про твої права

Вас зупинила на дорозі українська поліція? Ваші права. Пам'ятка водію

Prostopravo розповість, що повинен знати водій, якщо його зупинила на дорозі поліція, які права є у водія і які обов'язки поліцейського, що його зупинив, які законні причини зупинки транспортного засобу, в яких випадках може проводиться огляд автомобіля, і як краще поводитися при цьому водієві . Крім того, ви дізнаєтеся тонкощі процедури оформлення ДТП.

Путівник за статтею

Відео путівник
Що ж робити, якщо на дорозі зупинила поліція? Водійські права в Україні

Що ж робити, якщо на дорозі зупинила поліція? Водійські права в Україні

Права і обов'язки поліцейського в разі зупинки транспортного засобу передбачені Кодексом про адміністративні правопорушення, Законом України «Про Національну поліцію», Законом України «Про дорожній рух», Постановою Кабінету Міністрів від 10.10.2001 №1306 «Про Правила дорожнього руху» (ПДР), наказом МВС від 07.11.2015 № 1395 «Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих не в автоматичному режимі» (Інструкція 1395).

Наказ МВС № 111 від 27.03.2009 року "Про затвердження Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС» (Наказ 111) скасований і втратив чинність з 24.02.2017 року.

Зупинка транспортного засобу

Поліцейський має право зупинити водія на дорозі в таких випадках:

  1. якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
  2. якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
  3. якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до скоєння дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб або вантаж можуть бути об'єктом або знаряддям вчинення ДТП, кримінального або адміністративного правопорушення;
  4. якщо транспортний засіб знаходиться в розшуку;
  5. якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини скоєння дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
  6. якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка при оформленні протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів ДТП;
  7. якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження або заборону руху;
  8. якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
  9. у разі порушення порядку визначення та використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

Поліцейський зобов'язаний проінформувати водія про конкретну причину зупинки їм транспортного засобу з докладним описом підстави для зупинки, визначеної в статті 35 Закону України «Про Національну поліції».

Звертаючись до водія, поліцейський зобов'язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред'явити на його вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформації, не випускаючи його з рук.

На уніформі поліцейського розміщується нагрудний знак з чітким зазначенням його спеціального жетона.Поліцейському заборонено знімати з уніформи або приховувати нагрудний знак, а також будь-яким іншим чином перешкоджати прочитанню інформації на ньому або фіксування її за допомогою технічних засобів.

Водій транспортного засобу повинен мати при собі:

  1. посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії;
  2. реєстраційний документ на транспортний засіб;
  3. в разі встановлення на транспортних засобах проблискових маячків і (або) спеціальних звукових сигнальних пристроїв - дозвіл, виданий уповноваженим органом МВС, а в разі встановлення проблискового маячка оранжевого кольору на великогабаритних та великовагових транспортних засобах - дозвіл, виданий уповноваженим підрозділом Національної поліції;
  4. на маршрутних транспортних засобах - схему маршруту та розклад руху;на великовагових і великогабаритних транспортних засобах та транспортних засобах, що перевозять небезпечні вантажі, - документацію відповідно до вимог спеціальних правил;
  5. поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення)
  6. в разі встановлення на транспортному засобі розпізнавального знака "Водій з інвалідністю" - документ, що підтверджує інвалідність водія або пасажира (крім водіїв з явними ознаками інвалідності або водіїв, які перевозять пасажирів з явними ознаками інвалідності).

Власник транспортного засобу, а також особа, яка використовує такий транспортний засіб на законних підставах, можуть передавати керування транспортним засобом іншій особі, що має при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.Власник транспортного засобу може передавати такий засіб у користування іншій особі, передавши реєстраційний документ на цей транспортний засіб.

На вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог Правил дорожнього руху, а також:

  1. пред'явити для перевірки документи, зазначені вище;
  2. дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу;
  3. дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав, в тому числі провести з використанням спеціальних пристроїв (приладів) перевірку технічного стану транспортних засобів, які відповідно до законодавства підлягають обов'язковому технічному контролю.

Огляд транспортного засобу

Статтею 34 ЗУ «Про Національну поліцію» передбачено право поліцейського проводити поверхневу перевірку транспортного засобу.

Поверхнева перевірка як превентивний поліцейський захід є здійсненням візуального огляду транспортного засобу.

Поліцейський може здійснювати поверхневу перевірку речі або транспортного засобу:

  1. якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, воля якої обмежується незаконним способом;
  2. якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, оборот якої заборонений або обмежений або яка становить загрозу життю або здоров'ю особи або інших осіб;
  3. якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальний злочин, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.

Поверхнева перевірка речі або транспортного засобу здійснюється шляхом візуального огляду транспортного засобу або візуального огляду салону та багажника транспортного засобу.Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити кришку багажника і двері салону.

При поверхневій перевірці транспортного засобу водій повинен самостійно показати поліцейському вміст транспортного засобу.

При виявленні в ході поверхневої перевірки будь-яких слідів правопорушення поліцейський забезпечує їх збереження і огляд відповідно до вимог статті 237 Кримінально-процесуального кодексу України.

Зверніть увагу, що при проведенні поверхневого огляду транспортного засобу представниками Національної поліції протокол огляду не складається.

Оформлення ДТП зі складанням протоколу і без нього

Ще один випадок, коли протокол співробітниками Національної поліції складений не буде: в разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України.В цьому випадку поліцейський виносить постанову по справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.

Постанова виноситься в разі виявлення адміністративних правопорушень в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбачених статтями 80 і 81 (в частині перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів), частинами першою, другою, третьою, п'ятою та шостою статті 121, статтями 121- 1, 121-2, частинами першою, другою, третьою і п'ятою статті 122, частиною першою статті 123, статтею 124-1, статтями 125, 126, частинами першою, другою і третьою статті 127, статтями 128, 129, статтею 132-1 , частинами шостою і одинадцятоюстатті 133-1, частинами першою, другою і третьою статті 140, частинами шостою, сьомою статті 152-1 КУпАП.

У разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, якщо воно вчинене особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, або його розгляд не віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський відповідно до статті 255 КУпАП складає протокол про адміністративне правопорушення.

Поліцейські складають протоколи про адміністративні правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбачені частинами четвертою та сьомою статті 121, частинами третьою і четвертою статті 122, статтями 122-2, 122-4, 122-5, частинами другою і третьою статті 123, статтею 124 , частиною четвертою статті 127, статтями 127-1, 130, 139, частиною четвертою статті 140, 188-28 КУпАП.

Протокол про адміністративне правопорушення складається відповідно до статті 254 КУпАП. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються:

  1. письмові пояснення свідків правопорушення в разі їх наявності;
  2. акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу в разі здійснення його затримання;
  3. акт огляду на стан сп'яніння під час проведення огляду на стан сп'яніння;
  4. інші документи і матеріали, що містять інформацію про правопорушення.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.При наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення підписується також цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення в ньому робиться відповідний запис.

Водій транспортного засобу має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які додаються до протоколу.

При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права і обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі.

При складанні протоколу про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 139, частиною четвертою статті 140 КУпАП або постанови у справах про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою - третьою статті 140 КУпАП (коли протокол не складається), до них необхідно додається акт обстеження ділянки вулично дорожньої мережі з відповідними замірами та схемою.

Особа, яку притягують до адміністративної відповідальності, користується правами, передбаченими статтею 268 КУпАП: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання;при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця в галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження;оскаржити постанову по справі.

Крім того, права водія передбачені ЗУ «Про дорожній рух» та ПДД:

а) керувати транспортним засобом і перевозити пасажирів або вантажі дорогами, вулицями чи іншим місцями, де їх рух не заборонено, в установленому порядку відповідно до вимог Правил;

б) знати причину зупинки, перевірки та огляду транспортного засобу посадовою особою державного органу, що здійснює нагляд за дорожнім рухом, а також її прізвище і посаду;

в) вимагати від особи, яка здійснює нагляд за дорожнім рухом та зупинила транспортний засіб, пред'явлення посвідчення її особи;

г) отримувати необхідну допомогу від посадових осіб та організацій, що беруть участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху;

д) оскаржити дії поліцейського в разі порушення ним законодавства;

е) відступати від вимог законодавства в умовах дії непереборної сили або коли іншими засобами неможливо запобігти власній загибелі чи каліцтву громадян.

ж) довіряти в установленому порядку право користування і розпорядження приватним транспортним засобом іншій особі, яка має відповідне право на керування;

з) на відшкодування витрат у разі надання транспортного засобу поліцейським і працівникам охорони здоров'я у випадках, передбачених Законом;

і) на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.

Наші рекомендації водіям, яких зупинила поліція:

  • Статтею 9 ЗУ «Про Національну поліцію» передбачено, що Національна поліція здійснює свою діяльність на принципах прозорості та відкритості, тому водій транспортного засобу має повне право здійснювати фото-, відео- і аудіо - фіксацію дій поліцейського і ми настійно рекомендуємо цим правом скористатися.
  • Попросіть поліцейського чітко і ясно представитися і назвати причину зупинки, якщо він ще цього не зробив, фіксуйте все на записи (див.п.1).
  • Попросіть пред'явити посвідчення - поліцейський зобов'язаний це зробити за Вашою вимогою.Зверніть увагу, чи відповідають прізвище, звання та посада тим, які назвав поліцейський при зверненні, і чи не минув термін дії посвідчення.У разі виявлення невідповідності або закінчення терміну дії посвідчення, вимоги такого працівника не виконуйте, негайно телефонуйте черговому поліції за телефоном 102 і на телефон довіри (телефони є на сайті МВС).Можливо, такий «поліцейський» є просто шахраєм в формі, який таким чином заробляє гроші, що є злочином, передбаченим ст.390 КК України.
  • Обов'язок водія пред'явити документи не означає, що він повинен передати їх поліцейському в руки - можете просто показати.
  • Спілкуйтеся з представником поліції ввічливо, в нейтральному тоні, не грубо і не хаміте, навіть якщо Вам здається, що він не правий.
  • Відповідно до статті 63 Конституції України Ви взагалі можете відмовитися давати показання і пояснення поліцейському.
  • При намірі поліцейського провести поверхневий огляд транспортного засобу, поцікавтеся, які є для цього підстави (перелік підстав див.вище). Фіксуйте проведення огляду на відео.
  • У разі незаконних дій з боку поліцейського - телефонуйте на гарячу лінію МВС (044) 254-94-94.
  • При першій же можливості зв'яжіться зі знайомим юристом, адвокатом.

Права поліції під час дії режиму воєнного стану

Внесено зміни до Закону України «Про Національну поліцію», які будуть діяти тимчасово, на період дії воєнного стану та 60 днів після цього.

Згідно із змінами до статті 20 Закону України «Про Національну поліцію» носіння спеціального жетону не завжди є обов’язковим.

За загальним правилом поліцейський, який виконує службові обов’язки в цивільному одязі, зобов’язаний мати при собі спеціальний жетон. Проте розширено коло випадків, коли носіння жетону не є обов’язковим: коли це перешкоджає проведенню оперативно-розшукових заходів, негласних слідчих (розшукових) дій, виконанню секретних завдань, здійсненню заходів із забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства, спеціальних заходів із забезпечення безпеки працівників суду та правоохоронних органів та їх близьких родичів, або під час здійснення повноважень під час дії воєнного стану.

Відповідно на час дії воєнного стану поліцейський, який виконує службові обов’язки в цивільному одязі, не зобов’язаний мати при собі спеціальний жетон.

Також під час дії воєнного стану на території України не обов’язковим є розміщення ідентифікаційних номерів або спеціальних жетонів на індивідуальних засобах захисту поліцейських у разі виконання ними своїх обов’язків із використанням таких засобів.

Крім того, у статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» з’явилися нові повноваження поліції:

  • здійснювати прийом екстрених викликів за скороченим телефонним номером 102;
  • за письмовим запитом в установленому законом порядку безоплатно отримувати від органів держави та територіальних громад, юридичних осіб державної форми власності, інформацію необхідну для виконання повноважень та завдань поліції, у тому числі стосовно військовополонених, у тому вигляді та тій формі, яка зазначена в запиті. Суб’єкти, яким адресовано такий запит, зобов’язані протягом 3 днів, або в разі неможливості – протягом 10 днів, надати відповідь на запит або повідомити про причини, що перешкоджають надати таку відповідь;
  • здійснювати конвоювання осіб, затриманих за підозрою в учиненні кримінального правопорушення, узятих під варту, обвинувачених або засуджених до позбавлення волі, а також охороняти їх у залі суду. Перелік установ, до яких здійснюється конвоювання, визначається МВС;
  • утримувати в передбачених законом випадках в ізоляторах тимчасового тримання осіб, затриманих за вчинення кримінальних чи адміністративних правопорушень; осіб, стосовно яких застосовано запобіжний захід тримання під вартою; осіб, підданих адміністративному арешту; обвинувачених та засуджених;
  • у межах компетенції здійснювати розмінування, що має оперативний характер (виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів, щодо яких є підстави вважати, що вони є предметами, знаряддями чи засобами вчинення адміністративних або кримінальних правопорушень);
  • організовувати роботу з надання, позбавлення та підтвердження допуску поліцейських до проведення спеціальних вибухотехнічних робіт;
  • здійснювати техніко-криміналістичне забезпечення огляду місця події, в тому числі пов’язаної з пожежами та спеціальні вибухотехнічні роботи за фактами скоєння вибухів, надходження повідомлень про виявлення вибухонебезпечних предметів, загрозу вибуху;
  • здійснювати представництво та забезпечувати виконання зобов’язань України в Інтерполі та виступати як Національне центральне бюро Інтерполу;
  • здійснювати співробітництво з Європолом та діяти як Національний контактний пункт між компетентними органами України та Європолом;
  • організовувати взаємодію правоохоронних органів та інших державних органів України з Інтерполом та Європолом, а також компетентними органами інших держав з питань, що належать до сфери діяльності Інтерполу та Європолу;
  • здійснювати збирання біометричних даних осіб;
  • здійснювати адміністративний нагляд.

Окрім цього, допускається відмова від залучення поліції для проведення виконавчих дій з підстав залучення особового складу територіального органу поліції до припинення групового порушення громадської безпеки та порядку чи масових заворушень під час дії воєнного стану, а також подолання наслідків надзвичайних ситуацій, небезпечних подій, у тому числі аварій, епідемій.

Розділ 5 Закону України «Про Національну поліцію» також зазнав деяких змін, які стосуються поліцейських заходів під час дії періоду воєнного стану.

1. Поліція отримала можливість здійснювати перевірку документів та фіксувати дані, що містяться в документах, якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка самовільно залишила місце для утримання військовополонених (п. 1 ч. 1 ст. 32).

2. Поліція має право зупиняти транспортні засоби, якщо наявна інформація, яка свідчить про те, що водій або пасажир транспортного засобу є особою, яка самовільно залишила місце для утримання військовополонених.

3. За новою редакцією ст. 40 поліція зможе використовувати у своїй діяльності такі технічні засоби, як безпілотні літальні апарати, та спеціальні технічні засоби протидії їх застосуванню; спеціалізоване програмне забезпечення для здійснення аналітичної обробки фото- й відеоінформації, у тому числі для встановлення осіб і номерних знаків транспортних засобів.

Свою фото- та відеотехніку, технічні прилади та технічні засоби з виявлення та/або фіксації правопорушень, а також з виявлення радіаційних, хімічних, біологічних та ядерних загроз, поліція має змогу закріплювати на однострої, у/на безпілотних літальних апаратах, службових транспортних засобах, суднах чи інших плавучих засобах, у тому числі тих, що не мають кольорографічних схем, розпізнавальних знаків та написів, які свідчать про належність до поліції, а також монтувати/розміщувати їх по зовнішньому периметру доріг і будівель.

4. За необхідності відбиття нападу, що загрожує життю чи здоров’ю поліцейського чи іншої особи, та усунення небезпеки у стані крайньої необхідності або при затриманні особи, яка вчинила правопорушення та/або чинить опір, поліцейський має право застосовувати будь-які підручні засоби, а не тільки ті спеціальні засоби, які передбачені ст. 45 Закону (ч. 5 ст. 42).

5. Під час дії воєнного стану поліцейський має право застосовувати заходи примусу, передбачені ст. 42, стосовно осіб, які беруть участь у збройній агресії проти України, без врахування вимог та заборон, які стосуються порядку застосування заходів примусу, порядку застосування спеціальних засобів та порядку застосування вогнепальної зброї (ч. 9 ст. 42).

У разі застосування такого примусу, внаслідок чого зазначеним особам було спричинено тілесне ушкодження, каліцтво, вогнепальне поранення, поліцейський за можливості має усно або за допомогою засобів комунікації повідомити про це свого безпосереднього керівника, який у разі необхідності за можливості повідомляє центральний орган управління поліції та відповідного прокурора (ч. 10 ст. 42).

Читайте також:

Усі статті розділу

Пошук юридичних послуг для автовласників

Потрібна юридична допомога?