Дитсадок: занадто дорогі діти ... 27.01.2011

Правові засади стягнення плати за послуги у закладах дошкільної освіти.

Дитсадок: занадто дорогі діти ...

Діти — наше майбутнє, точніше, інвестиції у майбутнє. Ось тільки багатьом батькам інвестувати у своїх чад доводиться від народження і чи не до появи на світ їхніх онуків. Причому перші відчутні фінансові вливання починаються вже з дитячого садка. І це не лише оплата одягу, харчування, карнавальних костюмів тощо, але й постійні побори «на ремонт», «на мікрохвильову піч», «на меблі», «на іграшки», «на книжки». Цей список нескінченний. А що про це йдеться у Законі, чи є правові підстави для всіляких зборів?

 

Не так давно міністр освіти і науки Дмитро Табачник запевнив батьків, що його відомство не буде запроваджувати платні послуги у дитячих садках: «Жодних платних послуг у дитсадках не буде, бо за законом їх запровадили два десятки років тому. І нічого тут ні на йоту не змінилося». Тож про що йде мова? Адже у ст. 2 Закону «Про дошкільну освіту» чорним по білому написано: «Основними завданнями законодавства України про дошкільну освіту є забезпечення права дитини на доступність і безоплатність здобуття дошкільної освіти».

 

За що платити в «безкоштовному садку»?

 

До речі, про безкоштовність та доступність дошкільної освіти свого часу висловився КСУ рішенням у справі № 1-4/2004 від 4 березня 2004 р. Тоді до суду за роз'ясненнями положень ч. 3 ст. 53 Конституції (щодо забезпечення доступності і безоплатності дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах) звернулося 50 народних депутатів. Своїм рішенням суд ухвалив, що «безкоштовність» у цих положеннях Конституції означає можливість здобуття освіти в цих установах без оплати, тобто без внесення плати у будь-якій формі за освітні послуги відповідно до державного стандарту в рамках тих видів освіти, безоплатність яких визначена у цих положеннях. При цьому забезпечення безкоштовної освіти на всіх рівнях є однією з гарантій її доступності.

 

КСУ також наголосив, що фінансування дошкільної освіти залежить від форми власності дошкільного навчального закладу, обов'язок фінансування якого покладається на власника (засновника). Але, на думку КСУ, безкоштовність державних або комунальних дитячих садків, які фінансуються з відповідних бюджетів, «не виключає можливості фінансування галузі освіти за рахунок розвитку позабюджетних механізмів залучення додаткових коштів, як це визначено законодавством про освіту». А таки «позабюджетними механізмами» є ... батьки.

 

Тому, зрозуміло, не можна не враховувати Постанови КМУ від 27 серпня 2010 р. № 796 (зі змінами від 12.10.2010 р.) «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами і закладами системи освіти, що перебувають у державній та комунальній формі власності». За цим документом, дитячі садки мають право надавати платні послуги, що виходять за рамки і плани їхньої діяльності. Наприклад, організація екскурсій, проведення концертно-видовищних заходів. Іншими словами, додаткові заняття з танців чи музики для дітей, а також додаткові розвивальні іграшки — все це фінансовий тягар батьків. Єдиною платною послугою дитсадків було, є і буде харчування малят.

 

А що думає МОН України

 

У зв'язку з поширенням чуток про запровадження платних послуг для дошкільнят Міносвіти вважало за необхідне роз'яснити гучну Постанову № 796. Зокрема, як наголошує офіційний сайт МОН, «у документі підкреслюється необхідність взяти до відома, що платні освітні та інші послуги надаються понад обсяги, встановлені навчальними планами, і фінансуються за рахунок коштів загального фонду державного та місцевого бюджетів».

 

Крім того, МОН стверджує, що надходження, отримані за надання платних освітніх та інших послуг, не передбачених переліком груп власних надходжень бюджетних установ, зараховуються до доходів спеціального фонду держбюджету як плата за послуги, надаються бюджетними установами згідно з їхніми функціональними повноваженнями, або як надходження бюджетних установ від господарської та/або виробничої діяльності, якщо такі надходження отримані внаслідок зазначеної діяльності. МОН також звертає увагу на те, що всі керівники дошкільних навчальних закладів, підпорядкованих МОН, повинні затвердити і оприлюднити перелік платних освітніх та інших послуг з визначенням часу, місця, способу і порядку надання кожної послуги, їхньої вартості, та осіб ,відповідальних за їхнє надання.

 

Нарешті, кожен дитсадок, зважаючи на можливості власної матеріально-технічної бази, кадрового складу працівників тощо, самостійно визначає, які саме платні освітні та інші послуги він буде надавати. І головне — відповідальність за встановлення вартості платних освітніх послуг, за їхнє економічне обґрунтування і якість несе керівництво навчального закладу.

 

У меню не лише вівсянка

 

Здається, батькам буде не зайвим дізнатися про те, як правильно повинні годувати його малюка в садку, тим більше, що оплата харчування дитини у дошкільному закладі, за всіма названими нормативними актами, покладено на батьків.

Якщо ваша дитина на запитання: «А що ти їв сьогодні в садку?», відповідає: «Манну кашу», є привід поцікавитися деякими нормативами, зокрема, Наказом МОН та МОЗ України від 17.04.2006 р. № 298/227, якими затверджено Інструкцію з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах.

По-перше, режим харчування залежить від режиму роботи дитсадка і затверджується керівником закладу, а їжа повинна видаватися дітям у чітко визначений час, чотири-п'ять разів на добу, з інтервалом в 3-4 години. Якщо, наприклад, ваша дитина залишається в садочку 10,5-12 годин, то режим її харчування має бути триразовим. А якщо ваш малюк перебуває там не більше 4 годин, то, за бажанням батьків, харчуванням його можна не забезпечувати. Тоді як дітей, залишених на піклування вихователів понад чотири години, годувати потрібно обов'язково. Причому режим харчування може бути одно- або дворазовим з інтервалами між прийомами їжі не більше 3-4 годин (це може бути сніданок або обід, а також сніданок і обід) — п. 1.2 Інструкції.

 

По-друге, п. 1.8 Інструкції наголошує, що дітям необхідно давати страви лише в тому вигляді, який допомагає процесу їхнього вживання: довгі макаронні вироби перед варінням повинні бути переламані; мандарини, апельсини — надрізаними; хліб має бути порізаний невеликими шматочками, а масло дітям молодшого віку намазують на хліб, тоді як старші діти повинні це робити самі.

 

Меню для малюків також має відповідати певним вимогам. Приміром, у дитячому харчуванні забороняється використовувати оцет, натуральну каву або кавові напої. А п. 1.14 Інструкції вимагає правильного поєднання продуктів і страв. За подачі на перше розсольнику, овочевого супу, борщу на друге слід подавати гарнір з круп, макаронних виробів, комбінований гарнір, а також овочевий салат або овочі. За подачі на перше супу з крупи на друге рекомендується гарнір з овочів. А перед обідом дітям слід давати свіжі овочі або соління (моркву, цибулю, часник, помідор, огірок тощо) у кількості 10-50 г для підвищення апетиту та засвоєння їжі. До речі, згідно з Інструкцією, м'ясні страви для дітей готуються 4 рази, сирні та рибні — 2-3 рази на тиждень.

 

Як видно, не однієї кашею (за гроші батьків) повинні годувати підростаюче покоління. Загалом, батьки, не лінуйтеся, а зіставте меню вашого садка зі зразковим меню, передбаченим названої Інструкцією.

 

Батькам на замітку

 

Хто звільняється від внесків у дитсадок?

 

Чи відомо вам про Наказ МОН від 21.11.2002 р. № 667 (зі змінами від 25.07.2005 р.), яким затверджено Порядок встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах?

 

Зокрема:

  • згідно з п. 2.1 Порядку, батьки або особи, що їх заміняють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірі, що не перевищує 50% у міській місцевості і 30% у сільській місцевості від вартості харчування на день;
  • згідно з п. 2.3 Порядку, розмір плати зменшується на 50% для батьків, у родинах яких троє і більше дітей;
  • згідно з п. 2.4 Порядку, від плати за харчування дітей звільняються батьки у родинах, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал з урахуванням індексу зростання цін не перевищує рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щорічно встановлюється законом про Держбюджет для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах;
  • згідно з п. 2.5 Порядку, звільнення батьків від плати або зменшення її розміру за харчування дітей проводиться щорічно і може переглядатися протягом року, але не більше одного разу, і запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів (довідок про сукупний дохід кожного члена родини за попередній квартал, виданих за місцем отримання доходів, та довідки про склад родини, виданої ЖКВ, сільськими, селищними радами);
  • згідно з п. 2.9 Порядку, батьки платять лише за дні відвідування дитиною дошкільного навчального закладу. За дні, в які дитина не відвідувала заклад (у разі хвороби, карантину, санаторного лікування, відпустки батьків, у літній оздоровчий період (75 днів) тощо, плата з батьків не стягується;
  • згідно з п. 2.10 Порядку, з осіб, які не подали необхідних документів про звільнення від плати або зменшення розміру плати, оплата стягується в розмірі, що не перевищує розмір оплати, зазначену в п. 2.1.

FAQ зі сімейного права

Бланки і довідники