про твої права

Права та пільги для багатодітних сімей

Для дітей і дорослих з багатодітних сімей українським законодавством передбачено ряд пільг. Детальніше розповість Prostopravo


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Які сім’ї  відносяться до багатодітних?
 2. Як отримати статус  та посвідчення багатодітної сім'ї?
 3. Пільги для багатодітних сімей

  3.1 Пільги по оплаті комунальних послуг

  3.2 Пільги для дітей з багатодітних сімей:

  3.3 Пільги зі сплати податків

  3.4 Пільги по виходу на пенсію

  3.5 Пільги при отриманні житла

  3.6 Пільги при оплаті освіти дітей

  3.7 Звільнення від призову

  3.8 Допомога та виплати багатодітним сім'ям

 4. Актуальні курси валют в Україні
 5. Виплати та пільги багатодітним сім'ям в Казахстані

Які сімї  відносяться до багатодітних?

Багатодітна сім'я - сім'я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебувають у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, в тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми і самостійно їх виховує.До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, - до закінчення навчальних закладів, але не далі, ніж до досягнення 23 років (ст.1 Закону України «Про охорону дитинства»).

Як отримати статус  та посвідчення багатодітної сім'ї?

Статус багатодітної сім’ї підтверджується посвідченнями батьків та дитини з багатодітної сім'ї. Все, що потрібно для отримання посвідчення, це звернутися до структурного підрозділу районної, районної в містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської ради одному з батьків за місцем реєстрації.  

При собі потрібно мати такі документи:

 • Заяву батька або матері про видачу посвідчень;
 • Копії свідоцтв про народження дітей;
 • Копію свідоцтва про шлюб (крім батька або матері, які виховують дітей самостійно);
 • Копіі сторінок паспорту батька та матері з даними про прізвище, ім'я, по батькові, дату його видачі і місце реєстрації;
 • довідку про склад сім'ї (форма № 3);
 • фотокартки (батьків та дітей) розміром 30 х 40 мм;
 • довідку з загальноосвітнього, професійно-технічного, вищого навчального закладу (для осіб від 18 до 23 років у разі, коли вони навчаються за денною формою навчання);
 • довідку структурного підрозділу, виконавчого органу міської ради про те, що за місцем реєстрації батька або матері не видавались посвідчення (у разі реєстрації батьків за різними адресами).

Посвідчення видаються протягом 10 днів.Дитина може отримати посвідчення з 6 років, після 14 в нього потрібно буде вклеїти нову фотографію.

Пільги для багатодітних сімей

Пільги по оплаті комунальних послуг

Багатодітним сім'ям надається (ст. 13 Закону України «Про охорону дитинства»):

 1. 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в житловому приміщенні (будинку), та додатково 10, 5 кв. метра на сім'ю);
 2. 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством.Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв.метр опалюваної площі на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в житловому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв.метра на сім'ю;
 3. 50-відсоткова знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;
 4. абонентська плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.

Вищевказані пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (не більше 2700 грн. на 1 члена сім'ї з 2019 року).

Пільги для дітей з багатодітних сімей:

 1. безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів (за умови, що середньомісячний дохід на 1 члена сім'ї за останні 6 місяців не перевищує 2700 грн.);
 2. щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров'я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;
 3. першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;
 4. безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі районних, обласних та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання ;
 5. безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей».

Пільги зі сплати податків

Платник прибуткового податку, який виховує 2 і більше дітей віком до 18 років, має право на соціальну податкову пільгу в розмірі 50% пожиточним мінімуму для працездатної особи з розрахунку на кожну дитину (ст. 169 Податкового Кодексу України).

Податкова соціальна пільга - сума, на яку зменшується загальний місячний оподатковуваний дохід у вигляді заробітної плати в одного роботодавця.

Фізичні особи, які виховують 3 і більше дітей віком до 18 років, звільняються від сплати земельного податку (ст. 281 ПКУ).

Заява про застосування податкової соціальної пільги

Пільги по виходу на пенсію

Жінки, які народили п'ять і більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років і при наявності не менше 15 років страхового стажу.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років і при наявності не менше 20 років страхового стажу (п.3 ст.115 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Пільги при отриманні житла

Сім'ї, в яких виховуються 3 і більше дітей у віці до 18 років, мають право на безкоштовну приватизацію житла незалежно від його загальної площі (ст. 6 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»).

Багатодітні сім'ї, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на першочергове отримання житла (Постанова Ради Міністрів УРСР від 11 грудня 1984 № 470).

Пільги при оплаті освіти дітей

Постановою КМУ від 26.08.2002 року №1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» багатодітним сім'ям надається 50% знижка при оплаті харчування дітей в дитячих садах державної і комунальної форми власності.

Сім'ї з рівнем доходу нижче гарантованого мінімуму, встановленого Законом про Державний бюджет на поточний рік, а також сім'ї, які отримують державну допомогу по малозабезпеченості, повністю звільняються від оплати за харчування дітей в дитячих садах.

Позашкільну освіту діти з багатодітних сімей також отримують безкоштовно (ст.26 Закону України «Про позашкільну освіту»).

Звільнення від призову

Відповідно до статті 23 Закону Украіни «Про мобілізацію і мобілізаційну підготовку» не підлягають призову під час мобілізації чоловіки, які виховують 3 і більше дітей у віці до 18 років.

Такі чоловіки можуть бути покликані на військову службу в разі їх згоди тільки за місцем проживання.

Місцевим законодавством можуть встановлюватися додаткові пільги для багатодітних сімей.

Допомога та виплати багатодітним сім'ям

Українським законодавством не передбачено спеціальних виплат багатодітним сім'ям.Залежно від рівня доходів, багатодітні сім'ї можуть отримувати допомогу малозабезпеченим сім'ям, матері, які виховують дітей самі, мають право на державну допомогу багатодітним матерям.

Жінка, якій присвоєно почесне звання «Мати-героїня», має право на одноразову виплату в розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

 

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Hotline Finance

Зелена карта для виїзду за кордон

Ціна нижча, ніж при покупці страховки на кордоні

Без візитів до страхових агентів

Готова страховка з доставкою на email

Безпечне оформлення і оплата онлайн

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Корисні статті з даної тематики