Тонкощі безвізові правил: як діяти на кордоні, щоб уникнути проблем 12.05.2017

Нарешті немає необхідності доводити, що безвізовий режим стає реальністю - це підтверджує ажіотаж з отриманням біометричних паспортів в останні тижні. Отже, безвіз почне працювати орієнтовно 11 червня (дата ще може зміститися в межах одного дня). Європейська правда підготувала докладний довідник, де є відповіді на більшість питань про роботу безвізового режиму на практиці.

Тонкощі безвізові правил: як діяти на кордоні, щоб уникнути проблем

Куди їдемо?

Відповідь на це питання не така очевидна, як здається. Які країни відкривають для нас безвіз?

Якщо спрощено (і цієї інформації вистачить майже всім подорожуючим!), то мова йде про 30 країн: всі держави-члени ЄС, за винятком Великобританії та Ірландії, а також чотири шенгенські держави за межами Союзу: Швейцарія, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн.

Великобританія і Ірландія свого часу, під час вступу в ЄС, залишили за собою право на самостійну візову політику, тому з самого початку було відомо, що на них безвіз не поширюватиметься. Зате «шенгенська четвірка» за межами ЄС зобов'язалася застосовувати прикордонні правила, прийняті в Брюсселі - ніяких додаткових переговорів зі Швейцарією або Норвегією не знадобиться.

Зверніть увагу: ми домовилися про безвізовий режим не «з Шенгеном», а з Євросоюзом. Це означає, що Болгарія, Румунія, Хорватія та Кіпр, які не входять до Шенгенської зони, з 11 червня також будуть пускати українців без віз.

Повний перелік тридцятки такий: Австрія, Бельгія, Болгарія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина , Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія, Швеція.

І, на додаток, ще трохи позитиву. Крім згаданої "тридцятки", безвізовими стануть також європейські карликові держави (від Монако до Ватикану).

Дитячий безвіз і паспорти без відбитків

- А як з дітьми? Для них доведеться, як і раніше, отримувати візу? Діти ж не здають відбитки пальців!

Це питання задають найчастіше. Мовляв, дітям видають не біометрику, а «звичайні закордонні паспорти», виходить, що безвіз для них не буде діяти?

Можемо заспокоїти: буде діяти. А біометрику дають навіть новонародженим.

Зараз в Україні взагалі не випускають «звичайних» паспортів для виїзду за кордон: тільки біометричні.

Так само, до речі, як в Молдові або в ЄС, де вже кілька років тому відмовилися від паспортів без чипа.

Перевірити, чи є біометричним ваш паспорт або паспорт вашої дитини, дуже просто. На обкладинці біометричного документа стоїть спеціальна позначка; якщо вона є - ваш паспорт дає право на безвіз.

Хоча у дітей до 12 років, яким оформляють паспорт, дійсно не беруть відбитки пальців. Вважається, що це не має сенсу - в такому віці малюнок пальця ще може змінитися. Але без відбитків паспорт не перестає бути біометричним!

І за українським законодавством, і за світовою практикою, біометричною інформацією вважають також фото, якщо воно записано на спеціальному чипі, вшитому в сторінку паспорта. А фото, як відомо, є навіть в паспортах немовлят. Інша справа, що нові паспорти через це логічніше було б назвати «електронними», а не «біометричними», але не нам міняти термінологію :)

До речі, це означає відповідь на ще одне питання, яке нам часом ставлять:

- Чи буде діяти безвіз для тих, хто отримав новий паспорт, але не здавав відбитки?

Ознакою біометрії не є відбитки, а чіп.

Відсутність відбитків на ньому - не така вже й рідкісна штука. Навіть в колективі ЕвроПравди є людина, у якого при оформленні паспорта не могли взяти відбитки - апарат у відділенні ГМС «не читав» її пальці. Так само не візьмуть відбитки у людини з фізичною вадою - якщо пальці відсутні; або, наприклад, якщо обидві руки в гіпсі (погодьтеся, це не може бути підставою відмови у видачі паспорта!).

В цьому і в подібних випадках так само буде діяти безвізовий режим. Більш того, фахівці ДМС кажуть, що європейський прикордонник навіть не буде знати, що ваш біометрика «неповна» - доступ в зону паспортного чіпа з відбитками мають тільки українські держоргани.

- І ще, повертаючись, до «дитячої теми» - про фото.

Зважайте на те, що стара система з фото дитини, уклеєним в паспорт, йде в минуле - фото вже два роки не вклеюють, для кожної дитини, навіть для немовляти, необхідно оформлювати окремий паспорт.

А з квітня 2018 прикордонники остаточно припинять випускати за кордон дітей, які подорожують по батьківським паспортами, навіть в сусідні Молдову або Білорусь.

- А нотаріальний дозвіл від батька / матері також не потрібно?

Той, хто подорожував з дитиною, знає: зараз на кордоні треба, щоб обоє батьків виїжджали разом з дитиною; інакше той, хто не їде, повинен надати нотаріально завірений дозвіл на поїздку свого сина або дочки.

Ця вимога діятиме і надалі.

Безвізовий режим не скасовує закон Ньютона :) Так само він не змінює вимоги українських держорганів.

Норма про те, що дитина повинна виїжджати за кордон тільки з дозволу батьків, не є українським винаходом. Вона діє в дуже багатьох країнах і є стандартом в боротьбі з нелегальною торгівлею людьми.

І найголовніше: ця норма не пов'язана з правилами в'їзду в ЄС. На шенгенському кордоні ваша довідка нікого не буде цікавити; її перевіряють при виїзді з України. А тому - ніяких змін тут не відбудеться.

А ось оформити паспорт для дитини може один з батьків, присутність двох не є необхідною.

- Дитині майже 14 (або майже 16) років. Краще робити паспорт до того чи після?

Це дуже важливе питання, багато хто потрапляє в халепу з оформленням.

Для дітей різного віку є відмінності в оформленні паспорта. До 12 років діти не здають відбитків, але "якість" паспорта від цього не змінюється, він дає право на безвіз. Для оформлення паспорта потрібно свідоцтво про народження дитини.

А ось з 14 років все змінюється: з цього віку закордонний паспорт видадуть тільки тим дітям, в кого вже є Id-карта (замінник внутрішнього паспорта), без неї документи не приймуть; оформлення Id забирає близько 20 днів. Значить терміново отримати закордонний паспорт в цей період неможливо.

Отже, якщо дитині може знадобитися поїхати за кордон одразу після настання 14-річчя - подбайте про це заздалегідь, оформлюйте паспорт до цієї дати.

З 16-річчям ситуація інша, в цьому віці оформляти паспорт стає легше, а його "якість" - вище. По-перше, дитина має право йти по паспорту сама, без батьків. По-друге, в 16 років видається паспорт, термін дії якого - 10 років. До цього діти отримують тільки 4-річні паспорти.

Візи та "дорослі" паспорти

- Для мене не проблема отримати візу; я можу піти за нею з біометричним паспортом?

Ні, у вас просто не приймуть документи.

Наші сусіди з Молдови пройшли точно такий шлях; у них також поширювали чутки, мовляв, "безвіз нічого не дає", "з візою в паспорті через кордон пустять, а без візи - як складеться". Зараз в Молдові знають, що це - міф, а ось в перші місяці багато хто намагався подати документи на візу "для впевненості". Особливо ті, хто мають право на безкоштовне оформлення візи.

Тоді в ЄС прийняли рішення: всі посольства зобов'язали відмовлятися приймати біометричні паспорти на оформлення "шенгену". В Україні буде прийнято точно таке рішення, кажуть джерела "Європейської правди".

- Що робити тим, хто має старий паспорт і візу?

Ми вже не раз відповідали на це питання, і повторимо: для тих, хто не хоче міняти паспорт, не відбудеться ніяких змін.

Діючі візи залишаться чинними, а коли їх термін дії закінчиться - ви знову можете відправитися на "шенген", якщо ваш паспорт не біометричний. Хоча масовим оформлення віз не буде, адже замовити біометричний паспорт - легше і зазвичай дешевше, ніж нову "шенгенку", а ніякої переваги від наявності візи ви не отримаєте.

Ви також маєте право оформити новий біометричний паспорт, залишивши старий у себе. Про це необхідно повідомити при оформленні паспорта, пояснивши таку потребу.

Що потрібно мати на кордоні

- Звідки можна їхати в ЄС без віз, тільки з України?

Безвізовий режим буде діяти для всіх, хто має українські біометричні паспорти для виїзду за кордон. Неважливо, звідки ви їдете в ЄС - з України, з Туреччини, з Африки або з Америки - вам не знадобиться віза для перетину кордону.

Пункт в'їзду ви вибираєте самі. Немає проблеми в тому, щоб заїжджати через Польщу, якщо зупинятися плануєте в Німеччині, і навпаки.

І, звичайно ж, безвіз дає можливість заїжджати в ЄС багаторазово. Головне - не перевищити норму 90/180 днів (про неї нижче).

- Невже в Шенгені тепер не будуть відмовляти у в'їзді українцям?

Звичайно ж, відмови будуть. Безвізовий режим не гарантує право в'їзду в ЄС, так само, як віза в паспорті не давала таких гарантій. Щорічно на кордоні "розгортали" кілька тисяч українських мандрівників; в тому числі тих, хто їхав з "шенгенкою".

Але тепер у прикордонника буде менше підстав не пустити туриста в ЄС.

До сих пір нерідко відмовляли у в'їзді, коли прикордонник з'ясовував, що віза оформлена на фіктивні документи - наприклад, людина отримала польський "шенген", "тому що так легше", а насправді запланувала подорож до Італії або Іспанії. З безвізовим режимом ця проблема зникає.

Так, ми теж чули "страшилки" про те, що тепер багатьох загортатимуть на кордоні, і вони мають мало спільного з реальністю.

Найяскравішим доказом того, що небезпека перевірок на кордоні перебільшена, є досвід Грузії, для якої безвіз почав діяти півтора місяці тому. За перший місяць безвізу у в'їзді в Шенгенську зону відмовили лише 26 грузинам з 11700! Рівень відмов - 0,2%. Для порівняння: в минулому році грузини тільки в консульствах отримували 12% відмов, плюс до цього - відмова на кордоні для тих, хто має візу.

Для України статистика буде іншою. Перш за все, тому, що ми маємо сухопутний кордон з чотирма країнами ЄС. Але загальна тенденція зберігається: кількість відмов на кордоні буде нижче рівня відмов у консульствах, це можна стверджувати вже зараз.

Ще одна деталь: якщо раніше була важливою візова історія, то зараз її роль буде грати історія поїздок. До людини з декількома перетинами кордону різних країн питань майже не виникає. "Група ризику" - ті, хто їде з порожнім паспортом, але вже після першої поїздки паспорт перестає бути порожнім;).

- Як довести, що я - чесний мандрівник?

Є дві ключові рекомендації:

  1. бути спокійним;
  2. бути щирим.

Ви повинні бути готові спокійно і переконливо пояснити прикордоннику, куди їдете, як надовго, з якою метою, як будете пересуватися і коли виїдете з Шенгенської зони або території Євросоюзу. "Заборонених" варіантів туристичного відпочинку не існує, тому краще говорити правду - ви точно зможете її обґрунтувати.

Нагадаємо, під час перетину кордону за біометричними паспортами треба бути готовим: 1) пояснити і обґрунтувати мету візиту; 2) довести фінансову спроможність. Розберемо найпоширеніші питання по цих пунктах.

Готелі, гроші і запрошення

- Скільки грошей потрібно мати для подорожі?

У народі існує думка, що на кордоні треба мати готівку в обсязі 50 євро на людину в день; вона в принципі є некоректною.

По-перше, готівку ніхто не вимагає - на Заході взагалі не прийнято носити велику суму готівки. Головний платіжний засіб - платіжні картки, але на них треба мати готівкові кошти або кредитний ліміт.

По-друге, зазвичай денна норма відрізняється від 50 євро - іноді вона більше, іноді менше. На сайті Єврокомісії є перелік орієнтовних сум для розрахунку вартості перебування; саме на них буде посилатися прикордонник при вирішенні питання.

Цей список не повний і не детальний; наприклад, у Франції зменшена сума (32,5 євро в день) стосується тих, хто забронював "бюджетне житло". І ці цифри не є остаточними. Наприклад, якщо ви здатні аргументовано довести, що у вас заброньовано і оплачено проживання з повним пансіоном, то ваші витрати будуть менше індикативних; те ж - якщо на виході з аеропорту вас можуть чекати родичі, які будуть фінансувати ваше перебування.

Зрештою, на практиці перевірка наявних коштів здійснюється досить рідко.

Так, серед 26 грузин, яких не пустили в ЄС за місяць безвізу, немає жодного, кому відмовили саме через брак грошей.

Однак для впевненості в тому, що ви спокійно перетнете кордон, радимо мати на картці або готівкою кошти в сумі, зазначеній в таблиці. У разі поїздки наземним транспортом або літаком з пересадкою прикордонник, як правило, виходить з норми своєї країни, а не тієї, де ви плануєте зупинитися.

- Як довести, що гроші на картці?

Прикордонний кодекс ЄС не дає однозначної відповіді на це питання, залишивши вибір шляхів доведення самим подорожуючим. З досвіду, зазвичай досить тільки показати картки і сказати, що плануєте користуватися ними.

Якщо ж прикордонник наполягатиме, що ви не маєте всієї суми готівкою, у вас залишаються варіанти: чек з банкомату на прикордонному пункті (якщо банк дає можливість переглянути баланс), смс-банкінг, інтернет-банкінг і т.д. (З телефонним банкінгом буде складно через мовний бар'єр, але цей шлях також можливий).

Якщо хочете - можете взяти чек з банкомату ще перед від'їздом з України, але гарантуємо, що після кількох поїздок ви кинете цю марну звичку;) Але найголовніше: наявність чека, або довідки з банку чи іншого паперового підтвердження не є вимогою: вам не можуть відмовити у в'їзді в ЄС тільки через відсутність папірця, якщо ви готові довести наявність коштів іншим шляхом.

І тим більше - забудьте про довідки з роботи, виписки про рух коштів на рахунку та інші папери, які доводилося збирати для подання на візу в консульство.

На кордоні вони нікого не цікавитимуть.

- Як довести мету поїздки?

Зазвичай на кордоні запитують про зворотній квиток і про мету поїздки, буває досить просто назвати її. Однак у тих, хто подорожує з порожнім паспортом, майже напевно попросять уточнюючі документи. Роздрукованого бронювання готелів (або записаного в телефоні / планшеті) завжди досить, і безвіз відкриває перед нами значно ширші можливості.

Тепер готель не є обов'язковим.

Поїздка до родичів або ночівля в кемпінгу - все це є легітимною метою поїздки.

Головне - відповідати відверто і впевнено.

Чи плануєте взяти авто і їхати світ за очі, щоб зупинитися в місті M або N, куди встигнете? Це теж можливо, але ви повинні знати свій маршрут, повинні знати, що хочете дивитися, де будете брати авто, які є варіанти готелів тощо. І, очевидно, така поїздка передбачає, що ви маєте великий досвід подорожей: ніхто не повірить, що "новачок" вирішив подорожувати таким чином.

Є з собою намет і плануєте піти в похід по Альпах? Звичайно, тоді вам не потрібна бронь готелю, але ви в деталях повинні знати маршрут походу, знати, де зупиняєтеся (а в деяких місцевостях це дозволено тільки в кемпінгах).

Їдете на один день на шопінг і вже ввечері повернетеся додому? Тоді бронь готелю взагалі позбавлена ​​сенсу; тільки поясніть, коли і як повертаєтеся в Україну.

Прямуєте до друзів або родичів? Відмінно, візьміть з дому папірець, на якому записані їхні імена, адреса, телефон, і попередьте, щоб вони були на зв'язку на той випадок, якщо прикордонник вирішить зателефонувати. А ще краще - хай вони надішлють цю інформацію по електронній пошті, а ви - роздрукуйте лист або майте його з собою в телефоні.

А про офіційні "візові" запрошення, завірені печатками місцевої влади, забудьте. Немає потреби витрачатися на них.

Єдиний випадок, коли варто оформити офіційне, завірене запрошення - якщо в ньому господарі підтверджують фінансування поїздки, а гість не бере з собою коштів, та ще й не розмовляє ні англійською, ні на мові країни, в яку прибуває. Тоді мандрівник просто дасть прикордоннику цей документ, дані господарів і зворотний квиток і уникне необхідності надавати додаткові пояснення.

Чи потрібен поліс страхування?

Час від часу "Європейській правді" дорікають, мовляв, ми не відзначили серед обов'язкових документів поліс страхування.

Це не помилка: страхування дійсно не є обов'язком (хоча за візового режиму цей документ був серед обов'язкових). У прикордонному кодексі ЄС взагалі не згадується про страхування; відповідно, за його відсутність вам не можуть відмовити у в'їзді.

У той же час ми радимо не економити зайве і застрахуватися перед поїздкою. Страхування на короткий період досить недороге, а ось лікування за кордоном - дуже недешеве. До того ж, в конфліктних випадках при відсутності страхування прикордонник може ретельніше перевіряти вашу фінансову спроможність.

А ось якщо ви подорожуєте автомобілем, то вам точно доведеться купити страховий поліс. Без страхування цивільної відповідальності, так званої "зеленої карти", автомобіль не пустять на територію ЄС. Зазвичай цей поліс можна купити на кордоні.

Правила безвізові - про роботу і не тільки

Про це вже говорилося, і ми не втомлюємося повторювати два головних правила безвізу:

  1. Безвізовий режим дозволяє громадянам України знаходитися на території країн ЄС не більше 90 днів протягом 180-денного періоду.
  2. Подорожуючи без візи, ви не маєте права на оплачувану роботу на території ЄС. Для цього, як і раніше, потрібна віза.

Обидва ці правила діяли також при візовому режимі; їх порушення загрожує депортацією і забороною в'їзду в ЄС.

- Що значить правило 90/180?

Правило 90/180 може здатися трохи складним: мандрівник не повинен перебувати в Шенгені більше 90 днів протягом будь-якого періоду в 180 днів.

Для тих, хто сумнівається, чи не перевищив він цю норму, на сайті Єврокомісії є спеціальна форма - так званий «шенгенський калькулятор». У мережі також нескладно знайти калькулятори зі зручним інтерфейсом, зокрема, оформлені українською.

- У мене знайомі живуть в ЄС довше, ніж 90 днів. Чи є винятки?

Щоб залишитися в Євросоюзі на більш тривалий період, вам потрібна "довга" національна віза (наприклад, робоча або студентська) або вид на проживання.

До слова, після завершення візи і маючи на руках діючий біометричний паспорт, ви можете залишитися в ЄС ще на 90 днів, коли робота або навчання завершується - перебування за національною візою не враховується в правилі 90/180.

Є також один екзотичний спосіб залишитися в ЄС на більш тривалий період, подорожуючи між країнами. Незважаючи на те, що безвізовий режим буде працювати також в чотирьох країнах ЄС, що не входять до Шенгенської зони - в Болгарії, Румунії, Хорватії та на Кіпрі, при підрахунку "шенгенського" періоду в 90 днів вони не враховуються.

Тобто ви можете пробути 90 днів в Болгарії, потім - 90 днів в Румунії, звідти поїхати на 90 днів у Шенген - і це не буде порушенням, навіть якщо весь цей час ви не будете заїжджати в Україну.

- Будь-яка робота заборонена, чи є винятки?

Ті, хто в'їхав в ЄС без візи, не мають права на оплачувану роботу. Це правило стосується також сезонної роботи, яка формально укладається в дозволені 90 днів перебування в Шенгені.

Однак ви маєте право легально влаштуватися волонтером - виконувати роботу, за яку немає оплати, але надається їжа і житло. В ЄС є багато таких можливостей для молоді, яка хоче подорожувати світом.

Але якщо ви отримаєте за роботу хоча б символічну плату - перетворитеся на порушника міграційного законодавства.

Важливий момент: бізнес-поїздки і відрядження, за які платить український роботодавець не вважаються "роботою в ЄС" і є законним приводом для безвізових поїздок.

Також ви маєте повне право поїхати в ЄС, щоб домовитися про працевлаштування. А далі - повертаєтеся в Україну, отримуєте робочу візу і їдете легально працювати. Зрештою, це в ваших інтересах: легальні працівники не ризикують потрапити під депортацію і заборону в'їзду, та ще й отримують більше, ніж "нелегали" на точно такій посаді.


FAQ зі сімейного права

Бланки і довідники