У Верховній Раді зареєстровано проєкт Закону про біль та жаль 19.06.2020

Проєктом Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відшкодування шкоди за біль та жаль» (законопроєкт №3605) запропоновано замінити поняття моральної шкоди на шкоду за біль та жаль. На думку авторів, саме такий підхід відповідає законодавству Європейського Союзу, тоді як попереднє визначення є застарілим, «совєцьким» та потребує реформування. // 19.06.2020

Відповідно до тексту законопроєкту шкода за біль та жаль полягає:

  1. у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
  2. у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;
  3. у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;
  4. у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
  5. у шкоді, спричиненій почуттям у зв'язку з порушенням таємниці листування та записів конфіденційного характеру, втручанням у приватне життя особи внаслідок несанкціонованої фотозйомки, розголошення відомостей про приватне життя, розголошення недостовірної інформації про особу.
  6. у порушені ділової етики та норм трудового законодавства.

Шкода за біль та жаль відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування шкоди за біль та жаль визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення.

Шкода за біль та жаль відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає  окремому відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування.

Шкода за біль та жаль, завдана фізичній чи/або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується  особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Шкода за біль та жаль відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала:

  • якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки;
  • якщо шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт;
  • в інших випадках, встановлених законом.

Позови про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи, шкоди, заподіяної внаслідок вчинення злочину,  чи шкоди за біль та жаль, можуть пред’являтися як за місцем знаходження відповідача, так і за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача або за місцем заподіяння шкоди.

Як бачимо шкода за біль та жаль може бути завдана як фізичній, так і юридичній особі. Наприклад, якщо юридична особа ввела другу сторону правочину в оману щодо свого права на вчинення такого правочину, вона зобов'язана відшкодувати їй шкоду за біль та жаль, завдану таким правочином.

В той же час, не відшкодовується шкода завдана неумисним повідомленням викривачем недостовірної інформації про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень.

Відшкодування власником або уповноваженим ним органом шкоди за біль та жаль працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних та/або душевних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків та/або депресії  і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

Якщо Закон буде прийнято він набуде чинності з дня, наступного за днем його опублікування.


Пошук юридичних послуг в сфері кримінального права
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

8

кількість пропозицій

2 825,00

середня ціна, грн

8

кількість пропозицій

1 325,00

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

1 020,00

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

14 800,00

середня ціна, грн

4

кількість пропозицій

1 100,00

середня ціна, грн

4

кількість пропозицій

475,00

середня ціна, грн

4

кількість пропозицій

2 950,00

середня ціна, грн

2

кількість пропозицій

700,00

середня ціна, грн

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Bookeeper

295 грн. в месяц

Онлайн бухгалтерия

для ФОП и малого бизнеса

первые 30 дней бесплатно!

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Путівники

Кримінальне право і процес. Злочини, їх види

Ознаки, об'єкти і суб'єкти кримінального злочину. Кримінальна відповідальність за кримінальні правопорушення неповнолітніх. Поняття кримінального процесу в Україні

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах