про твої права

Все про укладення шлюбу в Україні: умови, порядок реєстрації, документи і «шлюб за добу»

Про те, як можна зареєструвати шлюб в Україні, що таке цивільний шлюб, які умови і порядок укладення шлюбу з іноземцем, як оформити шлюбний контракт, як відновити свідоцтво про шлюб розповість Prostopravo. Останнім часом уряд зробив багато для, того щоб максимально спростити українцям процедуру вступу в законний шлюб. Тепер подати заяву про намір вступити в шлюб можна не виходячи з дому, а одружитися вже в той же день. Але все ж деякі формальності залишилися.

Путівник за статтею

  1. Умови вступу в шлюб
  2. Подача заяви про вступ у шлюб
  3. Подача заяви через Інтернет
  4. Документи для реєстрації шлюбу
  5. Наслідки подання заяви
  6. Час реєстрації шлюбу
  7. Шлюб за 24 години
  8. Місце реєстрації шлюбу
  9. Свідоцтво про шлюб
  10. Скільки коштує реєстрація шлюбу
  11. Шлюб з іноземцем в Україні: умови, порядок, документи

    11.1 Умови реєстрації шлюбу з іноземцем

    11.2 Вимоги до документів

    11.3 Порядок реєстрації шлюбу з іноземцем

  12. Шлюбний контракт: форма, зміст, термін дії, розірвання

    12.1 Сторони договору

    12.2 Форма договору

    12.3 Зміст шлюбного контракту

    12.4 Термін дії договору

    12.5 Зміна умов договору

    12.6 Розірвання шлюбного контракту

    12.7 Визнання договору недійсним

    12.8 Скільки коштує шлюбний контракт

    12.9 Зразок шлюбного договору

  13. Що таке цивільний шлюб
Відео путівник
«Цивільний» шлюб. Правові наслідки

«Цивільний» шлюб. Правові наслідки

Нагадаємо, що в розумінні закону шлюбом є союз чоловіка і жінки, зареєстрований державою (органом державної реєстрації цивільного стану - РАЦСом).Спільне проживання чоловіка і жінки без реєстрації шлюбу, також як і релігійний обряд шлюбу самі по собі не породжують прав і обов'язків подружжя.

Умови вступу в шлюб

Для того, щоб укласти шлюб в Україні і наречений, і наречена повинні досягти шлюбного віку.На сьогоднішній день - це 18 років і для юнаків, і для дівчат.Дозвіл на шлюб в 16 років може дати суд, якщо вважатиме, що це відповідає інтересам заявника.

Ще однією умовою вступу в шлюб є ​​дієздатність нареченого і нареченої.Шлюб з недієздатною особою, або особою, яка в момент укладення шлюбу не усвідомлювала значення своїх дій і не могла керувати ними, може бути визнаний недійсним.

Про всяк випадок нагадаємо про одношлюбність - в Україні чоловік і жінка можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі.Право на повторний шлюб виникає тільки після припинення попереднього шлюбу.

Крім того, в Україні заборонені шлюби між найближчими родичами.Так, в шлюбі між собою не можуть перебувати особи, які є родичами прямої лінії споріднення.Шлюб не зареєструють між рідними (повнорідними або неповнорідними) братом і сестрою.Також в шлюбі між собою не можуть перебувати двоюрідні брат і сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця.

За рішенням суду може бути надано право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені ним.

Усиновлювач та усиновлена ​​ним дитина не можуть стати чоловіком і дружиною.Шлюб між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною може бути зареєстровано лише в разі скасування усиновлення.

Подача заяви про вступ у шлюб

Заяву про реєстрацію шлюбу можна подати в будь-який орган реєстрації актів цивільного стану, незалежно від місця проживання.

Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто.

Якщо наречений або наречена не можуть через поважні причини особисто подати заяву про реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально завірену, можуть подати їх представники.Повноваження представника також повинні бути нотаріально посвідчені.

Де взяти гроші на весілля (рейтинг кредитів)?

Подача заяви через Інтернет

З 2015 року в Україні подати заяву в сфері державної реєстрації актів цивільного стану можна через мережу Інтернет.До слова, таким чином можна подати не тільки заяву про вступ у шлюб, а й, наприклад, заяву про зміну імені або розірвання шлюбу, записатися на прийом для реєстрації народження дитини і т.д.

Зі списком відділень РАЦСів, які беруть участь в пілотному проекті можна ознайомитися тут .

Для подачі заяви про вступ у шлюб он-лайн потрібно зайти на веб-портал Мін'юсту і зареєструватися.Реєстрація користувачів веб-порталу здійснюється шляхом заповнення реєстраційної форми, в якій зазначаються: прізвище, ім'я та по батькові;логін;адреса електронної пошти.Після заповнення реєстраційної форми на електронну поштову скриньку, вказану при реєстрації, відправляється тимчасовий пароль, який користувач веб-порталу самостійно змінює на постійний.Вхід в особистий кабінет користувача здійснюється із зазначенням відомого лише користувачу логіна і пароля.

Доступ до електронних послуг веб-порталу здійснюється за допомогою особистого кабінету користувача.

За допомогою веб-порталу можна:

  • Заповнити заяву;
  • Надіслати копії необхідних документів;
  • Вибрати зручні дату та час церемонії;
  • Оплатити послуги РАЦСів;
  • Отримати консультацію співробітника РАЦСу.

Подача заяви про реєстрацію шлюбу через Інтернет дійсно займає лічені хвилини, однак якщо у заявника немає електронно-цифрового підпису (ЕЦП), йому все ж доведеться з'явитися в РАЦС для фізичного підписання заяви.

Документи для реєстрації шлюбу

При подачі заяви громадяни України пред'являють паспорт.Заяви про державну реєстрацію шлюбу від громадян України, які постійно проживають за кордоном, приймаються на підставі закордонного паспорту громадянина України.

Іноземці та особи без громадянства для державної реєстрації шлюбу в Україні повинні пред'явити паспортний документ або документ, що посвідчує особу без громадянства заявника, і вид на постійне або тимчасове проживання або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця або особи без громадянства на території України.

Орган державної реєстрації актів цивільного стану самостійно здійснює перевірку законності перебування іноземця або особи без громадянства на території України шляхом направлення в день подачі заяви про державну реєстрацію шлюбу запиту до територіального органу Державної міграційної служби України в разі:

  • відсутності у іноземця або особи без громадянства посвідки на постійне або тимчасове проживання;
  • відсутності на останній вільній сторінці паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, або в депозитному талоні відмітки про отримання посвідки, скріпленої печаткою
  • якщо вид на постійне або тимчасове проживання іноземця або особи без громадянства виданий територіальними органами або підрозділами Державної міграційної служби України в Автономній Республіці Крим після 20 лютого 2014 або на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей з 1 березня 2014;
  • пред'явлення посвідки на постійне або тимчасове проживання іноземця або особи без громадянства, який підлягає обміну відповідно до Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на проживання та посвідки на проживання, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 року № 251.

Особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати повторний шлюб за умови пред'явлення документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання шлюбу недійсним (свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб, який є недійсним і т.д.).

Документи про підтвердження припинення попереднього шлюбу, передбачені законодавством іноземної держави та видані компетентним органом, повинні бути відповідним чином легалізовані, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Якщо документи громадян України, іноземців, осіб без громадянства, які є підставою для державної реєстрації шлюбу, складені іноземною мовою, до них обов'язково додається переклад тексту на українську мову, вірність якого засвідчується дипломатичним представництвом або консульською установою України, посольством (консульством) держави, громадянином якого є іноземець (країни постійного проживання особи без громадянства), Міністерством закордонних справ, іншим відповідним органом цієї держави або нотаріусом.

Наслідки подання заяви

Після подачі заяви в органі РАЦС нареченого і наречену повинні ознайомити з їхніми правами та обов'язками як майбутніх подружжя і попередити про відповідальність за приховування інформації, яка перешкоджає вступу в шлюб.Зокрема, майбутні подружжя мають право знати про стан здоров'я один одного.Приховування інформації про стан здоров'я нареченим або нареченою також може стати підставою для визнання шлюбу недійсним.

Також наречений і наречена мають певні зобов'язання в разі односторонньої відмови від вступу в шлюб.Так, особа, яка відмовилася від шлюбу, зобов'язана відшкодувати другій стороні затрати, що були нею понесені у зв'язку з приготуванням до реєстрації шлюбу та весілля.Такі затрати не підлягають відшкодуванню, якщо відмова від шлюбу була викликана протиправною, аморальною поведінкою нареченої, нареченого, прихованням нею, ним обставин, що мають для того, хто відмовився від шлюбу, істотне значення (тяжка хвороба, наявність дитини, судимість тощо).

У разі відмови від шлюбу особи, яка одержала подарунок у зв'язку з майбутнім шлюбом, договір дарування за вимогою дарувальника може бути розірваний судом.У разі розірвання договору особа зобов'язана повернути річ, яка була їй подарована, а якщо вона не збереглася - відшкодувати її вартість.

Час реєстрації шлюбу

За загальним правилом, шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подачі заяви.

При наявності поважних причин керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану дозволяє реєстрацію шлюбу до спливу цього строку.

У разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, шлюб реєструється у день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.

Також якщо є відомості про наявність перешкод до реєстрації шлюбу, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану може відкласти реєстрацію шлюбу, але не більше ніж на три місяці.Рішення про таку відстрочку може бути оскаржене в суді.

Шлюб за 24 години

Ще одним пілотним проектом Міністерства юстиції України є можливість реєстрації шлюбу протягом 24 годин з моменту подачі заяви. З переліком місць, де це можна зробити в Україні, можна ознайомитися тут .

Пакет документів, необхідний для реєстрації шлюбу за 24 години, такий же, як і в разі його реєстрації в загальному порядку.А ось що дійсно відрізняється, так це вартість послуг.Наприклад, в Києві вартість послуги «шлюб за 24 години» складе від 4 до 10 тис. грн.в залежності від дня тижня, кількості гостей, наявності музичного супроводу і т.д.Найдорожче обійдеться реєстрація шлюбу в день подачі заяви.

Місце реєстрації шлюбу

Як правило, шлюб реєструється у приміщенні органу державної реєстрації актів цивільного стану.За заявою наречених реєстрація шлюбу може проходити в урочистій обстановці.

При проведенні так званої «виїзної церемонії» сама реєстрація шлюбу все одно відбувається в РАЦСі, як правило, напередодні урочистого заходу.

За заявою наречених реєстрація шлюбу може відбутися за місцем їхнього проживання, за місцем надання стаціонарної медичної допомоги або в іншому місці, якщо вони не можуть з поважних причин прибути до органу державної реєстрації актів цивільного стану.Такі обставини повинні бути підтверджені документально.

Присутність нареченої та нареченого в момент реєстрації їхнього шлюбу є обов'язковою.Реєстрація шлюбу через представника не допускається.

Свідоцтво про шлюб

Державна реєстрація шлюбу підтверджується свідоцтвом про шлюб, яке вручається новоспеченим подружжю.

Якщо свідоцтво про шлюб було втрачено або вкрадено, його можна отримати повторно.Повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану здійснюється районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), районними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції та відділами державної реєстрації актів цивільного стану управлінь державної реєстрації головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також дипломатичними представництвами та консульськими установами України.

Якщо оригінал свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, повторна видача свідоцтва здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану на підставі актового запису цивільного стану, складеного як в електронному вигляді, так і на паперовому носії.

Повторна видача свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану в такому випадку здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану незалежно від місця державної реєстрації акту цивільного стану та місця проживання заявника.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану видає повторно свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану після безпосередньої перевірки відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану даними паперового носія актового запису цивільного стану або на підставі підтвердження про це відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем складання актового запису цивільного стану.

Повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану здійснюється за заявою особи, щодо якої складено запис. Особам, яким виповнилося 16 років, свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану може повторно видаватися за наявності паспорта (паспортного документа).

Після припинення шлюбу внаслідок його розірвання свідоцтва про шлюб повторно не видаються.У таких випадках на письмове прохання заявників відділ державної реєстрації актів цивільного стану видає витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища.

Свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану можуть повторно видаватися представнику особи, яка має право на повторне отримання свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану, в разі документального підтвердження його повноважень.

У заяві про повторну видачу відповідного свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану зазначаються: прізвище, ім'я, по батькові та адреса заявника;прізвище, ім'я, по батькові особи, щодо якої запитується свідоцтво;яке необхідне свідоцтво;коли і яким органом державної реєстрації актів цивільного стану складено актовий запис цивільного стану;мета запиту цього свідоцтва та проставляється особистий підпис заявника.При витребуванні свідоцтва про шлюб зазначаються прізвища, імена, по батькові обох з подружжя.

Особам, які звернулися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану особисто, свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану повторно видаються в той же день при пред'явленні ними паспорта або паспортного документа.

За заявою про повторну видачу відповідного свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану, що надійшла поштою, свідоцтво надсилається в 15-денний термін до відділу державної реєстрації актів цивільного стану України за місцем проживання заявника, про що доводиться до його відома.Свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану пересилаються тільки рекомендованими листами.

Скільки коштує реєстрація шлюбу

Державне мито за реєстрацію шлюбу становить 85 копійок. Вартість послуг РАЦСу залежить від регіону (місця реєстрації шлюбу). Найдорожче обійдеться експрес-реєстрація шлюбу («шлюб за 24 години»): від 4 до 10 тис. грн. в місті Києві.

Шлюб з іноземцем в Україні: умови, порядок, документи

Як зареєструвати шлюб з іноземцем на території України і який список документів необхідно підготувати, дізнавався Prostopravo. Укладення шлюбу - завжди радісна подія і дуже не хочеться, щоб бюрократичні процедури стали на шляху майбутніх молодят. Однак українцям, що реєструють шлюб з іноземцем, необхідно знати, щоб зібрати потрібний пакет документів доведеться запастися часом і терпінням.

Умови реєстрації шлюбу з іноземцем

В цілому, вимоги для реєстрації шлюбу з іноземцем такі ж, як і для громадян України. І наречений, і наречена повинні бути дієздатними, не молодшими 18 років і не перебувати в іншому зареєстрованому шлюбі. Особам, які досягли 16 років, дозвіл на оформлення шлюбу може дати суд, якщо це відповідає їхнім інтересам.

У шлюбі між собою не можуть перебувати особи, які є родичами прямої лінії споріднення, повнорідні і неповнорідні брати і сестри, двоюрідні брат і сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця.

За рішенням суду може бути надано право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені ним.

У шлюбі між собою не можуть бути усиновлювач та усиновлена ​​ним дитина. Такий шлюб може бути зареєстрований лише в разі скасування усиновлення.

Реєстрація шлюбу в Україні відбувається тільки при особистій присутності нареченого і нареченої, реєстрація шлюбу через представників не допускається.

Вимоги до документів

Іноземці та особи без громадянства для державної реєстрації шлюбу в Україні повинні пред'явити паспортний документ з відміткою про реєстрацію уповноваженого органу щодо законності їх перебування в Україні.

Особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати повторний шлюб за умови пред'явлення документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання шлюбу недійсним (свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб, який є недійсним і т.п.).

Документи про підтвердження припинення попереднього шлюбу, передбачені законодавством іноземної держави та видані компетентним органом, повинні бути відповідним чином легалізовані, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Якщо в паспортних документах іноземців, осіб без громадянства, які проживають в іноземній державі, відсутні відомості про сімейний стан (що буває часто), вони повинні одночасно подати документ про те, що не перебувають у шлюбі, виданий компетентним органом країни свого громадянства або країни постійного проживання і належним чином легалізований (легалізація консульською установою або дипломатичним представництвом України в цій країні, проставлення апостилю), якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.

Зазначені документи можуть бути також видані або легалізовані консульською установою або дипломатичним представництвом цієї країни в Україні та в подальшому легалізовані Міністерством закордонних справ України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.

Підтвердженням сімейного стану особи без громадянства, яка постійно проживає в Україні, є відомості територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань імміграції, видані на підставі документів, поданих особою до заяви для надання дозволу на імміграцію.

Якщо реєструється повторний шлюб, документ про те, що особа не перебуває в шлюбі, повинен бути пред'явлений за період після припинення попереднього шлюбу.

У разі відсутності в країні походження документів дипломатичного представництва або консульської установи України документи можуть бути легалізовані в найближчому дипломатичному представництві або консульській установі України, повноваження якого офіційно поширюються на територію країни походження документів. Документи, що засвідчують сімейний стан цієї категорії осіб, можуть бути видані або легалізовані консульською установою країни їх громадянства або країни постійного проживання.

Якщо документи іноземців, осіб без громадянства, які є підставою для державної реєстрації шлюбу, складені іноземною мовою, до них обов'язково додається переклад тексту на українську мову, вірність якого засвідчується дипломатичним представництвом або консульською установою України, посольством (консульством) держави, громадянином якої є іноземець (країни постійного проживання особи без громадянства), Міністерством закордонних справ, іншим відповідним органом цієї держави або нотаріусом.

Якщо в органи державної реєстрації актів цивільного стану подається переклад документів, вірність якого засвідчено згідно із законодавством іноземної держави, в якому вони видані, то він повинен бути легалізований у встановленому порядку.

Оригінал документа про сімейний стан разом з перекладами всіх вищезазначених документів залишається в справах відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву про державну реєстрацію шлюбу та зареєстрував шлюб.

Документ про сімейний стан дійсний протягом шести місяців з дня його видачі або посвідчення (якщо в ньому не встановлено інший термін).

Порядок реєстрації шлюбу з іноземцем

Державна реєстрація шлюбу проводиться органами державної реєстрації актів цивільного стану після закінчення одного місяця з дня подачі заяви про державну реєстрацію шлюбу.

За наявності поважної причини і з дозволу керівника органу державної реєстрації актів цивільного стану державна реєстрація шлюбу проводиться до закінчення зазначеного терміну на підставі спільної заяви нареченої і нареченого і документів, які підтверджують наявність поважної причини.

У разі вагітності нареченої, народження нею дитини або якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, за наявності документів, що підтверджують наведені факти, державна реєстрація шлюбу проводиться в день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця .

Якщо наречений і наречена не можуть з'явитися з поважних причин для проведення державної реєстрації шлюбу у встановлений день, термін такої реєстрації переноситься за їх письмовою заявою на інший день, про що робиться відповідна відмітка на заяві про державну реєстрацію шлюбу та в журналі обліку заяв про шлюб.

У такому випадку термін перенесення державної реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання відповідної заяви.

Якщо ж наречений і наречена не з'явилися для проведення державної реєстрації шлюбу і не повідомили про причини неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає силу.

Державна реєстрація шлюбу проводиться в приміщенні органу державної реєстрації актів цивільного стану.За заявою наречених державна реєстрація шлюбу може проводитися за місцем їх проживання, за місцем надання стаціонарної медичної допомоги або в іншому місці, якщо вони не можуть з поважних причин прибути до органу державної реєстрації актів цивільного стану.У цих випадках наявність поважної причини необхідно підтвердити документально.

Шлюбний контракт: форма, зміст, термін дії, розірвання

Незважаючи на те, що в українському законодавстві даний інститут існує вже давно, широкої популярності серед громадян він не придбав.І виною тому не тільки упереджене ставлення співгромадян до укладення шлюбного контракту, але, часом, і незнання або нерозуміння його суті і можливих плюсів.Prostopravo.com.ua вирішив допомогти українським подружжям розібратися у всіх пунктах шлюбного контракту.

Сторони договору

Згідно ст. 92 Сімейного кодексу України (далі - СК) шлюбний договір може бути укладений як між подружжям, так і між особами, які тільки подали заяву про реєстрацію шлюбу.

На укладення шлюбного договору до реєстрації шлюбу, якщо його стороною є неповнолітня особа, необхідна письмова згода батьків або піклувальника, засвідчена нотаріально.

Форма договору

Шлюбний договір повинен бути укладений у письмовій формі і посвідчений нотаріально.У разі недотримання умови про нотаріальне посвідчення, такий шлюбний контракт вважається нікчемним.

Зміст шлюбного контракту

Важливо пам'ятати, що шлюбним договором регулюються виключно майнові відносини між подружжям.Також можуть бути визначені майнові права та обов'язки подружжя як батьків.

Шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми.Шлюбний договір не може зменшувати обсягу прав дитини, які встановлені СК, а також ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище.

Також за шлюбним договором не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме майно та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації.

Які умови можна включити в шлюбний договір:

  • шлюбним договором може бути визначене майно, яке один з подружжя передає в користування на загальні потреби сім'ї;
  • шлюбним договором може бути визначено правовий режим майна, отриманого подружжям в дар в зв'язку з реєстрацією шлюбу;
  • подружжя може домовитися про те, що на майно, нажите в шлюбі, не поширюється режим спільної сумісної власності і вважати це майно спільною частковою власністю або особистою власністю кожного з них;
  • шлюбним договором може бути встановлений порядок поділу майна в разі розірвання шлюбу;
  • шлюбним договором може бути встановлений порядок користування спільним або особистим майном, в тому числі в інтересах дітей та інших осіб;
  • якщо після укладення шлюбу один із подружжя вселяється в житлове приміщення, яке належить другому з подружжя, сторони у шлюбному договорі можуть домовитися про порядок користування ним або, наприклад, про те, що в разі розірвання шлюбу, особа, яка вселилася в приміщення, повинна звільнити його;
  • сторони шлюбного договору можуть домовитися про надання утримання (виплати аліментів) одному з подружжя, незалежно від його працездатності та потреби у матеріальній допомозі, а також можливість припинення права на аліменти у зв'язку з одержанням ним майнової компенсації і т.д.

Які умови не можна включати в шлюбний договір:

  • умови, що регулюють немайнові, особисті відносини між подружжям, між батьками і дітьми;
  • не допускається обмеження дієздатності або правоздатності одного з подружжя (наприклад, не можна заборонити одному з подружжя працювати, здобувати освіту і т. д.);
  • не допускається обмеження прав подружжя по відношенню до дітей (наприклад, не можна вказати з ким із батьків залишиться дитина після розлучення);
  • не можна включати в шлюбний договір умови, які ставлять одного з подружжя у свідомо несприятливе становище.

Термін дії договору

Шлюбний договір набирає чинності з моменту його нотаріального посвідчення, якщо він укладений між подружжям.Якщо ж договір укладено до реєстрації шлюбу, то він вступає в силу в день реєстрації шлюбу.

Шлюбний договір може бути безстроковим - в такому випадку він припиняє дію з розірванням шлюбу.У шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк його дії, а також строки дії окремих прав і обов'язків.Також в шлюбному договорі може бути встановлено його дію або дію окремих умов після припинення шлюбу.

Зміна умов договору

Одностороння зміна умов шлюбного договору не допускається.Шлюбний договір може бути змінений за взаємною згодою подружжя.Угода про зміну умов шлюбного договору полягає в такій же формі, як і основний договір (тобто в письмовій) і підлягає нотаріальному посвідченню.

На вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути змінений рішенням суду, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або повнолітніх непрацездатних дітей, які мають істотне значення.

Розірвання шлюбного контракту

Односторонньє розірвання шлюбного договору не допускається.Подружжя можуть відмовитися від договору за взаємною згодою.В такому випадку права і обов'язки по ньому припиняються, за вибором подружжя, або з моменту його укладення, або з дня подачі нотаріусу заяви про відмову від нього.

На вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути розірваний за рішенням суду в силу обставин, які мають істотне значення, зокрема, в разі неможливості його виконання.

Визнання договору недійсним

Чи можна оскаржити шлюбний контракт? За позовом одного з подружжя або іншої особи, чиї права і законні інтереси порушені, шлюбний договір може бути визнаний судом недійсним з підстав, передбачених ст. 203 ЦКУ.

Зокрема:

  • якщо зміст договору суперечить законодавству, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам;
  • договір укладено особою, яка не має необхідного обсягу цивільної дієздатності;
  • волевиявлення сторони договору не було вільним і не відповідало його внутрішній волі;
  • договір не був спрямований на реальне настання правових наслідків, передбачених їм;
  • договір суперечить правам та інтересам малолітніх, неповнолітніх або непрацездатних дітей.

Скільки коштує шлюбний контракт

Вартість оформлення шлюбного договору складається з: вартості юридичних послуг по розробці самого договору;вартості нотаріальних послуг з його посвідчення.В середньому, укласти шлюбний договір в Україні коштує близько 2 тис. грн.

Зразок шлюбного договору

ШЛЮБНИЙ ДОГОВІР
м. _____
                                                                               «__»_____ 20__ року

Ми, громадянин України, ____________, який проживає за адресою ___________, паспорт серія ______, виданий ________ «_»______року, та громадянка України, ___________, яка проживає за адресою __________, паспорт серія __________, виданий _________ «_»_____року , що подали «_»_______ року заяву про реєстрацію шлюбу до Відділу РАЦС _________, з метою регулювання майнових відносин між нами після реєстрації шлюбу, визначення наших майнових прав та обов’язків, керуючись ст. 92-102 СК України, склали цей шлюбний договір про наступне.

Предмет

  1. На все спільно нажите майно незалежно від того, на чиї доходи воно буде купуватися, поширюється режим спільної сумісної власності. На окремі, спеціально передбачені цим контрактом, види майна може бути встановлений інший режим.
  1. Власністю кожного з подружжя є майно, що:
  • належало йому до вступу в шлюб;
  • отримане в якості подарунка під час шлюбу;
  • отримане ним в порядку спадкування;
  • придбане за іншими правочинами безоплатного характеру;
  • є предметами індивідуального користування за винятком коштовностей.
  1. На момент укладення цього контракту гр. _____ належить:
  • квартира площею в ___ кв. м, розташована за адресою __________;
  • гараж, розташований за адресою _________;
  • автомобіль марки ___, двигун № ___, кузов № ___, держ. номер ____, зареєстрований в _________________________;
  • предмети меблів, ювелірні вироби, список яких додається до цього договору.

Гр. ______. на момент укладення даного договору належить:

  • …………..
  1. Спільним нажитим майном вважаються доходи кожного з подружжя, отримані від трудової, підприємницької діяльності, пенсії, допомоги, інші грошові виплати, що не носять характер спеціального призначення.
  1. За тим з подружжя, який під час шлюбу вів домашнє господарство, здійснював догляд за дітьми, навчався або з інших поважних причин не мав самостійного доходу, зберігається право на спільно нажите майно.
  1. Розпорядження спільним майном проводиться за нашою спільною згодою. Для здійснення одним з подружжя будь-яких угод на суму, що перевищує ___ тис. грн., потрібна письмова згода другого з подружжя за винятком операцій, пов’язаних з підприємницькою діяльністю.

 Права та обов’язки

  1. Ми зобов’язуємося належним чином дбати про спільне майно, а також про майно, що належить кожному з нас, вживати всі необхідні дії для запобігання його знищенню/пошкодженню, усуненню загрози знищення/ пошкодження.
  2. Ми зобов’язуємося дотримуватися прав та інтересів один одного, закріплених в цьому договорі і законі, під час шлюбу і після його розірвання.
  3. У разі розірвання шлюбу я, ____, зобов’язуюсь щомісяця виплачувати на користь_____ аліменти на утримання наших спільних дітей, якщо такі з’являться в період шлюбу, в розмірі двох прожиткових мінімумів на дитину певного віку, але не більше п’яти прожиткових мінімумів на всіх дітей сумарно.
  1. У разі розірвання шлюбу до досягнення дитиною трирічного віку, я зобов’язуюсь сплачувати аліменти на утримання колишньої дружини у розмірі трьох мінімальних заробітних плат щомісячно до досягнення дитиною трирічного віку.
  2. Якщо один з нас в період шлюбу втратить працездатність, другий зобов’язується надавати йому матеріальну допомогу в розмірі трьох мінімальних заробітних плат щомісячно.

Відповідальність

  1. Чоловік/дружина не несуть відповідальності за угодами, здійсненим одним з подружжя без згоди іншого.
  2. Кожен несе відповідальність щодо прийнятих на себе зобов’язань перед кредиторами в межах належного йому майна.
  1. У разі неналежного виконання прийнятих зобов’язань з надання утримання (сплати аліментів), за кожний день прострочення платежу нараховується пеня в розмірі 0,5% від його розміру.

Набуття чинності, зміна і розірвання шлюбного договору

  1. Цей договір складено у письмовій формі і підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню до моменту реєстрації шлюбу.
  2. Цей договір вступає в силу з дня державної реєстрації укладення шлюбу.
  3. Не допускається одностороння зміна договору, відмова від його виконання.
  1. Зміна і розірвання даного шлюбного контракту може бути здійснено за нашою взаємною згодою або в судовому порядку.
  2. Даний договір складений у трьох примірниках, один з яких зберігається в справах приватного нотаріуса, а два інших видаються кожному з нас.

Підписи сторін

ПОСВІДЧУВАЛЬНИЙ НАПИС НОТАРІУСА

Що таке цивільний шлюб

Цивільний (фактичний шлюб), тобтоспільне проживання без реєстрації шлюбу, не породжує у чоловіка і жінки ніяких взаємних прав і обов'язків.

Якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними (ст.74 сімейного Кодексу України).Однак якщо виникне суперечка про розподіл такого майна, в суді доведеться доводити: факт спільного проживання;факт ведення спільного господарства;  те, що майно було придбано за спільні кошти, а не за особисті кошти одного з цивільного подружжя.

Читайте також:

Усі статті розділу

Пошук юридичних послуг в сімейному праві

Потрібна юридична допомога?