про твої права

Огляд нового Митного кодексу України

1 червня 2012 року набрав чинності новий Митний кодекс України, прийнятий Верховною Радою України 13.03.2012 р. Документ вивчав Prostopravo.com.ua

Путівник за статтею

  1. Назустріч підприємцю
  2. Митний кодекс і громадяни
Відео путівник
Скільки готівкою можна вивезти за межі України?

Скільки готівкою можна вивезти за межі України?

Назустріч підприємцю

На відміну від свого попередника, новий Митний кодекс зібрав в собі норми, які раніше містилися в різних законах і підзаконних актах, що в результаті повинно привести до мінімізації кількості постанов Кабінету Міністрів України та наказів Державної митної служби України, інших центральних органів виконавчої влади, що мають повноваження регулювати дану сферу правовідносин.

Серед позитивних нововведень відзначимо скорочення часу митного оформлення однієї імпортно-експортної операції з 24 годин до 4.

Згідно з нормами статті 247 нового нормативного акту, митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється в будь-якому митному органі, тобто підприємець більш не повинен чекати узгодження місця проведення митного оформлення між митницею, в яку він звернувся для оформлення та митницею, в якій він перебуває на обліку.

Новий Митний кодекс надає можливість підприємцю на свій розсуд задекларувати всі товари за одним товарним кодом з найбільшою ставкою мита, не витрачаючи часу на проведення класифікації великої кількості різних найменувань товарів.

Оскільки новим Митним кодексом встановлено чіткі терміни транзитних перевезень в залежності від виду транспорту, підприємець може прорахувати, скільки часу йому знадобиться на доставку товарів. Крім того, в новому Митному кодексі введена глава що регулює нарахування митних платежів, отже: підприємець зможе прорахувати, які податки необхідно буде сплатити при переміщенні товарів через митний кордон, з'ясувати, які існують пільги і звільнення від оподаткування товарів відповідно до тих чи інших митних режимів.

Новий Митний кодекс дозволяє використовувати електронне декларування суб'єктам зовнішньо-економічної діяльності у всіх митних режимах.

Максимальний термін для тимчасового ввезення (вивезення) товарів, транспортних засобів комерційного призначення новим Митним кодексом збільшений з одного року до трьох років.

Значну увагу в новому Митному кодексі приділено зберіганню товару в режимі митного складу, багато з норм з'явилися в українському законодавстві вперше, наприклад, допускається передача права власності на іноземні товари, поміщені в митний режим митного складу. У разі розміщення товарів, що зберігаються на митному складі в митному режимі митного складу, в інший митний режим митний орган встановлює строк для вивезення зазначених товарів з митного складу, який не може бути менше п'яти робочих днів (раніше ніяких термінів не представлялося взагалі). Визначено вичерпний перелік документів, які повинні подаватися митному органу при розміщенні товарів у митний режим митного складу: митна декларація, товарно-транспортний документ на перевезення та рахунок (інвойс) або інший документ, який визначає вартість товару. Вимагати надання інших документів, не передбачених кодексом, заборонено. Товари, що ввозяться на митну територію України та розміщуються на митних складах в пунктах пропуску через державний кордон України, поміщаються в режим митного складу на підставі електронного повідомлення особи, яка утримує митний склад, із зазначенням кількості і опису товарів, підписаного електронним цифровим підписом. Розміщення товарів на митному складі дозволу митного органу не потребує.

Митний кодекс і громадяни

Почнемо з того, що новий Митний кодекс визначив вичерпний перелік товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей громадян, а саме:

  • Товари особистої гігієни та індивідуальні косметичні засоби у кількості, що забезпечує потреби однієї особи на період поїздки;
  • одяг, білизна, взуття, що мають виключно особистий характер, призначені виключно для особистого використання, і мають ознаки таких, що були у використанні;
  • особисті прикраси, в тому числі з дорогоцінних металів і каменів, що мають ознаки таких, що були у використанні;
  • один фотоапарат, одна кіно-, відеокамера разом з обгрунтованою кількістю фото-, відео-, кіноплівок і додаткового обладнання;
  • один переносний проектор та аксесуари до нього разом з обґрунтованою кількістю діапозитивів та / або кіноплівок;
  • бінокль;
  • один переносний звуковідтворювальний пристрій (в тому числі магнітофон, диктофон, програвач компакт-дисків та ін.) з обґрунтованою кількістю платівок, дисків;
  • стільникові (мобільні) телефони у кількості не більше двох штук, пейджери;
  • один переносний телевізор;
  • переносні персональні комп'ютери в кількості не більше двох штук і периферійне устаткування до них; флеш-карти у кількості не більш, трьох штук;
  • калькулятори, електронні книжки у кількості не більш, двох штук;
  • індивідуальні вироби медичного призначення для забезпечення життєдіяльності людини та контролю за її станом з ознаками таких, що були у використанні;
  • звичайні і / або прогулянкові дитячі коляски у кількості, що відповідає кількості дітей, які перетинають кордон разом із громадянином, а в разі відсутності дітей - у кількості не більше однієї штуки;
  • 0,5 літра туалетної води та / або 100 грамів парфумів;
  • Спортивне спорядження - велосипед, риболовна вудка, комплект альпіністського спорядження, комплект спорядження для підводного плавання, комплект лиж, комплект тенісних ракеток, дошка для серфінгу ... призначене для використання однією особою.

Ми навели лише кілька позицій з затвердженого Митним кодексом списку, повний же перелік можна знайти в статті 370 ТК . До уваги користувачів різними електронними гаджетами, ви не знайдете в переліку ні планшетних комп'ютерів, ні ноутбуків, ні GPS навігаторів.

У новому Митному кодексі визначено, що товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро, не підлягають письмовому декларуванню при вивезенні (пересиланні) їх громадянами за межі митної території України. Товари (крім підакцизних), що ввозяться громадянами на митну територію України в ручній поклажі та / або у супроводжуваному багажі, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро та загальна вага яких не перевищує 50 кг, не підлягають письмовому декларуванню і не являються об'єктом оподаткування податковими платежами .

Митним кодексом визначено вичерпний перелік товарів, які при ввезенні (пересиланні) на митну територію України громадянами, звільняються від обкладання митом. Наведемо деякі позиції з цього переліку (повний перелік міститься в статті 374 Митного кодексу):

  • особисті речі, про які ми говорили вище;
  • товари, призначені для забезпечення звичайних щоденних потреб громадянина і початкового облаштування, що ввозяться (пересилаються) громадянами в зв'язку з переселенням на постійне місце проживання в Україну протягом шести місяців з дня видачі документа, що підтверджує право громадянина на постійне проживання в Україні, за умови документального підтвердження того, що до дня видачі цього документа громадянин проживав на території країни, з якої він прибув, не менше трьох років, в тому числі транспортний засіб особистого користування, в кількості однієї одиниці на кожного громадянина, який досяг 18-річного віку, за умови документального підтвердження того, що до дня видачі документа на право на постійне проживання в Україні, громадянин був власником такого транспортного засобу не менше одного року;
  • товари, що належать громадянам і переміщуються транзитом через територію України;
  • товари, що входять до складу спадщини за законом, відкритої за межами України на користь резидента в разі підтвердження її складу органами, що здійснюють нотаріальні дії в країні відкриття спадщини.
  • товари, отримані громадянами-резидентами у вигляді нагород і призів на міжнародних змаганнях, конкурсах за межами території України за умови документального підтвердження факту нагородження нотаріальними органами відповідної країни.

Домашні тварини, що ввозяться громадянами на митну територію України, підлягають письмовому декларуванню та застосуванню до них методів контролю, які визначаються законом.

Ввезення на територію України алкогольних напоїв і тютюнових виробів громадянами, які не досягнули 18-річного віку, не допускається. Громадяни ж, які досягли 18-річного віку, можуть ввозити алкогольні напої та тютюнові вироби в ручній поклажі або супроводжуваному багажі без сплати митних зборів і без письмового декларування в такій кількості з розрахунку на одну особу:

  • 200 сигарет або 50 сигар або 250 грамів тютюну, або ці товари в наборі загальною масою, не більше 250 грам;
  • 5 літрів пива, 2 літра вина, 1 літр міцних (із вмістом спирту більше 22%) алкогольних напоїв.

В цілому, новий Митний кодекс можна охарактеризувати як позитивні зміни в питаннях перетину громадянами кордону України та здійснення зовнішньоекономічних відносин.

Читайте також:

Усі статті розділу

Пошук юридичних послуг в сфері захисту інтелектуальної власності

Потрібна юридична допомога?