Сімейне право України від А до Я

Поняття сім'ї та право на сім'ю в Україні. Дізнайтеся, що таке сімейне право, що є предметом і хто такі суб'єкти сімейного права. Юрист розповідає про способи вирішення сімейних спорів

 1. Сімейне право. Предмет. Суб'єкти
 2. Поняття сім'ї. Право на сім'ю
 3. Розв’язання сімейних спорів
 4. Вартість юридичних послуг з питань сімейного права

Відео путівник


Сімейне право. Предмет. Суб'єкти

Сімейне право - це сукупність норм, що регулюють особисті немайнові та пов'язані з ними майнові відносини громадян, що виникають із шлюбу, споріднення, усиновлення, опіки і піклування над неповнолітніми, а також щодо прийняття дітей в сім'ю на виховання.

Суб'єктами сімейного права є: подружжя, діти, батьки, інші родичі, усиновителі, опікуни, піклувальники, особи, які взяли дитину в сім'ю на виховання.

Предмет сімейного права включає в себе немайнові та пов'язані з ними майнові відносини в родині.

Поняття сім'ї. Право на сім'ю

Згідно зі статтею 3 Сімейного Кодексу України сім'я є первинним та основним осередком суспільства.Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.

Права члена сім'ї має одинока особа.

Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Особа, яка досягла шлюбного віку, має право на створення сім'ї.У випадках, передбачених законом, сім'ю може створити особа, яка не досягла шлюбного віку.Сім'ю може створити особа, яка народила дитину, незалежно від віку.

Кожен має право на проживання в сім'ї.Особа може бути примусово ізольована від сім'ї лише у випадках і в порядку, встановлених законом.Кожен має право на повагу до його сімейного життя.

Держава охороняє сім'ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім'ї.Держава створює людині умови для материнства та батьківства, забезпечує охорону прав матері та батька, матеріально і морально заохочує і підтримує материнство та батьківство.

Держава забезпечує пріоритет сімейного виховання дитини.Держава бере під свою охорону кожну дитину-сироту і дитину, позбавлену батьківського піклування.Ніхто не може зазнавати втручання в його сімейне життя, крім випадків, встановлених Конституцією України.

Розв’язання сімейних спорів

Кожен учасник сімейних відносин, який досяг чотирнадцяти років, має право на безпосереднє звернення до суду за захистом свого права або інтересу.Суд застосовує способи захисту, які встановлені законом або домовленістю (договором) сторін.

Способами захисту сімейних прав та інтересів, зокрема, є:

 • встановлення правовідношення;
 • примусове виконання добровільно не виконаного обов'язку;
 • припинення правовідносин, а також їх анулювання;
 • припинення дій, що порушують сімейні права;
 • відновлення правовідношення, яке існувало до порушення права;
 • відшкодування матеріальної та моральної шкоди, якщо це передбачено Сімейним Кодексом або договором;
 • зміна правовідношення;
 • визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.

У випадках, передбачених Сімейним Кодексом, особа має право на попереднє звернення за захистом своїх сімейних прав та інтересів до органу опіки та піклування.

Рішення органу опіки та піклування є обов'язковим до виконання, якщо протягом десяти днів з дня його винесення заінтересована особа не звернулася за захистом своїх прав або інтересів до суду.Звернення за захистом до органу опіки та піклування не позбавляє особу права на звернення до суду.У разі звернення з позовом до суду орган опіки та піклування припиняє розгляд поданої йому заяви.

При розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійснимобов'язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.

Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв'язання спору на підставі відомостей, отриманих в результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.

До вимог, що випливають із сімейних відносин, позовна давність не застосовується, крім:

 • вимог про поділ майна, заявлених після розірвання шлюбу, до яких застосовується позовна давність у три роки.Позовна давність обчислюється від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності;
 • до вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про своє батьківство;
 • до вимоги матері про внесення змін до актового запису про народження дитини встановлюється позовна давність в один рік, яка починається від дня реєстрації народження дитини;
 • до вимоги про визнання материнства встановлюється позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися, що є матір'ю дитини.
Пошук юридичних послуг з питань сімейного права
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

10

кількість пропозицій

440,00

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

4 800,00

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

2 200,00

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

1 600,00

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

3 960,00

середня ціна, грн

5

кількість пропозицій

860,00

середня ціна, грн

4

кількість пропозицій

1 050,00

середня ціна, грн

4

кількість пропозицій

6 500,00

середня ціна, грн

2

кількість пропозицій

1 400,00

середня ціна, грн

1

кількість пропозицій

10 000,00

середня ціна, грн

Горячие предложения

Hotline Finance

Зелена карта для виїзду за кордон

Ціна нижча, ніж при покупці страховки на кордоні

Без візитів до страхових агентів

Готова страховка з доставкою на email

Безпечне оформлення і оплата онлайн

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Тема дня

Верховна Рада прийняла Закон про відновлення податкового обов’язку та перевірок

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» відновлює податковий обов’язок платників податків, в частині дотримання термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання податкової звітності та сплати податків; відновлює камеральні та документальні перевірки податкової звітності та відшкодування сум податку на додану вартість з бюджету.

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах