Набув чинності Закон про заборону вирубки Карпатських лісів 22.11.2019

21 листопада 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону». Закон встановлює заборону на проведення суцільних рубок у гірських ялицево-букових деревостанах, суцільних рубок головного користування та будь-яких інших суцільних рубок у високогірних лісах, у лісах у лавинонебезпечних та селенебезпечних басейнах та в берегозахисних ділянках лісу в Карпатському регіоні України, крім розробки суцільних вітровалів і буреломів, а також суцільно вражених шкідниками і хворобами насаджень.

Набув чинності Закон про заборону вирубки Карпатських лісів

У 2000 році був прийнятий Закон України «Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону», який вводив мораторій на 10 років на проведення суцільних рубок головного користування в ялицево-букових деревостанах на стрімких схилах в Карпатському регіоні.

У 2011 році цей мораторій перестав діяти, і відповідно, стало знову можливим проводити суцільні рубки ялицево-букових лісів на стрімких гірських схилах. Це погіршило охорону важливих в екологічному,санітарно-гігієнічному,ґрунтозахисному та рекреаційному значенні категорій лісів. Більше того,така ситуація є вкрай небезпечною, оскільки збільшує імовірність виникнення лавин, селей,зсувів та повеней в Карпатському регіоні.

З метою збереження корисних властивостей лісів та забезпечення запобігання проявам згубних наслідків природних явищ у Карпатському регіоні законом встановлюється заборона на проведення суцільних рубок головного користування та суцільних рубок формування та оздоровлення лісів, крім розробки суцільних вітровалів і буреломів, а також суцільно вражених шкідниками і хворобами насаджень:

  • у високогірних лісах, що розташовані вище 1100 метрів над рівнем моря;
  • у лісах в лавинонебезпечних басейнах (смуги лісу по верхній його межі залежно від довжини безлісного схилу);
  • у лісах в селенебезпечних басейнах (усі ліси в зонах формування селей, що встановлюються національною гідрометеорологічною службою);
  • у берегозахисних ділянках лісу.

На стрімких схилах у гірських ялицево-букових лісах Карпатського регіону дозволяються лише вибіркові рубки головного користування та вибіркові рубки формування та оздоровлення лісів.

На пологих і спадистих схилах у гірських ялицево-букових деревостанах проводяться лише поступові і вибіркові рубки.

На ділянках із штучно створеними лісонасадженнями та природними лісами у смугах відведення каналів, гідротехнічних споруд та інших споруд міжгосподарського значення допускаються лише вибіркові рубки догляду та санітарні рубки, що проводяться згідно з рекомендаціями органів лісового господарства.

Користувачі, що експлуатують такі канали та споруди, за погодженням із органами державної лісової охорони в обов'язковому порядку здійснюють залісення, догляд і охорону лісів у смугах відведення каналів, гідротехнічних споруд та інших споруд міжгосподарського значення.

З метою недопущення розвитку ерозійних процесів, збереження та відтворення лісового фонду, створення сприятливих умов для ведення лісового господарства проведення рубок здійснюється виключно за умов дотримання екологічних та технологічних вимог.

 Розміщення лісосік вузько лісосічних рубок допускається тільки в довжину по горизонталі, а на пересічному рельєфі - паралельно до водотоків. Вздовж схилу лісосіка може розміщуватися лише у виняткових випадках за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, при відсутності небезпеки виникнення ерозійних процесів і використанні підвісних механізмів для трелювання.

Розміщення лісосік повинно проводитися з урахуванням розташування наявних шляхів транспортування та рельєфно-гідрологічних умов території. Уздовж схилу лісосіка розміщується за умови відсутності небезпеки виникнення ерозійних процесів та використання при цьому канатних лісотранспортних установок і систем повітряного транспортування деревини.

З метою недопущення розвитку ерозійних процесів, збереження та відтворення лісового фонду, створення сприятливих умов для ведення лісового господарства проведення рубок здійснюється виключно за умов дотримання екологічних та технологічних вимог.

Заготівля та вивезення деревини в гірських лісах Карпатського регіону буде проводитись переважно з використанням природозберігаючих систем машин і механізмів та гужового транспорту, що забезпечують допустимий вплив на довкілля, а також із збереженням наявних вузькоколійних лісовозних залізниць та оптимізацією мережі лісових автодоріг. До 2030 року мережу лісових автодоріг з твердим покриттям у лісах регіону має бути розширено до 10 кілометрів на 1000 гектарів.

У Карпатському регіоні мережу природно-заповідних територій та об'єктів розширять за рахунок збільшення частки та розширення площ природних та біосферних заповідників, національних природних та регіональних ландшафтних парків, заказників, заповідних урочищ, пам'яток природи з доведенням до 2030 року рівня заповідності до 20 відсотків відповідно до законодавства.


FAQ з кримінального права

Бланки і довідники