про твої права

Як правильно залишити завдаток покупцеві квартири. Договір завдатку

Завдаток є одним з найпоширеніших способів забезпечення зобов'язань. Що він собою являє, в якій формі і на яких умовах укладається розбирався prostopravo.com.ua.

Путівник за статтею

  1. Визначення понять
  2. Коли слід укладати договір завдатку?
  3. Форма і істотні умови договору завдатку
Відео путівник
Договір задатку при купівлі квартири, автомобіля

Договір задатку при купівлі квартири, автомобіля

Визначення понять

Завдаток - це один з видів забезпечення виконання зобов'язань за договором. Сам по собі завдаток визначений Цивільним кодексом України як грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником в рахунок платежів, належних з нього за договором, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання.

Вже з самого визначення завдатку можна зробити висновок про те, що він забезпечує виконання вже укладених договорів, більш того, недійсне зобов'язання не підлягає і забезпеченню, а недійсність основного зобов'язання (вимоги) спричиняє недійсність договору, що забезпечує це зобов'язання.

Сам договір завдатку укладається виключно в письмовій формі, оскільки усний договір завдатку, навіть укладений у присутності свідків, є недійсним і не зможе забезпечити виконання основного договору.

Головний «принцип роботи» завдатку полягає в тому, що при порушенні виконання зобов'язання з вини боржника, завдаток залишається у розпорядженні кредитора, а в разі порушення договору кредитором, він повертає боржнику повну суму завдатку і додатково виплачує боржнику грошову суму, що дорівнює сумі завдатку (або вартості рухомого майна, переданого в якості завдатку).

Коли слід укладати договір завдатку?

До сих пір зустрічаються випадки, коли при купівлі-продажу квартири покупець і продавець, домовившись про ціну, умови здійснення угоди, вдарили по руках і покупець, підтверджуючи свою добру волю і наміри в недалекому майбутньому укласти договір купівлі-продажу, передає продавцю певну грошову суму в рахунок майбутніх платежів. При цьому, і покупець і продавець впевнені в тому, що ця сума є завдатком для майбутнього договору, вказуючи це навіть в розписці, що видається продавцем покупцеві. Потім, продавець несподівано для себе самого знаходить іншого покупця квартири, який пропонує йому більш вигідні умови угоди. Продавець і новий покупець йдуть до нотаріуса, укладають договір купівлі-продажу квартири, здійснюють необхідні розрахунки і перший покупець виявляється не при справах, хоча і оплатив вже деяку частину вартості квартири. Продавець, не протестує, повертає покупцеві його гроші і вважає, що нічого більше йому не винен. Покупець же, навпаки, вважає, що продавець зобов'язаний заплатити йому за свою віроломність, повернувши завдаток у подвійному розмірі. Добровільно умовити продавця відшкодувати збиток покупець не може і звертається до суду, який після розгляду справи відмовляє покупцеві в задоволенні його вимог. Чому? Тому що не було ніякого завдатку. Розберемося в ситуації. Як ми говорили вище, завдаток - спосіб забезпечення виконання зобов'язань за договором. Отже, спочатку повинен бути укладений договір, який буде забезпечуватися завдатком. У разі договору купівлі-продажу квартири, Цивільний кодекс України містить чіткі вимоги до форми такого договору: письмова, із завіренням підписів сторін нотаріусом. Нічого схожого зроблено не було, отже і договір не був укладений, і, відповідно не було допущено його порушення. Отже, суд правомірно вважав, що сума грошей яка була передана першим покупцем, була авансом, до якого не застосовуються правила завдатку і про повернення авансу в подвійному розмірі мова йти не може.

З усієї викладеної вище історії випливає висновок - договір завдатку слід укладати тоді, коли існують договірні зобов'язання, які цей договір покликаний забезпечувати.

Форма і істотні умови договору завдатку

Згідно з нормами Цивільного кодексу України, договір завдатку вимагає письмової форми.Договір завдатку не обов'язково укладати у вигляді окремого документа, цілком припустимо включити дані про забезпечення виконання договору завдатком в текст основного договору.

Закон не встановлює переліку істотних умов договору завдатку, проте аналіз сформованої практики дозволяє зробити наступні висновки щодо істотних умов договору завдатку.Отже договір завдатку повинен містити дані про основний договір, виконання якого забезпечене завдатком, розмір грошової суми (вартість майна) переданої в якості завдатку, перелік дій (випадків бездіяльності) сторін договору, які тягнуть за собою настання наслідків, передбачених Цивільним кодексом України та самим договором завдатку, порядок і терміни повернення завдатку винною стороною.

Читайте також:

Усі статті розділу

Пошук юридичних послуг з операцій з нерухомістю

Потрібна юридична допомога?