Військовий облік жінок: хто підлягає, порядок, відповідальність 28.12.2021

17 грудня 2021 року набув чинності Наказ Міністерства оборони України від 11.10.2021р. №313, яким затверджено Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних.

Військовий облік жінок: хто підлягає, порядок, відповідальність

У березні 2021 року до Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» були внесені зміни. А саме, згідно з чинною редакцією частини 11 статті 1 Закону,  жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).

Жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі), що включає прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військового обов’язку в запасі та дотримання правил військового обліку.

До Переліку віднесено в тому числі, але не виключно, такі спеціальності, як:

  1. Облік і оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка
  2. Публічне управління та адміністрування, право, міжнародне право, міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії, математика, прикладна математика, статистика
  3. Фізична культура, спорт і туризм
  4. Цивільна безпека, правоохоронна діяльність
  5. Фінанси, банківська справа та страхування
  6. Інформаційна, бібліотечна та архівна справа, історія та археологія
  7. Журналістика, професійна освіта (за спеціалізацією), спеціальна освіта
  8. Психологія, соціологія, політологія, соціальна робота, соціальне забезпечення
  9. Музичне мистецтво, сценічне мистецтво, менеджмент соціокультурної діяльності
  10. Видавництво та поліграфія.

Таким чином, всі жінки, які мають спеціальності або професії, передбачені Переліком, придатні до військової служби за станом здоров’я, у віці від 18 до 60 років, беруться на військовий облік та стають військовозобов’язаними.

Здійснюють військовий облік військові комісаріати, також військовий облік щодо найманих працівників ведеться на підприємствах всіх форм власності. Зокрема, такий обов’язок покладається на них статтею 21 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку». Фізичні особи-підприємці не ведуть військовий облік, навіть якщо мають найманих працівників.

Більше про військовий облік на підприємствах читайте у статті.

Нагадаємо також про відповідальність за порушення правил військового обліку військовозобов’язаними та підприємствами, організаціями.

Відповідно до статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку - тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 850 грн).

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період - тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн).

Керівників підприємств, організацій можуть притягати до відповідальності за статтею 210-1 КУпАП.

Відповідно до ст.210-1 КУпАП, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3400 до 5100 грн).

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 до 8500 грн).

В той же час, Наказ Міноборони не містить ані строків взяття таких жінок на облік, ані порядку вчинення таких дій.

Наразі роз’яснення надав начальник Київського обласного територіального центру комплектування та соцпідтримки Валерій Куценко на брифінгу.

За його словами, процедура постановки на військовий облік жінок така сама, як у чоловіків:

  1. Жінка протягом 2022 року пише заяву до місцевого військомату, надає копії і оригінали паспорту, ідентифікаційного коду, свідоцтв про одруження, народження дітей і закінчення навчання, довідки з роботи.
  2. Після цього військомат вивчає документи, зокрема довідку з місця роботи на предмет, чи входить вона до переліку "військовозобов'язаних" жіночих професій.
  3. Потім комісія ухвалює рішення, чи ставити жінку на військовий облік, і направляє її на медкомісію за місцем проживання.

FAQ з кримінального права

Бланки і довідники