про твої права

Порядок реєстрації зміни імені, прізвища та по батькові фізичної особи

Чи можна змінити власне ім'я? А ім'я дитини? З якого віку дитина сама приймає таке рішення? Чи можна і як змінити прізвище при розірванні шлюбу, після одруження, за власним бажанням? А по батькові? Яке прізвище буде у дитини, якщо у батьків прізвища різні? Які документи потрібно буде обміняти на нові в зв'язку зі зміною імені, прізвища, а які можна не міняти, а також в які органи звертатися для обміну документів? На ці та інші питання дасть відповідь Prostopravo.com.ua

Путівник за статтею

  1. Як змінити ім'я в Україні?
  2. Як змінити прізвище в Україні?
  3. Чи можна змінити по батькові?
  4. Куди звертатися для зміни імені, прізвища або по батькові?
  5. Які документи потрібні для зміни імені, прізвища або по батькові?
  6. В якому випадку в зміні імені може бути відмовлено?
  7. В які терміни розглядається заява про зміну імені?
  8. Які документи потрібно поміняти в зв'язку зі зміною прізвища, імені або по батькові?
  9. Обмін паспорта
  10. Обмін паспорта для виїзду за кордон
  11. Зміна даних в реєстрі платників податків (зміна ІПН)
  12. Обмін посвідчення водія
  13. Внесення змін до ЄДР (для фізичних осіб-підприємців, учасників і керівників юр.особи)
Відео путівник
Зміна прізвища, імені в Україні: процедура, які документи доведеться змінити

Зміна прізвища, імені в Україні: процедура, які документи доведеться змінити

Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається з прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.

Відповідно до Сімейного Кодексу України ім'я дитини визначається за згодою батьків. Ім'я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває в шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства визначається матір'ю дитини. Дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належать мати або батько.

Прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Також батьки, які мають різні прізвища, можуть присвоїти дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з'єднання їхніх прізвищ.

Спір між батьками щодо імені або прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Як змінити ім'я в Україні?

Будь-який громадянин України, який досяг шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити власне ім'я.

Дитина, якій виповнилося чотирнадцять років, має право змінити власне ім'я за згодою батьків (одного з батьків - у разі, коли один з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері) або за згодою піклувальника.

Як змінити прізвище в Україні?

Починаючи з 16 років, прізвище можна змінити також як і власне ім’я, на свій розсуд.У віці від 14 до 16 років прізвище поміняти можна за згодою батьків або піклувальника.

У разі зміни прізвища обома батьками змінюється прізвище дитини, яка не досягла семи років.У разі зміни прізвища обома батьками прізвище дитини, яка досягла семи років, змінюється за її згодою.У разі зміни прізвища одного з батьків прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків та за згодою дитини, яка досягла семи років.

За заявою батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, дитині, яка не досягла чотирнадцяти років та якій при реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, може бути змінено прізвище на прізвище другого з батьків.

У разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування.При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов'язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.

Чи можна змінити по батькові?

Дитина, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити по батькові.

Дитина, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє по батькові за згодою батьків.

Дитина, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє по батькові за згодою одного з батьків, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав стосовно цієї дитини або якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження, або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері.

У разі заперечення одного з батьків щодо зміни по батькові дитини спір щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків стосовно дитини та інші обставини, що засвідчують відповідність зміни по батькові інтересам дитини.

Куди звертатися для зміни імені, прізвища або по батькові?

Заява про зміну імені, прізвища або по батькові подається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Адреси та контактні телефони органів РАГС можна знайти тут.

<

Які документи потрібні для зміни імені, прізвища або по батькові?

Заява про зміну імені подається у письмовій формі з пред'явленням паспорта.

До заяви про зміну імені додаються:

  • а) свідоцтво про народження заявника;
  • б) свідоцтво про шлюб (у разі якщо заявник перебуває у шлюбі);
  • в) свідоцтво про розірвання шлюбу (у разі якщо шлюб розірвано);
  • г) свідоцтва про народження дітей (у разі, якщо заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);
  • г) свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено;
  • д) фотографія заявника;
  • е) квитанція про сплату державного мита.

Заява про надання згоди батьків (одного з батьків) або піклувальника на зміну прізвища або власного імені може подаватися ними особисто, а в разі якщо заява з поважної причини не може бути подана особисто одним з батьків, така заява, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідчена або прирівняна до нотаріально засвідченої, може бути подана другим з батьків.

В якому випадку в зміні імені може бути відмовлено?

Підставами для відмови в наданні дозволу на зміну імені є:

  • здійснення стосовно заявника кримінального провадження або його перебування під адміністративним наглядом;
  • наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку;
  • офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника;
  • подання заявником неправдивих відомостей.

В які терміни розглядається заява про зміну імені?

Заява про зміну імені розглядається відділом державної реєстрації актів цивільного стану у тримісячний строк з дня її подання.За наявності поважної причини цей строк може бути продовжений, але не більше ніж на три місяці.

Розгляд заяви про зміну імені може бути зупинено у разі потреби у відновленні актових записів про народження малолітніх дітей заявника та внесення їх відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Після державної реєстрації зміни імені відділом державної реєстрації актів цивільного стану на першій сторінці паспорта громадянина України у формі книжечки робиться відмітка про те, що зазначений документ підлягає обміну в місячний строк у зв'язку зі зміною імені.

Які документи потрібно поміняти в зв'язку зі зміною прізвища, імені або по батькові?

  • паспорт громадянина України;
  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон (закордонний паспорт);
  • водійське посвідчення;
  • отримати новий документ про присвоєння ідентифікаційного коду з новими ім'ям, прізвищем, по батькові (сам ІПН не змінюється);
  • внести зміни в установчі документи (якщо особа є засновником або керівником юридичної особи);
  • внести зміни до Єдиного державного реєстру, якщо особа є фізичною особою - підприємцем (ФОП);

Часто пункт про необхідність інформувати банк про зміну особистих даних включений в договір банківського кредитування або банківського обслуговування.На це також варто звернути увагу.

Крім того, є ряд документів, зміни в які потрібно вносити в залежності від їх наявності у фізособи, який змінив прізвище / ім'я:

  • заповіт;
  • документи, що підтверджують право власності;
  • членські картки клубів;
  • дисконтні картки;
  • медичні картки;
  • реєстрація і страховка автомобіля;
  • інформація в списках виборців;
  • студентам доведеться міняти залікову книжку, читацький та студентський квиток.

Для внесення таких змін необхідно відвідати відповідну установу, подати документ, який підтверджує зміну прізвища, імені;паспорт громадянина України, ідентифікаційний код.

В інших випадках, як правило, гострої необхідності в зміні документів немає.Наприклад, не потрібно нічого робити з атестатом, дипломом, отриманим на старі ім'я, прізвище, по батькові.Трудову книжку також змінювати не потрібно, в неї просто вноситься виправлення роботодавцем.

Обмін паспорта

Нагадаємо, що згідно з Постановою КМУ від 25.03.2015 р №302 з 1 січня 2016 року всім громадянам України, які досягли 14 років, оформляється паспорт громадянина України з електронним носієм у вигляді ID-карти.

Адміністративний збір за оформлення паспорта в нетермінові порядку (20 робочих днів) складе 279 гривень. За термінове оформлення паспорта протягом 10 робочих днів доведеться заплатити 366 гривень.

Для обміну паспорта потрібно звернутися до територіального органу Державної міграційної служби або в Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) з такими документами:

  • Заява-анкета (заповнюється на місці);
  • Старий паспорт;
  • Документ про зміну прізвища, імені або по батькові;
  • Заява про внесення додаткової змінної інформації (про місце проживання, сімейний стан і т.д.);
  • Документ про внесення оплати або оригінал і копія документа про звільнення від оплати.

При подачі документів працівник ДМСУ проінформує громадянина про те, що його паспорт для виїзду за кордон недійсний з дня звернення за обміном внутрішньодержавного паспорта.

Паспорт громадянина України визнається недійсним, якщо протягом місяця після зміни прізвища такий громадянин не подав документи для його обміну.

Детальніше про отримання паспорта громадянина України у вигляді ID-карти читайте тут .

Обмін паспорта для виїзду за кордон

Паспорт для виїзду за кордон з дошлюбним прізвищем також дійсний протягом місяця після реєстрації шлюбу.Тому молодята ще цілком можуть встигнути з'їздити у весільну подорож зі старими документами.

Відповідно до Постанови КМУ від 07.05.2014р.№152 для обміну паспорта для виїзду за кордон можна звернутися в органи ДМСУ або ж в центр надання адміністративних послуг з такими документами:

  • Паспорт громадянина України;
  • Старий паспорт для виїзду за кордон;
  • Документ про зміну прізвища, імені або по батькові;
  • Документ про сплату адміністративного збору або звільнення від його сплати.

Паспорт для виїзду за кордон можна оформити в терміновому порядку (7 робочих днів) або нетерміновому (20 робочих днів).У разі оформлення протягом 20 робочих днів сума адміністративного збору становить 557 грн.32 коп.У разі термінового (протягом 7 робочих днів) оформлення, сума адміністративного збору становить 810 грн.32 коп.

Детальніше про отримання паспорта для виїзду за кордон читайте тут.

Зміна даних в реєстрі платників податків (зміна ІПН)

Як вже говорилося вище, сам індивідуальний податковий номер платника податків у зв'язку зі зміною прізвища не змінюється.Однак згідно з Наказом Міністерства фінансів від 29.09.2017 року № 822 фізичні особи-платники податків зобов'язані подавати контролюючому органу відомості про зміну даних, які містяться в їх обліковій картці протягом місяця з моменту зміни таких даних.Це ж стосується і фізичних осіб, які через свої релігійні міркування відмовилися від реєстраційного номера - вони також повинні звернутися в податкову для зміни даних про серію та номер паспорта в реєстрі.

Фізичні особи подають зазначені заяви особисто або через представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання), а в разі зміни місця проживання - до контролюючого органу за новим місцем проживання.Фізичні особи, які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, можуть звернутися в будь-який контролюючий орган.

Для заповнення заяви використовуються дані документа, що посвідчує особу, та документів, що підтверджують зміни таких даних.

Внесення змін до реєстру здійснюється протягом трьох робочих днів з дня звернення до контролюючого органу за місцем проживання.У разі звернення до будь-якого контролюючого органу термін внесення змін до Державного реєстру може бути продовжений до п'яти робочих днів.

Обмін посвідчення водія

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 8.05.1993р.№340 обмін посвідчення водія у зв'язку зі зміною прізвища проводиться без складання іспитів.

Для обміну посвідчення водія на документ з новим прізвищем можна звернутися в будь-який сервісний центр МВС незалежно від місця проживання і надати такі документи:

  • Паспорт громадянина України;
  • Копію довідки про присвоєння ІПН;
  • Посвідчення водія, яке підлягає обміну;
  • Документ, що засвідчує зміну ПІБ.
  • Медичну довідку встановленого зразка.

Внесення змін до ЄДР (для фізичних осіб-підприємців, учасників і керівників юр.особи)

Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань» для реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця державному реєстратору, нотаріусу або в Центр надання адміністративних послуг подаються такі документи:

  • Заява про державну реєстрацію змін;
  • Документ про оплату адміністративного збору;
  • Копія документа про присвоєння ІПН;
  • Копія паспорта громадянина України.

Якщо документи подає представник - документ, що підтверджує його повноваження.

Адміністративний збір становить 0,1 прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Для реєстрації змін до установчих документів юридичної особи:

  • Заява про державну реєстрацію змін;
  • Документ про оплату адміністративного збору;
  • Установчий документ у новій редакції;
  • Документ, що підтверджує повноваження представника.

Адміністративний збір становить 0,3 прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Термін розгляду документів, як про внесення змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, так і про юридичну особу, становить 24 години з моменту отримання документів державним реєстратором, крім вихідних та святкових днів

Читайте також:

Усі статті розділу

Пошук юридичних послуг в сімейному праві

Потрібна юридична допомога?