності зміни до законодавства про кримінальні проступки 03.07.2020

1 липня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень». Закон запроваджує в Україні інститут кримінальних проступків та криміналізує керування транспортними засобами у стані алкогольного та наркотичного сп’яніння. // 03.07.2020

За керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачений штраф від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 до 34 000 грн.) з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

Ті самі дії, вчинені повторно, караються штрафом у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  (до 51 000 грн.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років.

Кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини.

Кримінальним проступком є передбачене Кримінальним Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.

Злочини поділяються на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі.

Досудове розслідування кримінальних проступків здійснюється у формі дізнання.

Дізнання здійснюють підрозділи дізнання або уповноважені особи інших підрозділів:

 • а) органів Національної поліції;
 • б) органів безпеки;
 • в) органів, які здійснюють контроль за дотриманням податкового законодавства;
 • г) органів Державного бюро розслідувань;
 • д) Національного антикорупційного бюро України.

З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчено:

 • протягом сімдесяти двох годин - в разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або затримання особи;
 • протягом двадцяти днів - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, якщо підозрюваний не визнає провину або необхідності проведення додаткових слідчих (розшукових) дій, або вчинення кримінального проступку неповнолітнім;
 • протягом одного місяця - в разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку, якщо особою заявлено клопотання про проведення експертизи.

Термін попереднього розслідування може бути продовжений, але при цьому загальний термін досудового розслідування не може перевищувати одного місяця з дня повідомлення особи про підозру у вчиненні кримінального проступку.

Досудове розслідування кримінальних проступків (дізнання) здійснюється за загальними правилами досудового розслідування, з урахуванням особливостей, визначених КК.

Процесуальними джерелами доказів у кримінальному провадженні про кримінальні проступки, крім визначених статтею 84 Кримінального Кодексу, є також пояснення осіб, результати медичного огляду, висновок фахівця, показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису. Такі процесуальні джерела доказів не можуть бути використані в кримінальному провадженні за злочинами, крім як на підставі постанови слідчого судді, яка виноситься за клопотанням прокурора.

Уповноважена посадова особа має право без рішення слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні кримінального проступку, у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 208 Кримінального Кодексу, і тільки за умови, що ця особа:

 • відмовляється виконувати законну вимогу уповноваженої посадової особи про припинення кримінального проступку або чинить опір;
 • намагається покинути місце скоєння кримінального проступку;
 • при безпосередньому переслідуванні після вчинення кримінального проступку не виконує законних вимог уповноваженої посадової особи;
 • знаходиться в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння і може завдати шкоди собі чи оточуючим.

Затримання особи, яка вчинила кримінальний проступок, здійснюється не більше ніж на 3 години з моменту фактичного затримання.

Затримання особи, яка вчинила кримінальний проступок, передбачений статтею 286-1 Кримінального кодексу України, з ознаками перебування в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння або перебування під впливом лікарських засобів, що знижують його увагу та швидкість реакції, здійснюється не більше ніж на 3 години з обов'язковим доставкою такого особи до медичного закладу для забезпечення проходження відповідного медичного огляду.

Під час досудового розслідування кримінальних проступків як тимчасовий запобіжний захід застосовується затримання особи на підставах і в порядку, визначеними Кримінальним Кодексом, а також такі заходи, як особисте зобов'язання і особисту поруку. Підозрюваному пояснюється його обов'язок з'явитися за першим викликом до дізнавачу, прокурору або до суду.

Дізнавач зобов'язаний в найкоротший термін, але не пізніше сімдесяти двох годин з моменту затримання особи, подати прокурору всі зібрані матеріали дізнання разом з повідомленням про підозру, про що невідкладно письмово повідомляє підозрюваному, його захиснику, законному представнику, потерпілому.

Після отримання обвинувального акта про вчинення кримінального проступку суд в п'ятиденний термін, а в разі затримання особи - невідкладно призначає судовий розгляд.

Суд розглядає обвинувальний акт про вчинення кримінального проступку без проведення судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, якщо обвинувачений не заперечує встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта.


Пошук юридичних послуг в сфері кримінального права
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

8

кількість пропозицій

2 825,00

середня ціна, грн

8

кількість пропозицій

1 325,00

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

1 020,00

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

14 800,00

середня ціна, грн

4

кількість пропозицій

1 100,00

середня ціна, грн

4

кількість пропозицій

475,00

середня ціна, грн

4

кількість пропозицій

2 950,00

середня ціна, грн

2

кількість пропозицій

700,00

середня ціна, грн

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Bookeeper

295 грн. в месяц

Онлайн бухгалтерия

для ФОП и малого бизнеса

первые 30 дней бесплатно!

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Путівники

Кримінальне право і процес. Злочини, їх види

Ознаки, об'єкти і суб'єкти кримінального злочину. Кримінальна відповідальність за кримінальні правопорушення неповнолітніх. Поняття кримінального процесу в Україні

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах