Безкоштовна вторинна правова допомога: кому, коли і як - 22.01.2013

З 1 січня 2013 року в Україні почали діяти Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги населенню. Які послуги надають ці установи, хто і в якому порядку може ними скористатися, з'ясовував Prostopravo.com.ua // 22.01.2013

Натепер функціонує 27 центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги: в АР Крим, у всіх областях, містах Києві та Севастополі. До роботи в таких центрах були залучені понад 2500 адвокатів з усієї України, яких відбирали на конкурсній основі. Фінансувати роботу центрів будуть з бюджету, так само за рахунок держави виплачуватимуть винагороду адвокатам, які надають правову допомогу населенню. Попри те що розмір гонорару невисокий (близько 30 грн за годину роботи), браку охочих взяти участь у відборі не було. Тестові завдання містили не лише питання з чинного законодавства, але й з мотивації кандидата, його вміння налагодити контакт із клієнтом.

Види безкоштовних правових послуг

Безкоштовна вторинна правова допомога полягає у створенні рівних можливостей для доступу населення до правосуддя і містить такі види правових послуг, як:

  1. захист від обвинувачення;
  2. здійснення представництва інтересів осіб, які мають право на безкоштовну вторинну правову допомогу, у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
  3. складання документів процесуального характеру.

Кому надається

Система надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні буде формуватися поетапно. На першому етапі, з 1 січня 2013 року, на безкоштовну вторинну правову допомогу можуть розраховувати:

  • особи, до яких застосовано адміністративне затримання або адміністративний арешт;
  • особи, затримані за підозрою у вчиненні злочину;
  • особи, щодо яких як запобіжний захід обрано утримання під вартою. У цьому випадку правову допомогу надають протягом 72 годин з моменту затримання.

Якщо слідчий суддя або суд ухвалив рішення про утримування особи під вартою, безкоштовну правову допомогу щодо захисту від обвинувачення надають: особам, у яких сукупний дохід сім'ї нижче суми прожиткового мінімуму; інвалідам, які отримують пенсію або грошову допомогу в розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб; дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківської опіки і безпритульним дітям.

  • особи, у кримінальному провадженні щодо яких відповідно до положень Кримінально-процесуального кодексу України захисника залучає слідчий, прокурор, слідчий суддя або суд для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії.

Порядок звернення

Звернення про надання одного з видів безкоштовних правових послуг подають особи, які досягли повноліття, в Центр надання безкоштовної правової допомоги або в територіальний орган юстиції за місцем фактичного проживання (незалежно від реєстрації місця проживання). Щодо дітей, то звернення подають законні представники за місцем проживання дитини або представника.

Особа, яка проводить дізнання, слідчий, прокурор, суддя або суд зобов’язані поінформувати підозрюваного, обвинуваченого чи підсудного про можливість призначення йому захисника відповідно до ЗУ «Про безкоштовну правову допомогу».

Якщо участь захисника є обов'язковою, а сам підозрюваний, обвинувачений, підсудний не залучив його, особа, яка проводить дізнання, слідчий або суд надсилають запит про призначення захисника в Центр надання безоплатної правової допомоги. Така вимога дізнавача, слідчого або суду є обов'язковою для керівника Центру.

Центр безоплатної правової допомоги зобов'язаний ухвалити рішення про її надання з моменту затримання особи, а у разі отримання постанови слідчого, прокурора, визначення суду про залучення захисника для здійснення захисту або проведення окремої процесуальної дії — призначити його негайно.

Чекаємо...

Наступний етап формування безоплатної вторинної правової допомоги запланований на 1 січня 2014 року, а остаточно її формування завершиться до 2017 року. До того часу безкоштовна вторинна правова допомога надаватиметься не лише в сфері кримінального, але й цивільного права та адміністративної юстиції. Наприклад, по таку допомогу зможуть звернутися особи, стосовно яких суд розглядає питання про обмеження цивільної дієздатності або визнання їх недієздатними, направленні на примусове психіатричне лікування, ветерани та особи, які мають особливі заслуги перед Україною зможуть звернутися по безоплатну правову допомогу з питань, пов'язаних з їхнім соціальним захистом тощо.

Думка

Дмитро Гутгарц, адвокат

Впровадження інституту безкоштовної правової допомоги на законодавчому рівні — це крок до створення правової держави. Ставлення до такої події може бути виключно позитивним, адже тепер принцип, закладений у ст. 59 Конституції України, отримав можливість практичної реалізації, і кожна людина, незалежно від соціального статусу, рівня достатку, громадянства може скористатися своїм правом на правову допомогу. Держава на законодавчому рівні визначила порядок звернення по правову допомогу, порядок і обсяги її надання і, що теж важливо, порядок фінансування роботи адвокатів, які надають вторинну правову допомогу на постійній або тимчасовій основі.

Варто сказати, що реалізація положень Закону відбувається досить активно, у всіх областях України створені Центри надання безоплатної вторинної правової допомоги, проведені конкурси серед адвокатів, які бажають на постійній або тимчасовій основі співпрацювати з цими установами. Мої колеги з початку року надають адвокатські послуги згідно з приписами Закону.

Маємо надію, що це гарне починання у нашій країні неухильно розвиватиметься, бюджетні кошти, задекларовані для фінансування роботи центрів, виділятимуть і надходитимуть вчасно, а адвокати будуть сумлінно виконувати почесний обов'язок захищати права громадян, що потребують правової допомоги.Советы юристов для граждан и бизнеса на ваш e-mail!
Пошук юристів і держорганізацій по великих містах