про твої права

Фізична особа-підприємець: операція "ліквідація"

Ліквідація приватного підприємства (ПП, СПД, ФОП): процедура та документи, необхідні для закриття приватного підприємства


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Етап перший. Внесення відомостей про припинення підприємницької діяльності до реєстру
  2. Етап другий. Зняття з обліку в податковій
  3. Третій етап. Зняття з обліку платника ЄСВ
  4. Етап четвертий. Закриття рахунку в банку

Prostopravo.com.ua продовжує свої публікації, присвячені темі припинення підприємницької діяльності.Сьогодні ми розберемося в процедурі припинення діяльності в добровільному порядку фізичною особою-підприємцем, тобто в результаті прийняття фізичною особою - підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності.

Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (далі ФОП) за її рішенням регулюється нормами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон про державну реєстрацію ).І ця процедура містить у собі кілька етапів.На кожному з них зупинимося більш детально нижче.

Етап перший. Внесення відомостей про припинення підприємницької діяльності до реєстру

Як і у випадку з ліквідацією юридичної особи, ФОП повинен спочатку внести дані про своє рішення припинити підприємницьку діяльність в Єдиний державний реєстр.

Для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця подається один з наступних документів:

1) заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням ( форма 12 ) - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням;

2) ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - в разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв'язку з її смертю, визнанням її безвісно відсутньою або оголошенням померлою.

Форма заяви затверджена наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 № 3268/5 «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Крім заяви, ФОП повинен мати при собі паспорт, а його представник - паспорт та довіреність на право проведення процедури припинення підприємницької діяльності таким ФОП.

Надання будь-яких інших документів державний реєстратор вимагати не уповноважений.

Подати документи в електронній формі можна за допомогою порталу Міністерства юстиції України «Он-лайн будинок юстиції»: https://online.minjust.gov.ua/ .Зробити це можна за наявності електронно-цифрового підпису (ЕЦП).

Термін розгляду документів - 24 години після їх надходження реєстратору, крім святкових і вихідних днів.

Розгляд документів може бути припинений на термін до 15 календарних днів, за наявності підстав, визначених ст.27 ЗУ «Про державну реєстрацію».

Повідомлення про призупинення розгляду документів із зазначенням терміну і виключного переліку підстав для його зупинки і рішення суб'єкта державної реєстрації про призупинення розгляду документів розміщуються на порталі електронних сервісів в день зупинення та надсилаються заявнику на адресу його електронної пошти.

У разі подання документів, необхідних для усунення підстав для призупинення розгляду документів, протягом встановленого терміну розгляд документів відновлюється.

Після прийняття у ФОП заяви державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня вносить відповідну інформацію до Єдиного державного реєстр.Дані щодо ФОП, який припиняє підприємницьку діяльність, передаються органам державної податкової служби, Пенсійного фонду України, а також органам статистики.

Етап другий. Зняття з обліку в податковій

Далі починається другий етап припинення підприємницької діяльності ФОП - проведення перевірок органами державної податкової служби та органів Пенсійного фонду України щодо наявності / відсутності у ФОП заборгованостей перед державним і місцевими бюджетами, а також заборгованостей зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно п.177.11 ст.177 Податкового кодексу України, фізичні особи, щодо яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням, подають податкову декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якому відображаються виключно доходи від здійснення підприємницької діяльності, протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.У разі проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням останнім базовим податковим (звітним) періодом є період з дня, наступного за днем ​​закінчення попереднього базового податкового (звітного) періоду до останнього дня календарного місяця, в якому проведено державну реєстрація припинення підприємницької діяльності.

Для ФОП із загальною системою оподаткування податковим періодом є календарний рік.Заплатити ПДФО і військовий збір за підсумками наданої звітності потрібно протягом десяти календарних днів, що настають за останнім днем ​​відповідного граничного строку її подання.

Для подачі останньої звітності та розрахунків з бюджетом по єдиному податку кінцевим податковим періодом є той, коли відповідний контрольний державний орган отримав з ЄДР повідомлення про припинення ФОП.

Для першої і другої груп ФОП з єдиним податком звітним періодом є календарний рік, для третьої групи - календарний квартал.Перша і друга групи за єдиним податком платять його шляхом авансового внеску не пізніше 20 числа включно поточного місяця.Якщо припиняється діяльність, то нарахування за єдиним податком здійснюються до останнього дня включно календарного місяця, в якому зареєстровано припинення підприємницької діяльності.

ФОП з єдиним податком з третьої групи потрібно заплатити податок за підсумками останньої квартальної звітності протягом десяти днів після максимального строку подання податкової декларації за податковий квартал.

Якщо ФОП - платник ПДВ, то в ДФС за місцем реєстрації потрібно подати заяву про скасування реєстрації платника ПДВ за формою №3-ПДВ.

Якщо підприємець використовував реєстратор розрахункових операцій, то в ДФС потрібно написати заяву про анулювання його реєстрації за формою №4-РРО.Також проводиться анулювання книги обліку розрахункових операцій на РРО на підставі відповідної заяви.

Якщо ФОП виробляв алкогольні напої, тютюнові вироби або торгував ними, йому потрібно подати заяву в довільній формі до контролюючих органів про скасування цієї ліцензії.

Третій етап. Зняття з обліку платника ЄСВ

Відповідно до ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця його останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи .

Згідно порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності страхувальників, такі особи зобов'язані подати самі за себе звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

У разі, якщо ФОП був на єдиному податку, потрібно сплатити ЄСВ за місяць, в якому було подано заяву держреєстратору.Якщо не було сплачено ЄСВ попереднього періоду - його також необхідно сплатити.

У разі, якщо ФОП знаходиться на загальній системі оподаткування - оплата ЄСВ проводиться за місяць, в якому було подано заяву держреєстратору.

Пам'ятайте, що припинення підприємницької діяльності не звільняє фізичну особу від виконання зобов'язань, в тому числі перед державними органами.Фізична особа-підприємець несе відповідальність за своїми зобов'язаннями всім своїм майном.Тому до подачі останніх звітів і розрахунків з контролюючими органами потрібно поставитися максимально серйозно.

Етап четвертий. Закриття рахунку в банку

Якщо ФОП має відкриті рахунки в банках або інших фінансових установах, він повинен проінформувати їх про припинення своєї підприємницької діяльності, як зазначено в пункті 69.7 ст.69 Податкового кодексу.

Для закриття рахунку необхідно надати в банк заяву в довільній формі, вказавши там назву банку, ПІБ, реєстраційний номер облікової картки власника рахунку, номер рахунку і дату написання заяви.

Якщо це передбачено договором з банком, заяву можна подати в електронному форматі, використовуючи можливості сервісів "клієнт-банк", "клієнт-інтернет-банк".Встановлених законом термінів на закриття рахунку в банку немає.

 

Пошук юридичних послуг в сфері захисту інтелектуальної власності

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Hotline Finance

Зелена карта для виїзду за кордон

Ціна нижча, ніж при покупці страховки на кордоні

Без візитів до страхових агентів

Готова страховка з доставкою на email

Безпечне оформлення і оплата онлайн

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Корисні статті з даної тематики