про твої права

Що треба знати про хабар?

Простоправо розповідає, що таке хабар і яка відповідальність за його отримання передбачена законодавством України, яка сума не вважається хабаром.


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Що таке хабар?
  2. Яка відповідальність передбачена за хабар в Україні?
  3. Що є неправомірною вигодою в значному, великому і особливо великому розмірі?
  4. Хто може вчинити злочин, передбачений ст. 368 КК?

Що таке хабар?

Під хабарем розуміють прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди, а також прохання надати таку вигоду для себе або третьої особи до виконання чи невиконання посадовою особою в інтересах того, хто пропонує, обіцяє або надає неправомірну вигоду, або в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища.

Яка відповідальність передбачена за хабар в Україні?

За хабар передбачена кримінальна відповідальність, встановлена ​​статтею 368 Кримінального Кодексу України, а саме:

  1. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди, а також прохання надати таку вигоду для себе або третьої особи до виконання чи невиконання такою посадовою особою в інтересах того, хто пропонує, обіцяє, надає неправомірну вигоду, або в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища -

карається штрафом від однієї тисячі до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17000 до 25500 грн.) або арештом на строк від трьох до шести місяців, або позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на термін до трьох років.

  1. Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, предметом якого була неправомірна вигода в значному розмірі, -

карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  1. Діяння, передбачене частиною першою або другою цієї статті, предметом якого була неправомірна вигода у великому розмірі або вчинене службовою особою, яка займає відповідальне становище, або за попередньою змовою групою осіб, або повторно, або поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, -

карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

  1. Діяння, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, предметом якого була неправомірна вигода в особливо великому розмірі, або вчинене службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище, -

карається позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

Що є неправомірною вигодою в значному, великому і особливо великому розмірі?

Неправомірною вигодою в значному розмірі вважається вигода, яка в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (від 105 100 грн. з 1 січня 2020 року), у великому розмірі - така, яка у двісті і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (від 210 200 грн.), в особливо великому розмірі - така, що у п'ятсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (від 525 500 рн.).

Таким чином, хабар в розмірі від 105 100 грн. до 210 200 грн. карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Якщо розмір хабара складає від 210 200 грн. до 525 500 грн., то винний може втратити волю на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

За хабар в розмірі вище 525 500 грн. передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

Хто може вчинити злочин, передбачений ст. 368 КК?

Вчинити діяння, відповідальність за яке передбачена ст.368 КК може посадова особа.

Скоїти злочин, передбачений частиною 3 ст. 368 може службова особа, яка займає відповідальне становище, а саме: особи, які постійно, тимчасово або за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади або місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом або уповноваженою особою підприємства, установи, організації, судом або законом, посади яких згідно зі статтею 6 Закону України "Про державну службу "відносяться до категорії "Б", судді, прокурори і слідчі, а також інші керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць, крім тих, які відносяться до посадових осіб, які займають особливо відповідальне становище.

До державних і комунальних підприємств прирівнюються юридичні особи, у статутному фонді яких відповідно державна або комунальна частка перевищує 50 відсотків або становить величину, яка забезпечує державі або територіальній громаді право вирішального впливу на господарську діяльність такого підприємства.

До посадових осіб, які займають особливо відповідальне становище, і будуть нести відповідальність згідно з частиною 4 статті 368 КК, відносяться:

1) Президент України, Прем'єр-міністр України, члени Кабінету Міністрів України, перші заступники і заступники міністрів, члени Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Антимонопольного комітету України, Голова державного комітету телебачення і радіомовлення України, Голова Фонду державного майна України, його перший заступник і заступники, члени Центральної виборчої комісії, народні депутати України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, директор Національного антикорупційного бюро України, Генеральний прокурор, його перший заступник і заступники, Голова Конституційного Суду України, його заступники і судді Конституційного Суду України, Голова Верховного Суду України, його перший заступник, заступники та судді Верховного Суду України, голови вищих спеціалізованих судів, їх заступників і судді вищих спеціалізованих судів, Голова Національного банку України, його перший заступник і заступники, секретар Ради національної безпеки і оборони України, його перший заступник і заступники, Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим, його перший заступник і заступники, радники та помічники Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України;

2) особи, посади яких згідно зі статтею 6 Закону України "Про державну службу" відносяться до категорії "А";

3) особи, посади яких згідно зі статтею 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" віднесені до першої та другої категорій посад в органах місцевого самоврядування.

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Корисні статті з даної тематики