Види загальноосвітніх навчальних закладів в Україні 18.06.2012

Зовсім neprosto батькам розібратися в різноманітті загальноосвітніх навчальних закладів — колегіуми, ліцеї, гімназії — чого тільки зараз немає. До того ж, майже всі школи заявляють, що проводять набір учнів на конкурсній основі. Для тих батьків, які лише думають про вибір школи, і тих, хто вже всерйоз стурбований цим, prostopravo.com.ua вирішив з'ясувати, які види середніх навчальних закладів в Україні існують, чим регулюється їхня діяльність, і які вимоги можуть висувати школи до майбутніх першокласників.

Види загальноосвітніх навчальних закладів в Україні

Які є школи

Почнемо з того, що відповідно до освітнього рівня, який забезпечується загальноосвітнім навчальним закладом, школи є:

  • I ступеня — початкова школа (1-4 класи),
  • II ступеня — основна школа (5-9 клас);
  • III ступеня — старша школа (10-11 клас).

Ці школи можуть функціонувати як разом, так і окремо, тобто один навчальний заклад може забезпечувати повну середню освіту (з 1 по 11 клас) або лише початкову (з 1 по 4 клас).

Залежно від спеціалізації (або її відсутність) в Україні діють такі загальноосвітні навчальні заклади:

  • школа I-III ступеня (звичайна, без спеціалізації);
  • спеціалізована школа (школа-інтернат) I-III ступеня з поглибленим вивченням окремих предметів і курсів;
  • гімназія (гімназія-інтернат) — навчальний заклад II-III ступеня з поглибленим вивченням окремих предметів відповідно до профілю;
  • колегіум (колегіум-інтернат) — навчальний заклад II-III ступенів філологічних-філософського та (або) культурно-естетичного профілю;
  • ліцей (ліцей-інтернат) — навчальний заклад III ступеня з профільним навчанням і допрофесійної підготовки (може надавати освітні послуги II ступеня, починаючи з 8 класу).

Для дітей з особливими потребами працюють такі загальноосвітні навчальні заклади:

  • школа-інтернат I-III ступеня — навчальний заклад з частковим або повним утриманням за рахунок держави дітей, які потребують соціальної допомоги;
  • спеціальна школа (школа-інтернат) I-III ступеня — навчальний заклад для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку;
  • загальноосвітня школа (школа-інтернат) I-III ступеня — навчальний заклад з відповідним профілем для дітей, які потребують тривалого лікування;
  • школа соціальної реабілітації — навчальний заклад для дітей, які потребують особливих умов виховання (окремо для дівчаток і хлопчиків);
  • вечірня (змінна) школа II-III ступеня — навчальний заклад для громадян, які не мають можливості навчатися в школах з денною формою навчання;
  • навчально-реабілітаційний центр — навчальний заклад для дітей з особливими освітніми потребами, зумовленими складними проблемами розвитку.

Залежно від форми власності школи можуть бути державними, комунальними та приватними.

На підставі яких документів діють

Крім того що всі загальноосвітні навчальні заклади в Україні у своїй діяльності керуються Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про середню освіту», Положенням про загальноосвітній навчальний заклад (затверджено Постановою КМУ від 27 серпня 2010 р. № 778) та Положенням про відповідний тип навчального закладу, затвердженим МОН, кожна школа діє на підставі свого Статуту.

Статут державних і комунальних навчальних закладів затверджується органами управління освіти, а статут приватної школи — її власником, але ухвалюється тим же органом управління освіти. Статут школи має бути зареєстрований місцевим органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування.

Між приватним навчальним закладом та батьками учня повинен бути укладений письмовий договір про надання послуг у сфері освіти. Його має підписати директор навчального закладу або інша уповноважена особа та скріпити печаткою школи. Істотними умовами такого договору є предмет, ціна та строк його дії. Особливу увагу батькам слід звернути на вартість навчання і можливість закладу змінювати її розмір в односторонньому порядку протягом терміну дії договору, а також умови розірвання договору та відрахування учня школи.

Батькам, що зупинили свій вибір на приватному навчальному закладі, не варто нехтувати можливістю перевірити наявність ліцензії на надання освітніх послуг.

Обов'язками керівника будь-якого навчального закладу є ознайомлення дітей та їхніх батьків або осіб, які їх замінюють, з порядком зарахування до школи, її статутом, правилами внутрішнього розпорядку та іншими документами, що регламентують організацію навчально-виховного процесу.

Умови зарахування

Як ви вже зрозуміли, умови залежать від типу школи і форми власності. Згідно з Положенням № 778 зарахування учнів у всі класи комунальних шкіл I-III ступеня здійснюється без проведення конкурсу і, як правило, відповідно до території обслуговування. Місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування закріплюють за установами відповідну територію обслуговування і до початку навчального року беруть на облік учнів, які повинні їх відвідувати.

Забороняється перевіряти рівень знань під час зарахування дітей до загальноосвітніх навчальних закладів, крім гімназій, ліцеїв, колегіумів і спеціалізованих шкіл.

Зарахування учнів до спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням окремих предметів, гімназій, ліцеїв, колегіумів державної та комунальної форми власності здійснюється на конкурсній основі в порядку, встановленому МОН. У цьому випадку перевірка знань дитини допускається.

Порядок зарахування учнів до приватного закладу визначається керівником установи і затверджується його засновником.

Документи, необхідні для зарахування до школи:

  • заява;
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • медична довідка встановленого зразка;
  • особиста справа (крім дітей, які йдуть у перший клас),
  • до навчального закладу III ступеня — документ про відповідний рівень освіти.

Усім батькам слід пам'ятати, що держава гарантує громадянам України, а також іноземним громадянам і особам без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, доступність і безоплатність отримання повної загальної середньої освіти в державних і комунальних навчальних закладах. Якщо керівництво умовою для зарахування дитини в школу державної або комунальної форми власності ставить внесення певної суми грошей, знайте, що такі дії є незаконними, і ви можете звернутися зі скаргою в управління освіти і правоохоронні органи.

Звичайно, батькам хочеться, щоб дитина навчалася в хороших умовах, які держава не завжди, на жаль, може забезпечити. Однак усім варто знати, що сплата благодійного внеску на потреби школи є їхнім правом, а не обов'язком. Його розмір і напрями його використання ви визначаєте самі, а, крім того, можете просити керівництво школи відзвітувати про те, на що були витрачені гроші.

Тут не можна не згадати Постанову КМУ від 27 серпня 2010 р. № 796 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надавати навчальні заклади, інші заклади та установи системи освіти, які належать до державної та комунальної форми власності», яка свого часу підняла галас. Не варто забувати, що в цьому документі йдеться про можливість стягування плати за додаткові освітні послуги, понад навчального плану, у вигляді гуртків, секцій, факультативів тощо, необхідність отримання яких дитиною залишається на розсуд батьків.


FAQ зі сімейного права

Бланки і довідники