про твої права

Доступність міжнародного арбітражу: практичні аспекти

Міжнародний комерційний арбітраж: види арбітражу в міжнародному праві, правила відповідно до закону

Путівник за статтею

  1. Що таке міжнародний комерційний арбітраж?
  2. Арбітражне застереження
  3. Міжнародний комерційний арбітраж при ТПП України
  4. Визнання і виконання арбітражного рішення
Відео путівник
Міжнародний комерційний арбітраж

Міжнародний комерційний арбітраж

Що таке міжнародний комерційний арбітраж?

Міжнародний комерційний арбітраж - це третейський суд, який розглядає суперечки між юридичними та / або фізичними особами-комерсантами з різних країн, на підставі арбітражного застереження, включеного до зовнішньоекономічного контракту.

Такий арбітраж створюється спеціально для розгляду окремого спору (ad hoc) або здійснюється постійно діючою арбітражною інституцією (arbitral institution).

В Україні діє Міжнародний комерційний арбітражний суд і Морська арбітражна комісія при Торгово-промисловій палаті України.

Звернення до міжнародного комерційного арбітражу дозволяє сторонам уникнути державних судових процедур, за винятком приведення рішення арбітражу у виконання.

Основні арбітражні інституції в світі:

  • Міжнародний суд арбітражу (Париж);
  • Корейська комерційна арбітражна рада (Сеул);
  • Лондонський суд міжнародного арбітражу (Лондон);
  • Лондонська морська арбітражна асоціація (Лондон);
  • Американська арбітражна асоціація (Міжнародний центр вирішення спорів), (Нью-Йорк);
  • Швейцарська арбітражна палата (Женева);
  • Віденський міжнародний арбітражний центр (Відень);
  • Арбітражний інститут торгової палати Стокгольму (Стокгольм);
  • Сінгапурський міжнародний арбітражний центр (Сінгапур);
  • Міжнародний арбітражний центр Індії (Вадора);
  • Центр міжнародного арбітражу Мумбаї (Мумбаї);
  • Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України (Київ);
  • Міжнародний арбітражний центр Гонконгу;
  • Китайський міжнародний торгово-економічний арбітражний центр.

Арбітражне застереження

Арбітражне застереження або арбітражна угода - обов'язкова умова для того, щоб суперечка могла бути передана на розгляд в арбітраж, замість державних судів.

Арбітражне застереження носить обов'язковий характер і сторони не можуть в односторонньому порядку відмовитися від передачі спору під юрисдикцію арбітражу.

Арбітражне застереження, що рекомендується Міжнародним комерційним арбітражем при ТПП України для включення у зовнішньоекономічні договори (контракти):

«Усі спори, розбіжності або вимоги, що виникають за цим договором або у зв'язку з ним, у тому числі що стосуються його укладення, тлумачення, виконання, порушення, припинення або недійсності, підлягають вирішенню в Міжнародному комерційному арбітражному суді при Торгово-промисловій палаті України відповідно з його Регламентом».

Сторони можуть також вказати матеріальне право, яким регулюватиметься їх договір, кількість арбітрів (один або три), місце проведення та мова арбітражного розгляду. Можуть бути використані наступні положення: «Правом, що регулює цей договір, є матеріальне право _________________ _____________________». / Країни / «Арбітражний суд складається з ____________________________». / Одноосібного (або трьох) арбітра (арбітрів) / «Місце проведення засідання Арбітражного суду ____________». / Місто / «Мова / мови / арбітражного розгляду ______________». / Українська, російська чи інша /

Міжнародний комерційний арбітраж при ТПП України

Міжнародний комерційний арбітражний суд (ICAC) є самостійною постійно діючою арбітражною установою (третейським судом), здійснює свою діяльність відповідно до Закону України "Про міжнародний комерційний арбітраж" .

Торгово-промислова палата України затверджує Регламент Міжнародного комерційного арбітражного суду, порядок обчислення арбітражного збору, ставки гонорарів арбітрів та інших витрат суду, сприяє його діяльності.

До Міжнародного комерційного арбітражного суду можуть за згодою сторін передаватися на вирішення:

- спори з договірних та інших цивільно-правових відносин, що виникають при здійсненні зовнішньоторговельних та інших видів міжнародних економічних зв'язків, якщо комерційне підприємство хоча б однієї зі сторін спору знаходиться за кордоном, а також:

- спори підприємств з іноземними інвестиціями і міжнародних об'єднань і організацій, створених на території України, між собою, спори між їх учасниками, а так само їх спори з іншими суб'єктами права України.

Зовнішньоекономічні відносини, спори з яких можуть бути передані на рішення Міжнародного комерційного арбітражного суду, стосуються, зокрема, відносин купівлі-продажу (поставки) товарів, виконання робіт, надання послуг, обміну товарами та / або послугами, перевезення вантажів і пасажирів, торгового представництва і посередництва, оренди (лізингу), науково-технічного обміну, обміну іншими результатами творчої діяльності, спорудження промислових та інших об'єктів, ліцензійних операцій, інвестицій, кредитно-розрахункових операцій, страхування, спільного підприємництва та інших форм промислової і підприємницької кооперації.

Міжнародний комерційний арбітражний суд приймає до свого розгляду також спори, віднесені до його юрисдикції в силу міжнародних договорів України.

Рішення Міжнародного комерційного арбітражного суду виконуються сторонами добровільно у встановлені ним строки, якщо термін виконання в рішенні не зазначено, воно підлягає негайному виконанню. Не виконані в строк рішення виконуються відповідно до законів і міжнародних договорів.

У справах, що підлягають розгляду в Міжнародному комерційному арбітражному суді, голова Суду може на прохання сторони встановити розмір і форму забезпечення вимоги. Міжнародний комерційний арбітражний суд при  Торгово-промисловій палаті України має печатку із своїм найменуванням українською і англійською мовами та зображенням меча і терезів правосуддя.

З 1 січня 2018 року набрав чинності Регламент Міжнародного комерційного арбітражу (ICAC) в новій редакції, затвердженій рішенням Президії ТПП України № 25 (6) від 27 липня 2017 року. Відповідно до положень статті 72 зазначеного Регламенту він застосовується по відношенню до справ, прийнятих до виробництва ICAC з 1 січня 2018 року.

З приводу справ, прийнятих до виробництва ICAC до 1 січня 2018 року, застосовується Регламент ICAC, затверджений Рішенням Президії ТПП України від 17 квітня 2007 року, протокол №18 (1), з наступними змінами, якщо сторони не домовилися про інше.

Регламент ICAC доступний за посиланням .

Визнання і виконання арбітражного рішення

Арбітражне рішення, незалежно від того, в якій країні воно було винесено, визнається обов'язковим і при поданні до компетентного суду письмового клопотання підлягає виконанню.

Сторона, яка спирається на арбітражне рішення або клопотання про його виконанні, повинна подати оригінал належним чином завіреного арбітражного рішення або належним чином завірену копію такого, а також арбітражну угоду або належним чином завірену копію такої.

Якщо арбітражне рішення або угода викладені іноземною мовою, сторона повинна подати належним чином засвідчений переклад цих документів на українську мову. У визнанні або у виконанні арбітражного рішення, незалежно від того, в якій країні воно було винесено, може бути відмовлено тільки:

1) на прохання сторони, проти якої воно спрямоване, якщо ця сторона подасть компетентному суду, у якого просить визнання або виконання, доказ того, що:

- одна із сторін в арбітражній угоді була якоюсь мірою недієздатною, або ця угода є недійсною за законом, якому сторони цю угоду підпорядкували, а при відсутності такої вказівки - за законом країни, де рішення було винесено; або

- сторона, проти якої винесено рішення, не була належним чином повідомлена про призначення арбітра або про арбітражний розгляд або з інших причин не могла подати свої пояснення; або

- рішення винесено щодо спору, не передбаченого арбітражною угодою або такого, що не підпадає під її умови, або містить постанови з питань, що виходять за межі арбітражної угоди; проте, якщо постанови з питань, охоплених арбітражною угодою, можуть бути відокремлені від тих, що не охоплюються такою угодою, то та частина арбітражного рішення, яка містить постанови з питань, охоплених арбітражною угодою, може бути визнана і виконана; або

- склад третейського суду або арбітражна процедура не відповідали угоді між сторонами або, за відсутності такої, не відповідали закону тієї країни, де мав місце арбітраж; або

- рішення ще не стало обов'язковим для сторін, або було скасовано, або його виконання зупинено судом держави, в якій або згідно із законом якої воно було прийнято; або

2) якщо суд визнає, що:

- об'єкт спору не може бути предметом арбітражного розгляду за законодавством України; або

- визнання і виконання цього арбітражного рішення суперечить публічному порядку України.

Читайте також:

Усі статті розділу

Пошук юридичних послуг в сфері захисту інтелектуальної власності

Потрібна юридична допомога?