Сплата аліментів на утримання дитини, якщо батьки не розлучені

Чи передбачені аліменти на утримання дитини, батьки якої перебувають у шлюбі? На які норми закону слід посилатися під час подання позову до суду?

Катерина Гутгарц

Головний редактор

Prostopravo.com.ua

Обов'язок батьків утримувати дитину до досягнення нею 18 років (а в деяких випадках і після досягнення повноліття) передбачена Сімейним кодексом України, зокрема ст. 180, 198, 199.

Способи виконання цього обов'язку встановлені в ст. 181 СК. Однією з форм виконання цього обов'язку є виплата коштів на утримання дитини (аліменти) одним із батьків. За рішенням суду аліменти присуджують в частині від доходу одного з батьків або у твердій грошовій формі.

Крім того, батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, в якому визначити розмір і терміни  виплат (ст. 189 СК). Такий договір укладають письмово і нотаріально засвідчують. У разі не виконання одним із батьків свого обов'язку за договором аліменти з нього можуть бути стягнуті на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Як бачимо, закон не ставить обов'язок батьків утримувати дитину або право одного з батьків звернутися по примусове стягнення аліментів на її утримання в залежність від того, чи перебувають батьки дитини у шлюбі між собою. Позов про присудження аліментів на утримання дитини може бути подано і тоді, коли батьки дитини перебувають у зареєстрованому шлюбі, і в тому випадку, якщо шлюб розірвано, і навіть якщо вони ніколи не перебували у шлюбі між собою.

Аліменти сплачують тому з батьків, з ким мешкає дитина. Тому в суді мають бути представлені докази того, що дитина проживає з позивачем. Наприклад, довідка про склад сім’ї. Батьки дитини можуть проживати як разом, так і окремо, це не суперечить закону. Більше того, Сімейний кодекс навіть передбачає можливість встановлення режиму окремого проживання подружжя за рішенням суду у разі неможливості або небажання мешкати разом (ст. 120 СК).

Опубліковано на сайті: 20.04.2012Советы юристов для граждан и бизнеса на ваш e-mail!
Пошук юристів і держорганізацій по великих містах