про твої права

Земельний сервітут: поняття, види, договір земельного сервітуту, реєстрація сервітуту

Інститут земельного сервітуту в Україні існує з 2004 року, і незважаючи на це для багатьох наших громадян все ще є дивиною. Земельний сервітут може бути встановлений договором, законом, рішенням суду і навіть заповітом. Однак саме з укладенням договору земельного сервітуту пов'язане найбільше спірних моментів: від форми, в якій повинен бути укладений такий договір і його істотних умов до порядку його реєстрації. З цими та іншими питаннями вирішив розібратися Prostopravo.com.ua

Путівник за статтею

  1. Що таке земельний сервітут
  2. Види земельного сервітуту
  3. Зміст договору земельного сервітуту
  4. Реєстрація земельного сервітуту
  5. Заява про передачу земельної ділянки у власність
Відео путівник
Купівля та продаж нерухомості: договір, реєстрація права власності

Купівля та продаж нерухомості: договір, реєстрація права власності

Що таке земельний сервітут

Перш за все, розберемося, що собою являє земельний сервітут.Згідно статті 98 Земельного кодексу України право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки або іншої заінтересованої особи на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою.

При цьому важливо пам'ятати, що встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений, прав володіння, користування і розпорядження ділянкою.Більш того, земельний сервітут здійснюється способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений.

Земельний сервітут може складатися в праві проходу або проїзду через ділянку, праві прокладання та експлуатації ліній електропередач, водопроводу, забору води з водойми, розташованої на сусідній ділянці, прогону худоби і т. д. і.т.п.

Важливою ознакою сервітуту є те, що він не підлягає відчуженню (не може виступати об'єктом купівлі-продажу, дарування, міни і т. п.) і, в той же час, зберігає свою дію в разі переходу права власності на ділянку, щодо якої сервітут встановлено, до іншої особи.

Сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду.

Види земельного сервітуту

Власники або землекористувачі земельних ділянок або інші зацікавлені особи можуть вимагати встановлення таких земельних сервітутів:

  • право проходу і проїзду на велосипеді;
  • право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху;
  • право на розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм)
  • право на будівництво і розміщення об'єктів нафтогазовидобутку;
  • право на розміщення об'єктів трубопровідного транспорту;
  • право прокладати на свою земельну ділянку водопровід із чужої природної водойми або через чужу земельну ділянку;
  • право відводу води зі своєї земельної ділянки на сусідню або через сусідню земельну ділянку;
  • право забору води з природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право проходу до природної водойми;
  • право поїти свою худобу із природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право прогону худоби до природної водойми;
  • право прогону худоби по наявному шляху;
  • право встановлення будівельних риштувань та складування будівельних матеріалів з метою ремонту будівель та споруд;
  • інші земельні сервітути.

Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій конкретно визначеній особі (особистий сервітут).

За своєю природою сервітути бувають публічними і приватними.

Публічний земельний сервітут полягає в праві користування чужою земельною ділянкою з метою забезпечення суспільних потреб (наприклад, право прокласти через чужу земельну ділянку лінії комунікацій).

Приватний сервітут встановлюється в інтересах окремих приватних осіб (наприклад, право прогону худоби через сусідню ділянку).

Зміст договору земельного сервітуту

Істотні умови договору земельного сервітуту законодавством також не визначені, крім власне умови про предмет договору, яка є суттєвою для всіх видів договорів (ст. 638 ЦКУ).

Предметом договору земельного сервітуту є обсяг прав, якими буде володіти сервітуарій щодо чужої земельної ділянки.Ці права повинні бути визначені в договорі чітко, точно і повно.

Крім того, в договір земельного сервітуту рекомендується включити:

  • спосіб обтяження;
  • опис місця розташування з визначенням меж поширення права земельного сервітуту на плані (схемі);
  • дані про земельну ділянку, на якій встановлюється земельний сервітут, в тому числі площа земельної ділянки, на яку поширюється дія земельного сервітуту;
  • кадастровий номер земельної ділянки, щодо якої встановлюється земельний сервітут (за наявності);
  • термін дії договору земельного сервітуту (сервітут може бути і безстроковим);
  • плату за земельний сервітут (договір земельного сервітуту може бути і безоплатним);
  • відповідальність сторін.

Реєстрація земельного сервітуту

Вимоги про обов'язкову державну реєстрацію права земельного сервітуту містяться в ст.402 ЦКУ, ст.100 ЗКУ, ст.4 Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Державна реєстрація права земельного сервітуту здійснюється в термін до п'яти робочих днів з дня подачі заяви.

Державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення в центр надання адміністративних послуг або до нотаріуса.

При формуванні та реєстрації заяви про державну реєстрацію прав на земельну ділянку автоматично за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у режимі реального часу виходять відомості Державного земельного кадастру про земельну ділянку, в тому числі з метою перевірки її кадастрового номера, а також з метою встановлення наявності відомостей про власників, користувачів такої земельної ділянки, і відповідності таких відомостей інформації, зазначеної заявником в заяві.

Якщо земельний сервітут буде поширюватися не на всю земельну ділянку, а тільки на її частину, необхідно звернутися до землевпорядної організації та замовити на договірних засадах технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту.

Документи для проведення державної реєстрації сервітуту:

  • заява встановленої форми;
  • документ, що засвідчує особу заявника;
  • документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав;
  • документ про сплату адміністративного збору;
  • документи, що підтверджують виникнення або припинення сервітуту;
  • виписка з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що підтверджує виникнення або припинення речового права на нерухоме майно, відсутні відомості про кадастровий номер земельної ділянки);
  • копія реєстраційного номера облікової картки платника податків згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків;
  • у разі подання заяви уповноваженою особою така особа, крім документа, що посвідчує її особу, подає копію документа, що підтверджує її повноваження.

Зверніть увагу, що до 04.08.2018 року реєстрації підлягав договір земельного сервітуту, а не сам земельний сервітут.Причому відсутність державної реєстрації договору земельного сервітуту, укладеного до цієї дати, тягне за собою визнання такого договору неукладеним.

Читайте також:

Усі статті розділу

Пошук юридичних послуг з операцій з нерухомістю

Потрібна юридична допомога?