Проведення негласних слідчих дій за новим КПК 12.11.2012

20 листопада 2012 р. набуває чинності новий Кримінально-процесуальний кодекс, який проголошує нові підходи до кримінального провадження загалом, а також вносить істотні зміни в окремі стадії кримінального процесу. Познайомити читачів з основними нововведеннями вирішив Prostopravo.com.ua. Сьогодні йтиметься про досудове розслідування, зокрема про вчинення негласних слідчих дій.

Проведення негласних слідчих дій за новим КПК

Поняття

Негласні слідчі дії згідно зі ст. 246 КПК — це різновид слідчих (розшукових) заходів, відомості про факт і методи проведення яких не підлягають розголошенню, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Негласні слідчі дії проводять у випадках, якщо відомості про злочин і особу, яка його вчинила, неможливо отримати іншим способом.

Тобто такі слідчі дії проводять без відома особи, щодо якої їх вчиняють. КПК передбачає повідомлення як осіб, чиї права були тимчасово обмежені під час вчинення негласних слідчих дій, так і підозрюваного і його захисника про проведення цих дій, причому в письмовій формі. Таке повідомлення надсилають протягом 12 місяців після їх завершення, але не пізніше звернення до суду з обвинувальним актом.

Види негласних слідчих дій

У новому КПК передбачено такі види негласних слідчих дій:

1. Втручання у приватне спілкування:

  • аудіо- і відеоконтроль особи;
  • арешт, огляд і вилучення кореспонденції;
  • отримання інформації з транспортних телекомунікаційних мереж;
  • отримання інформації з електронних інформаційних систем.

Втручання у приватне спілкування особи можливо лише за ухвалою слідчого судді і не допускається щодо спілкування підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або виправданого із захисником або священнослужителем.

2. Обстеження публічно недоступних місць, житла та іншого майна. Публічно недоступними місцями є такі, куди неможливо увійти або неможливо перебувати на правових підставах без згоди власника, користувача або уповноважених ними осіб.

3. Встановлення місця розташування радіоелектронного засобу.

4. Спостереження за особою, річчю або місцем.

5. Аудіо- і відеоконтроль місця.

6. Контроль за вчиненням злочину (контрольована поставка або закупівля, слідчий експеримент, імітація обстановки злочину).

7. Негласне отримання зразків, необхідних для порівняльного аналізу.

8. Використання конфіденційної співпраці.

9. Виконання спеціального завдання з розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації (особою, яка виконує спеціальне завдання щодо участі в групі або організації або учасником такої організації, який співпрацює зі слідством на основі конфіденційності).

Порядок проведення

Більшість негласних слідчих дій (крім встановлення місця розташування радіоелектронного обладнання та використання конфіденційної співпраці) проводять виключно під час розслідування тяжких або особливо тяжких злочинів.

Рішення про проведення таких слідчих дій може ухвалювати слідчий, прокурор або слідчий суддя.

Лише слідчий суддя ухвалює рішення про втручання у приватне спілкування, проникнення в житло чи інше публічно недоступне приміщення, встановлення радіоелектронного засобу, спостереження за особою, аудіо- і відеоконтроль місця. Причому розглядає клопотання прокурора або слідчого про проведення слідчої дії й виносить відповідну ухвалу суддя апеляційного суду за місцем розташування органу досудового розслідування.

Важливим нюансом є те, що до клопотання про проведення негласної слідчої дії обов'язково додається витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що робить неможливим проведення таких дій поза рамками розслідування конкретної кримінальної справи.

Відповідне рішення слідчий суддя має ухвалити протягом 6 годин, а термін дії дозволу про проведення негласної слідчої дії становить 2 місяці, після закінчення яких прокурор або слідчий знову повинен звернутися в суд для ухвали нової постанови. Загальний термін проведення негласної слідчої дії в рамках однієї кримінальної справи не може перевищувати 12 місяців. Водночас, якщо метою проведення слідчої дії є розшук особи, яка переховується від органів досудового слідства або суду, воно може тривати до виявлення розшукуваного.

У виняткових випадках, з метою порятунку життя людей або запобігання тяжкого або особливо тяжкого злочину, негласна слідча дія може бути розпочата до постанови слідчого судді. У такому разі прокурор негайно після початку його проведення має звернутися з клопотанням до суду, і якщо слідчий суддя ухвалить відмову, негласна слідча дія має бути негайно припинена.

Лише прокурор ухвалює рішення про проведення такої негласної слідчої дії, як контроль за вчиненням злочину. Компетенцією слідчого є ухвалення рішення про проведення таких негласних слідчих дій, як виконання спеціального завдання з розкриття злочинної діяльності і використання конфіденційної співпраці. Про ухвалене рішення слідчий повинен повідомити прокурора, який, своєю чергою, має право заборонити або припинити проведення негласної слідчої дії.

Проведення негласної слідчої дії покладається на слідчого, а за його дорученням — на органи внутрішніх справ, органи безпеки, податкової міліції, органи Державної пенітенціарної служби, органи Державної прикордонної служби, органи Державної митної служби. За рішенням слідчого або прокурора до проведення таких слідчих дій можуть залучати інших осіб.

За результатами проведення негласних слідчих дій складають протокол, їх перебіг можуть фіксувати за допомоги технічних засобів.

Протоколи про проведення негласних слідчих дій, аудіо- та відеозаписи, фотографії, інші результати, отримані за допомоги технічних засобів, вилучені під час їх проведення, речі і документи або їхні копії можуть бути доказами на тих же підставах, що і результати проведення інших слідчих дій під час досудового розслідування.

Рішення слідчого або прокурора про відмову в проведенні негласної дії може бути оскаржено під час досудового розслідування, тоді як рішення про його проведення може бути предметом розгляду  вже на стадії судового розгляду.


FAQ з кримінального права

Бланки і довідники