Купівля та продаж авто в Україні від А до Я

Порядок і процедура оформлення договору купівлі-продажу автомобіля в Україні. Вартість прямої перереєстрації авто, генеральної довіреності на керування транспортним засобом, податки при купівлі-продажу машини. Поради та допомога юристів

 1. Реєстрація та оформлення купівлі-продажу авто. Перелік необхідних документів
 2. Як оформити договір купівлі-продажу авто в сервісному центрі
 3. Експертиза транспортного засобу при реєстрації або перереєстрації
 4. Укладення угоди купівлі-продажу авто у нотаріуса
 5. Податки при купівлі-продажу автомобіля
 6. Довіреність на автомобіль
 7. Документи, що підтверджують право власності на автомобіль
 8. Вартість юридичних послуг для автовласників
 9. Зразок договору купівлі-продажу авто

Відео путівник


Як правильно оформити договір купівлі-продажу транспортного засобу і на що слід звернути увагу при процесі оформлення, тонкощі процедури реєстрації авто дізнавався Prostopravo.com.ua

Реєстрація та оформлення купівлі-продажу авто. Перелік необхідних документів

Наприкінці 2015 року Міністерство внутрішніх справ зробило гучну заяву про скасування довідок-рахунків як документів, що підтверджують укладення договору купівлі-продажу автомобіля, а також про реорганізацію МРЕВ в сервісні центри МВС. Таким чином, у бажаючих продати або купити автомобіль на вторинному ринку залишилося два варіанти: посвідчення угоди купівлі-продажу у нотаріуса або оформлення купівлі-продажу безпосередньо в сервісному центрі. Другий - набагато дешевше, а значить і привабливіше.

МРЕВ більше немає

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 7.09.98 р №1388 (з наступними змінами та доповненнями) «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів »(далі - Порядок реєстрації транспортних засобів ) тепер державна реєстрація транспортних засобів проводиться территоріальними органами з надання сервісних послуг МВС або ж, як їх ще називають, сервісними центрами МВС.

Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів (крім транспортних засобів дипломатичних представництв і консульств) сервісними центрами МВС може проводитися через центри надання адміністративних послуг, утворені відповідно до Закону України "Про адміністративні послуги", на основі рішень, узгоджених між сервісними центрами МВС і органами, які прийняли рішення про створення центрів надання адміністративних послуг. Центри надання адміністративних послуг підключаються до електронних баз даних (реєстрів), необхідних для проведення державної реєстрації (перереєстрації) та зняття з обліку транспортних засобів, з метою прийняття, перевірки та передачі документів, видачі оформлених результатів.

Сервісні центри МВС ведуть облік торговельних організацій, підприємств-виробників та суб'єктів господарювання, діяльність яких пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, забезпечують їх номерними знаками для разових поїздок, бланками актів приймання-передачі транспортних засобів установленого зразка із сплатою вартості зазначених номерних знаків і бланків, розробляють порядок видачі таких бланків, обліку та контролю за їх використанням, надають відповідним військовим комісаріатам за їх запитами відомості про державні реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів (за винятком легкових автомобілів, причепів до них, мотоциклів, мотоколясок і мопедів).

Реєстрацію автомобіля можна провести он-лайн на порталі https://igov.org.ua . Це не звільнить власника від необхідності відвідування сервісного центру, але значно заощадить час.

Пам'ятайте, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (отримання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Термін державної реєстрації продовжується у разі подання документів, що підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Як оформити договір купівлі-продажу авто в сервісному центрі

Договір купівлі-продажу (а також міни, поставки, дарування або будь-який інший договір, на підставі якого відбувається перехід права власності на транспортний засіб) оформляється сторонами безпосередньо в приміщенні сервісного центру МВС або Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), в присутності адміністратора цього центру . Крім безпосередньо договору контрагенти повинні будуть підписати в присутності адміністратора акт прийому-передачі автомобіля. Акт прийому-передачі оформляється на бланку, затвердженим Порядком реєстрації транспортних засобів.

Для здійснення угоди продавцю і покупцю достатньо надати оригінали та копії паспортів, довідок про присвоєння ідентифікаційних кодів, а також оригінал і копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорта на автомобіль).

Договір укладається в трьох примірниках і скріплюється печаткою сервісного центру - по одному сторонам договору і один примірник залишається в сервісному центрі.

Знімати транспортний засіб з обліку перед продажем не потрібно. Після укладання угоди співробітники сервісного центру відразу проведуть перереєстрацію транспортного засобу на нового власника.

Вартість реєстрації машини:

Сама процедура оформлення угоди купівлі-продажу транспортного засобу в сервісному центрі МВС безкоштовна. Однак доведеться оплатити ряд обов'язкових державних платежів і зборів: за перереєстрацію транспортного засобу, за проведення експертизи, вартість бланка реєстраційного документа, номерних знаків і т.п.

За першу реєстрацію автомобіля доведеться сплатити:

 • виробництва країн СНД - 152,63 грн;
 • іноземного виробництва - 190,15 грн;
 • вартість номерних знаків - 135 грн;
 • вартість бланка свідоцтва про реєстрацію автомобіля - 114 грн.

Реєстрація автомобіля з пробігом:

 • вартість техпаспорту - 248 грн;
 • нові номерні знаки - 135 грн;
 • бланк реєстрації авто - до 190 грн;
 • дослідження-експертиза - 270 грн.

Експертиза транспортного засобу при реєстрації або перереєстрації

Постановою Кабінету Міністрів від 09.12.2015 р. №1118 до Порядку реєстрації транспортних засобів внесені зміни, згідно з якими обов'язково (а не за бажанням власника, як було раніше) проводиться експертиза транспортного засобу при його реєстрації або перереєстрації.

Так, при проведенні державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв'язку зі зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені або по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірки ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в наданих власником для реєстрації документах. За результатами огляду в документах, що подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду.

Експертне дослідження транспортного засобу та реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення достовірності ідентифікаційних номерів транспортного засобу та реєстраційних документів.

Експертне дослідження проводиться фахівцями експертної служби МВС або судовими експертами державних спеціалізованих установ, які мають присвоєну в установленому Законом України "Про судову експертизу" порядку кваліфікацію судового експерта з правом проведення досліджень за відповідними експертними спеціальностями. За результатами дослідження складається висновок експертного дослідження, який додається до документів, які подаються для державної реєстрації.

Встановлення відповідності конструкції, перевірка за Єдиним державним реєстром МВС і автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби проводяться уповноваженими особами сервісного центру МВС.

Автомобілі не підлягають огляду експерта в наступних випадках:

 • при реєстрації нових транспортних засобів;
 • при зміні найменування та адреси юридичних осіб;
 • при зміні прізвища, імені або по батькові, місця проживання фізичних осіб;
 • при знятті авто з реєстрації.

Укладення угоди купівлі-продажу авто у нотаріуса

Нотаріальне посвідчення угоди купівлі-продажу автомобіля все ще залишається альтернативою оформленню угоди безпосередньо в сервісному центрі МВС. Однак внаслідок високої вартості нотаріальних послуг стає все менш популярним. Крім того, потім все одно доведеться звернутися в сервісний центр для перереєстрації транспортного засобу.

Перевагою є те, що нотаріус має можливість перевірити транспортний засіб за Реєстром обтяжень рухомого майна на предмет відсутності заборон і обмежень на відчуження. З іншого боку, до бази розшукуваних транспортних засобів нотаріуси доступу не мають, ця інформація може «розкритися» вже тільки при реєстрації автомобіля в сервісному центрі МВС.

Податки при купівлі-продажу автомобіля

Якщо продаж автомобіля не перший протягом року, продавцеві доведеться сплатити прибутковий податок у розмірі 5% від його вартості, зазначеної в договорі, але не нижче його середньоринкової або оціночної вартості.

Середня ринкова вартість автомобілів в залежності від марки та моделі визначається Міністерством економіки та оприлюднюється на його офіційному сайті раз в квартал.

Якщо ж власник продає легковий автомобіль, мотоцикл або мопед перший раз протягом року, податок платити не потрібно.

При купівлі нового автомобіля власник заплатить збір до Пенсійного фонду. Його розмір складе 3-5%, в залежності від вартості автомобіля та розміру прожиткового мінімуму.

При купівлі автомобіля не старше п'яти років, якщо його середня ринкова вартість при цьому становить понад 375 розмірів мінімальних заробітних плат, власник повинен буде щорічно оплачувати транспортний податок в розмірі 25 тис. гривень.

Довіреність на автомобіль

Окремо хотілося б зупинитися на такому популярному способі відчуження автомобіля як «продаж за дорученням» чи «продаж за гендорученням», що, власне кажучи, одне і теж саме. Звичайно, цей спосіб найдешевший і обійдеться всього в кілька сотень гривень (вартість оформлення довіреності або «генеральної» довіреності на автомобіль у нотаріуса). Але при цьому потрібно віддавати собі звіт в тому що:

 1. автомобіль залишається у власності колишнього власника. Довіреність є документом, який свідчить про існування зовсім інших відносин - представництва, але не купівлі-продажу. «Переоформити автомобіль на себе» потім довірена особа теж не зможе, оскільки Цивільний кодекс забороняє повіреному здійснювати угоди щодо себе самого і в своїх інтересах (ст.238 ЦКУ);
 2. особа, яка видала довіреність може в будь-який момент її скасувати або не продовжити, якщо термін її дії закінчився;
 3. ніхто не гарантує покупцю, що автомобіль, який він «набуває за дорученням» не є предметом застави, не перебуває під арештом, стосовно нього не існує суперечок з третіми особами і т. д. В кінці кінців, на нього в будь-який момент може бути звернено стягнення за боргами колишнього власника, він може стати об'єктом спору подружжя про поділ спільно нажитого майна, а вразі смерті довірителя довіреність припиняє свою дію, а автомобіль буде включений в спадкову масу і переданий спадкоємцям;
 4. для продавця також існують певні ризики: покупець на підставі довіреності може продати автомобіль і якщо такий продаж виявиться другий протягом звітного року для продавця, він повинен буде сплатити 5% податок. Якщо покупець на автомобілі потрапить в ДТП, завдасть шкоди майну третіх осіб або порушить ПДД і сховається з місця події всі претензії будуть пред'явлені законному власнику, якому доведеться доводити, що не він був за кермом свого авто.

Як то кажуть, «скупий платить двічі», тому сторонам краще сто разів подумати перш ніж спокушатися дешевизною такого варіанту відчуження транспортного засобу.

Також нагадаємо, що в оформленні довіреності, договору доручення або іншого документа для передачі права управління транспортним засобом іншій особі в Україні, необхідності немає. Наявності у особи, яка керує транспортним засобом, документів на автомобіль досить для підтвердження того, що вона керує транспортним засобом на законних підставах.

Документи, що підтверджують право власності на автомобіль

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, і є підставою для їх реєстрації, можуть бути:

 • договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;
 • укладені і оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС в присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється придбання права власності на транспортний засіб;
 • укладені і оформлені в центрах надання адміністративних послуг в присутності адміністраторів таких центрів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється придбання права власності на транспортний засіб;
 • нотаріально засвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється придбання права власності на транспортний засіб;
 • договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, які здійснюють оптову та / або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою;
 • договір комісії між власником транспортного засобу і суб'єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, і договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб'єкт господарювання, підписані від імені суб'єкта господарювання уповноваженою особою - у разі продажу транспортних засобів суб'єктами господарювання, що здійснюють оптову та / або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу ;
 • свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою або їх дублікати;
 • рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління або господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів або особами, уповноваженими управляти таким майном;
 • рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність або з комунальної власності в державну власність;
 • копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;
 • довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які виділили автомобіль або мотоколяску;
 • акт прийому-передачі транспортних засобів, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало або встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;
 • митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане органом доходів і зборів посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів або їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;
 • договір фінансового лізингу;
 • акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем;
 • договір купівлі-продажу транспортного засобу, укладений за результатами публічних торгів (аукціону) або електронних торгів, за яким продавцем виступає Національне агентство з питань виявлення, пошуку і управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів.
Пошук юридичних послуг для автовласників
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

7

кількість пропозицій

971,43

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

6 340,00

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

3 800,00

середня ціна, грн

4

кількість пропозицій

2 450,00

середня ціна, грн

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах