про твої права

Порядок присвоєння почесного звання України «Мати-героїня»

Почесне звання Мати-героїня присвоюється Президентом України жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку 5 і більше дітей (включаючи усиновлених). Однак на шляху до присвоєння заслуженого звання доведеться зіткнутися з безліччю бюрократичних процедур. Які документи потрібно зібрати кандидаткам на присвоєння почесного звання Мати-героїня, куди з ними звертатися і які можуть виникнути перешкоди? - розповість Prostopravo.

Путівник за статтею

  1. Куди звертатися для присвоєння звання «Мати-героїня»?
  2. Які документи потрібно подати для присвоєння звання «Мати-героїня»?
  3. З яких причин можуть відмовити у присвоєнні звання «Мати-героїня»?
  4. Виплата винагороди «Матері-героїні»
  5. Пенсія матері героїні
Відео путівник
Мати-героїня: скільки дітей, виплата винагороди, пенсія

Мати-героїня: скільки дітей, виплата винагороди, пенсія

Відповідно до Положення про почесні звання, затвердженого Указом Президента України №476 / 2001 від 29 червня 2001 року почесне звання «Мати-героїня» присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, в тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.

Таким чином, зовсім не кожна мати п'ятьох дітей може претендувати на присвоєння почесного звання.Внесок матері у виховання дітей (а також результат цього виховання) має бути підтверджений цілим рядом документів, про що буде сказано нижче.

Куди звертатися для присвоєння звання «Мати-героїня»?

Заяву про присвоєння почесного звання «Мати-героїня» можна подати за місцем роботи або в органи місцевого самоврядування.У свою чергу в органах місцевого самоврядування приймають заяву і документи, готують нагородний лист і передають їх в місцеву адміністрацію.Звідти документи потрапляють до Міністерства соціальної політики, а вже потім Президенту.

Положенням про почесні звання визначено тільки термін розгляду документів місцевою державною адміністрацією - 1 місяць з дати поступлення заяви.У той же час Законом «Про звернення громадян» встановлено загальний строк розгляду заяв громадян, і він становить 30 днів.Це означає, що на кожному етапі заяву мають розглядати не більше місяця.

Які документи потрібно подати для присвоєння звання «Мати-героїня»?

Документи, які подаються матір'ю до заяви про присвоєння почесного звання «Мати-героїня»:

  • копія паспорта громадянки України або копія паспортного документа іноземця та документа, що підтверджує місце перебування або проживання іноземця або особи без громадянства на території України на законних підставах;
  • копії свідоцтв про народження дітей;
  • копії документів про освіту дітей;
  • характеристики дітей з навчального закладу, якщо дитина вчиться, або з місця роботи, якщо працює (по кожній дитині окремо);
  • виданий органом внутрішніх справ документ про наявність або відсутность відомостей щодо дітей, які перебувають на обліку правопорушників, які не досягли 18 років, в тому числі звільнених із спеціальних виховних установ;
  • довідка про наявність або відсутність судимості у особи, яку представляють до нагородження, і у кожного з дітей, яким виповнилося 14 років;
  • при наявності і за бажанням матері - копії грамот, дипломів, подяк, свідоцтв, листів для визначення внеску жінки в розвиток творчих здібностей дітей, формування у них високих духовних і моральних якостей.

У нагородному листі про присвоєння почесного звання "Мати-героїня", до якого додаються підтвердні документи, наводяться дані про кількість дітей, дати народження дітей, місце проживання або місце перебування кожної дитини із зазначенням адреси житла, конкретні заслуги матері у вихованні дітей, а також у відповідних випадках - причини, обставини і дати смерті дітей.

З яких причин можуть відмовити у присвоєнні звання «Мати-героїня»?

Підстави для відмови у присвоєнні почесного звання законодавством не визначені.Але найчастіше причинами відмови стають:

  • подання неповного пакету документів;
  • наявність судимостей у матері або дітей;
  • той факт, що діти виховувалися в закладах інтернатного типу (при відсутності показань за станом здоров'я) або перебували під опікою.

Виплата винагороди «Матері-героїні»

Жінка, якій присвоєно почесне звання «Мати-героїня» має право на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому присвоєно почесне звання.

Для отримання допомоги необхідно звернутися до органу соціального захисту за місцем проживання і подати заяву, а також оригінал і копію паспорта.Якщо документи подає представник, подається також документ, що підтверджує його повноваження (довіреність, договір доручення).

Інші документи для отримання допомоги подавати не потрібно.Указ Президента про присвоєння почесного звання «Мати-героїня» орган соціального захисту знайде сам і докладе копію до особистої справи.

Пенсія матері героїні

Жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, мають право дострокового виходу на пенсію після досягнення 50 років і при наявності страхового стажу не менше 15 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років і при наявності страхового стажу не менше 20 років.

Крім того, матері, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, мають право на пенсію за особливі заслуги перед Україною.Пенсія за особливі заслуги перед Україною встановлюється як надбавка до звичайної пенсії і становить від 35% до 40% прожиткового мінімуму для непрацездатних.Розмір надбавки залежить від кількості дітей.

 

Читайте також:

Усі статті розділу

Пошук юридичних послуг в сімейному праві

Потрібна юридична допомога?