про твої права

Безкоштовна земля в Україні: скільки, кому і як?

Ще не всі знають, що кожен громадянин України має право абсолютно безкоштовно отримати у власність ділянку землі. Як це зробити і на який розмір земельної ділянки можна розраховувати, дізнавався Prostopravo


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Скільки землі можна отримати?
  2. До кого звертатися?
  3. З чим звертатися?
  4. Як отримати землю учаснику АТО
  5. Зразок заяви на отримання земельної ділянки у власність

Відповідно до частини другої статті 116 Земельного Кодексу безкоштовна передача земель у власність громадян проводиться у разі отримання ними земельних ділянок із земель державної та комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, затверджених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок у власність в межах норм, визначених Земельним Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Скільки землі можна отримати?

Розмір земельної ділянки, яку можна отримати в безкоштовне володіння, залежить від її цільового призначення.

Відповідно до ст.121 ЗК громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство.Якщо на території сільської, селищної, міської ради розміщено кілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах.У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

г) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

г) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Розмір земельних ділянок, які передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшений у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю).

Також встановлено, що розмір земельної ділянки, що передається безоплатно громадянину у власність у зв'язку з набуттям ним права власності на житловий будинок, не може бути менше, ніж максимальний розмір земельної ділянки відповідного цільового призначення, встановлений частиною першою статті 121 ЗК (крім випадків, якщо розмір земельної ділянки, на якій розташований будинок, менше).

До кого звертатися?

Залежно від того, чи відноситься земельна ділянка до земель комунальної чи державної власності, звертатися потрібно або в органи місцевого самоврядування (ради), або в органи виконавчої влади на місцях (державні адміністрації).

Сільські, селищні та міські ради передають земельні наділи із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні раді завідують земельними ділянками із земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.

Земельні ділянки державної власності перебувають у віданні районних адміністрацій в межах сіл, селищ і міст.Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів в області земельних відносин та його територіальні органи надають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності.

Обласні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, які не входять до складу певного району або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Київська та Севастопольська міські державні адміністрації в межах їх територій передають земельні ділянки із земель державної власності.

З чим звертатися?

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи в сільському господарстві та наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може біти тільки невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, які являються виконавцями робіт із землеустрою відповідно до закону, в терміни, обумовлені угодою сторін.

У разі якщо в місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган не надав дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову в його наданні, то особа, яка зацікавлена ​​в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення вказаного терміну має право заказати розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу,про що письмово повідомляє орган звернення.

До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Проект відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного Кодексу.Проект землевідведення щодо земельної ділянки будь-якої форми власності і категорії підлягає погодженню з територіальним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.Необхідність отримання погодження в інших органах залежить від призначення і місцезнаходження ділянки.

Відповідний орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, передає земельні ділянки державної або комунальної власності у власність відповідно до своїх повноважень, в двотижневий термін з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а у випадку необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені в суді.

Як отримати землю учаснику АТО

Учасники АТО і члени їх сімей мають право на отримання у власність земельної ділянки на підставі ст.118 Земельного Кодексу України, в максимальних розмірах, передбачених ст.121 ЗК, в залежності від цільового призначення ділянки.

Держгеокадастр резервує землі спеціально для учасників АТО у всіх регіонах України. Ознайомитися з інформацією про вільні ділянки можна на офіційному сайті Держгеокадастру: land.gov.ua , а також на сайтах його територіальних органів:

Структурний підрозділ, область

Офіційний сайт

Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області

vinnytska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Волинській області

volynska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області

dnipropetrovska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області

donetska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області

zhytomyrska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області

zakarpatska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області

zaporizka.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Івано-Франківській області

ivano-frankivska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Київській області

kyivska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області

kirovohradska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Луганській області

luhanska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Львівській області

lvivska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у м.Києві

kyiv.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області

mykolaivska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Одеській області

odeska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області

poltavska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області

rivnenska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Сумській області

sumska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області

ternopilska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Харківський області

kharkivska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області

khersonska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області

khmelnytska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області

cherkaska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області

chernivetska.land.gov.ua

Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області

chernihivska.land.gov.ua

Подальша процедура отримання земельної ділянки безоплатно у власність учасником АТО така ж, як описано вище, як і для всіх громадян України. За винятком того, що при зверненні до органів місцевого самоврядування або Держгеокадастру для отримання дозволу на розробку землевпорядкувальної документації, учасник АТО подає документ (довідку або посвідчення), що підтверджує його статус учасника антитерористичної операції.

Пошук юридичних послуг з операцій з нерухомістю

Послуга

Кількість пропозицій

Середня ціна, грн

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Hotline Finance

Зелена карта для виїзду за кордон

Ціна нижча, ніж при покупці страховки на кордоні

Без візитів до страхових агентів

Готова страховка з доставкою на email

Безпечне оформлення і оплата онлайн

Корисні статті з даної тематики