про твої права

Як знайти управу на "гучних" сусідів?

Prostopravo.com.ua розповідає, до скількох можна шуміти в квартирі або приватному будинку відповідно до законодавства, що робити з гучними сусідами, яка відповідальність за шум згідно зі статтею 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Путівник за статтею

  1. Закон про тишу або до скількох можна шуміти?
  2. До скількох можна шуміти, виконуючи будівельні роботи, ремонт в квартирі?
  3. Допустимий рівень шуму в квартирі в Україні: норми ДБ
  4. Як виміряти рівень шуму?
  5. Який штраф передбачений за шум у квартирі в нічний або заборонений час? Стаття 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Відео путівник
Галасливі сусіди: що робити, як законно боротися

Галасливі сусіди: що робити, як законно боротися

Ми можемо вибрати країну, місто, район, вулицю і будинок проживання, але на жаль, не можемо вибирати сусідів. Як показує практика, рівень комфортності проживання у власній квартирі залежить від порядності наших сусідів. Одним везе з сусідами, у них дружні стосунки, а деяким - важко знайти спільну мову і домовитися. У цій статті Prostopravo підкаже, що можна зробити, якщо сусіди шумлять в недозволений час.

Закон про тишу або до скількох можна шуміти?

Важливо відзначити, що згідно із законодавством України, сусіди зобов'язані дотримуватися тиші в багатоквартирному будинку в певний час. Крім багатоквартирних будинків, Закон про тишу поширюється на такі категорії приміщень:

  • медичні та освітні заклади, санаторії, клуби, театри;
  • готелі та хостели;
  • магазини, кафе, ресторани, сервісно-побутові центри, які знаходяться на території населеного пункту;
  • міські парки і зони відпочинку, арт-простору і прогулянкові площадки

Адже дуже часто ми страждаємо не тільки від галасливих сусідів, але і від відвідувачів ресторанів, кафе, клубів, які знаходяться поруч.

На перерахованих вище об'єктах заборонено шуміти з 22 години ночі до 8 години ранку!

Відповідно до закону про тишу під фразою «шуміти» мається на увазі:

  • Голосно кричати і співати;
  • Включати програвачі, радіо, медіа системи на всю потужність;
  • Користуватися рупорами, гучномовцями, ретрансляторами;
  • Підривати піротехнічні засоби і запускати феєрверки і салюти

До скількох можна шуміти, виконуючи будівельні роботи, ремонт в квартирі?

Окремий вид шуму - це ремонтні або будівельні роботи в сусідній квартирі. Іноді пережити ремонт сусідів дуже важко, особливо, якщо ви працюєте вдома або у вас маленькі діти. Звичайно, сусіди хочуть швидше зробити ремонт, але ви повинні знати свої права і вимагати тиші в години дня, коли це передбачено законодавством.

Отже, якщо ви не змогли домовитися з сусідами «по-доброму», ознайомте їх з Законом про тишу, згідно з яким не можна шуміти і робити ремонтні роботи:

  • з 21 години до 8 години у будні дні;
  • цілодобово (24 години) - у вихідні;
  • цілодобово (24 години) - в святкові дні.

Дуже часто сусіди в суботу роблять ремонт, що протипоказано законодавством. Тому у вихідні та святкові дні ви можете насолоджуватися тишею і закон буде на вашому боці. Крім того, після 21-ї години в будній день ви не повинні чути будівельний шум.

Крім того, місцева влада має право встановлювати свої правила (час проведення будівельних робіт). Так, наприклад, в Києві згідно Правил благоустрою не можна шуміти і виконувати будівельні, ремонтні роботи в період з 19 години до 8 години ранку. Більше того, в житлових багатоквартирних будинках столиці рівень шуму не повинен перевищувати 40 дбА в денний час і 30 дбА - в нічний.

Винятком з правил є галасливі роботи екстрених служб в аварійних ситуаціях, при оперативній роботі представників органів правопорядку, медичної служби і т.д.

Допустимий рівень шуму в квартирі в Україні: норми ДБ

Для того щоб врегулювати взаємовідносини галасливих сусідів з оточуючими, розроблено показник допустимого рівня шуму в приміщеннях, які належать до категорії захищені. Цей показник прописаний в будівельних нормах ( «Державні будівельні норми»). Адже сусідам, які роблять ремонт або голосно слухають музику, може здатися, що вони зовсім і не шумлять, а оточуючим може бути нестерпно.

Отже, максимально допустимий рівень шуму в залежності від категорії приміщення:

  • Житлові приміщення (квартира) в денний час - 55 дбА;
  • Житлові приміщення (квартира) в нічний час - 45 дбА;
  • Житлові кімнати в гуртожитку, в денний час - 60 дбА;
  • Житлові кімнати в гуртожитку, в нічний час - 50 дбА;
  • Спальні приміщення в дитячих садах, вдень - 55 дбА;
  • Класи, навчальні кабінети, аудиторії - 55 дбА;
  • Конференц зали, бібліотеки, читальні зали - 55 дбА;
  • Торгові зали магазинів, вокзалів, аеропортів - 75 дбА;
  • Прибудинкові території в денний час - 70 дбА;
  • Прибудинкові території в нічний час - 60 дбА;

Як виміряти рівень шуму?

Ми вже знаємо, коли не можна шуміти, який допустимий рівень шуму в різний час і в різних приміщеннях. Але як же визначити рівень шуму?

Для вимірювання рівня шуму існує спеціальний шумовимірювальний прилад. Природно, більшість громадян не має вдома такого приладу. Тому ми зібрали показники рівня шуму в залежності від певних дій.

Як знайти управу на

Який штраф передбачений за шум у квартирі в нічний або заборонений час? Стаття 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення

Оскільки в законі прописані норми шуму, варто визначити відповідальність за порушення законодавства. Регулюється таке порушення статею 182 Цивільного Кодексу України. Штраф за порушення становить 5-15 НМДГ (неоподатковуваний мінімум доходів громадян). Якщо правоохоронні органи зафіксують повторне порушення Закону про тишу, розмір штрафу може бути збільшений до 30 НМДГ.

Ваші дії, якщо сусіди голосно шумлять

Отже, якщо ви не змогли мирно вирішити питання з гучними сусідами, вам потрібно викликати поліцію. Якщо поліція не приїжджає, то ви можете скласти заяву, зібрати підписи щонайменше 3-х сусідів і відправитися до дільничного. Дільничний повинен зареєструвати вашу заяву і провести бесіду з порушниками спокою. Якщо ці дії не дали потрібного результату, необхідно настояти на складанні протоколу про адміністративне правопорушення. Протокол складає співробітник поліції, який приїхав за викликом або ж дільничний. Підстави: ст. 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях).

Читайте також:

Усі статті розділу

Пошук юридичних послуг в сфері кримінального права

Потрібна юридична допомога?