Якщо до вас прийшли з обшуком ... 22.02.2011

Насамперед упевніться у повноваженнях візитерів. Попросіть їх показати службові посвідчення і запишіть усі дані (ПІБ, посада, номер посвідчення та ін.).

Якщо до вас прийшли з обшуком ...

 

Вимагайте постанову на обшук. Його мають право робити на підставі постанови слідчого, а обшук в оселі — на підставі судового рішення. У разі відсутності судового рішення обов'язково слід повідомити суддю та прокурора про проведення обшуку протягом доби з початку його проведення.

Уважно прочитайте текст постанови про проведення обшуку. Особливу увагу зверніть на те, як в документі позначений об'єкт, що підлягає обшуку, і чи відповідає найменування та адреса цього об'єкта найменуванню та адресі вашого підприємства або житла.

Обов'язково подивіться на верхній правий кут постанови. Там має бути санкція судді. Якщо її немає, можливі такі варіанти:

  1. Обшук незаконний. Вимагайте присутності понятих (краще, якщо понятими будуть ваші сусіди або люди, яких ви знаєте, ніж незнайомі люди, з якими може прийти міліція) та письмового засвідчення ними факту відсутності санкції. Заявіть протест, який повинен бути занесений у протокол обшуку.
  2. Обшук законний на підставі ст. 177 КПК України. У ній ідеться, що у випадках, які не чекають на зволікання, слідчий має право проводити обшук і без санкції судді, але з обов'язковим повідомленням прокурора протягом доби. Тоді необхідно перевірити наявність у постанові обґрунтування невідкладності.

Такими ситуаціями можуть бути:

  • необхідність виявити і затримати злочинця;
  • продовження в цьому приміщенні злочинної діяльності;
  • ризик того, що зволікання з обшуком може спричинити знищення доказів у справі;
  • наміри підозрюваного накласти на себе руки.

Якщо цього в постанові на обшук не записано, то його законність сумнівна.

Вимагайте занесення слів з приводу ваших сумнівів у протокол обшуку.

Ви маєте право відстрочити початок обшуку до прибуття вашого адвоката. Якщо ваше бажання ігнорується, не забудьте зазначити у протоколі або іншому документі, наданому вам для ознайомлення, що під час слідчих дій було порушено ваше право на одержання кваліфікованої юридичної допомоги. Це допоможе вам згодом відстоювати обмеження прав.

Обшук проводиться за наявності у слідчого обґрунтованих даних про приховані предмети і документи, які важливі у справі. Це обґрунтування також має бути вказано в постанові на обшук. Якщо його немає, вимагайте занесення відомостей у протокол обшуку.

Не перешкоджайте розкриттю закритих приміщень, шаф, сейфів, інакше слідчий може зробити це сам. При цьому не слід допускати пошкодження майна (засувів, дверей тощо), якщо цього можна уникнути.

Під час обшуку вам можуть заборонити залишати приміщення, а також спілкуватися з іншими особами, які перебувають у цьому приміщенні.

Необхідна присутність понятих — не менше двох осіб, з метою посвідчення факту, змісту та результатів дій. Поняті мають постійно супроводжувати осіб, яких обшукують. Не допускайте ситуацій, коли оперативний працівник заходить без понятих в іншу кімнату. Може статися, що через хвилину він вийде з неї зі словами «Подивіться, що я знайшов?», тримаючи в руках заборонену річ, яку ви вперше бачите.

За жодних обставин не торкайтеся до предметів, які були знайдені в іншому приміщенні або в місцях, прихованих від огляду, і обов'язково зверніть увагу понятих на тому, що їм пред'явили предмети, момент виявлення яких вони не бачили.

І також зафіксуйте цей факт у протоколі.

Складання протоколу

Як уже наголошувалося, під час обшуку оформляється протокол, до обшуку або після нього. Ви маєте право нотувати під час обшуку, щоб не забути внести зауваження до протоколу обшуку після його закінчення.

У протоколі обшуку мають бути чітко зазначені такі факти: місце і дата проведення, час його початку і закінчення; посада, ПІБ особи, яка складає протокол; ПІБ усіх осіб, які брали участь у слідчій дії, їхні адреси та інші дані про особу; також місця та обставини виявлення предметів, документів або цінностей, спосіб їхнього вилучення (добровільно або примусово), із зазначенням їхньої кількості, індивідуальних ознак, ваги та вартості. Якщо вилучається апаратура, а також її окремі блоки, необхідно вказати в протоколі відповідні заводські або серійні номери, та іншу інформацію, необхідну для їхнього розпізнавання. Крім того, у протоколі фіксують усі зауваження учасників обшуку.

Процесуальні дії повинні описуватися в тому ж порядку, в якому вони проводилися.

Протокол складається у кількох примірниках. Після закінчення обшуку вам зобов'язані вручити копію документа і опис вилученого майна.

Ніколи не підписуйте недописаний протокол, незаповнені бланки тощо, оскільки у такий спосіб ви можете підписати собі вирок.

Якщо працівники міліції не реагують на ваші законні вимоги про дотримання ваших прав, ви можете вказати слідчому на допущені під час обшуку порушення в протоколі перед своїм підписом, або склавши заяву на окремому аркуші паперу. Слідчий зобов'язаний задовольнити вимоги заявника або винести постанову про відмову, але в будь-якому випадку поставити його до відома про ухвалене рішення. Якщо ви ставите під сумнів законність рішення слідчого, можете звернутися до його керівництва, до прокурора або до суду.

Будь-які дії посадових осіб, які порушують закон, можуть бути оскаржені в районному суді за місцем проведення попереднього розслідування. Суддя розглядає скаргу протягом 5 діб з дня надходження.

Дуже часто суди першої інстанції відмовляють у задоволенні скарг на дії слідчого. Але ці рішення судів можна оскаржити протягом 10 днів у вищих судах.

Такі законні способи захисту цивільних прав від зловживань з боку працівників правоохоронних органів. Їхнє знання і вміле використання може захистити вас від багатьох неприємностей.


FAQ з кримінального права

Бланки і довідники