Прийнято в першому читанні проєкт Закону про розгляд кримінальних проваджень колегією суддів в судах першої інстанції 16.01.2020

14 січня 2020 року парламент прийняв у першому читанні проект Закону «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо здійснення кримінального провадження в суді першої інстанції колегією суддів» (№2456). Метою прийняття закону є розвантаження судів першої інстанції при розгляді кримінальних проваджень колегіями суддів, пришвидшення розгляду справ у суді першої інстанції, зменшення кількості справ, що передаються з одного суду до іншого через неможливість сформувати колегію суддів.

Прийнято в першому читанні проєкт Закону про розгляд кримінальних проваджень колегією суддів в судах першої інстанції

Як зазначено у пояснювальній записці до законопроекту: «відповідно до частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Забезпечення швидкого, повного та неупередженого судового розгляду є одним із завдань кримінального провадження, передбаченого частиною 1 статті 2 Кримінально-процесуального кодексу України.

Однак, реальна ситуація свідчить про те, що багато кримінальних проваджень розглядаються в судах першої інстанції протягом двох і більше років. Перш за все, це стосується кримінальних проваджень, які розглядаються в судах першої інстанції колегією суддів. Це пов’язано із збільшенням кількості таких справ, складністю узгодження графіків судових засідань між членами колегії, а в період відпусток, перерви між судовими засіданнями інколи тривають більше трьох місяців.

Крім того, на сьогодні зберігається велика кількість судів, в яких правосуддя здійснює не більше трьох суддів, внаслідок чого, після розгляду будь-якого клопотання органу досудового розслідування під час досудового розслідування, в даному судді вже не можливо створити колегію суддів, а тому справи направляють до апеляційних судів з метою зміни територіальної підсудності та направлення справ на розгляд до інших судів.

В подальшому значна віддаленість суду, який розглядає справу від місця мешкання учасників кримінального провадження, призводить до низької явки у судові засідання та відкладення розгляду справи.

Всі ці фактори негативно впливають не лише на швидкість судового розгляду, але й на якість.

Отже розвантаження судів України від розгляду великої кількості кримінальних проваджень колегіями у складі трьох професійних суддів призведе до покращення доступу до правосуддя громадян та виконання завдань кримінального провадження, які закріплені як в національному законодавстві, так і за міжнародними угодами.»

Тому законопроєктом пропонується внести зміни до частини 2 статі 31 Кримінального процесуального кодексу України, які передбачають:

  • зменшення кількості кримінальних проваджень за якими передбачається можливість розгляду колегією суддів, шляхом заміни категорії злочинів: замість злочинів, за які передбачається покарання строком більше десяти років пропонується передбачити злочини, за які передбачається покарання більше дванадцяти років;
  • розгляд кримінальних проваджень, щодо злочинів, за які передбачається покарання строком більше дванадцяти років, колегією суддів лише за клопотанням обвинуваченого.

Якщо Закон буде прийнято в цілому, він набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Кримінальні провадження, які на день набрання чинності цим Законом перебуватимуть у провадженні колегії суддів, залишаються у провадженні цих колегій до завершення провадження в суді першої інстанції.


FAQ з кримінального права

Бланки і довідники