про твої права

Як узаконити самовільне будівництво в Україні та зареєструвати право власності на нього

З 20 квітня 2018 року, завдяки змінам до Закону України «Про містобудівну діяльність», українці знову зможуть узаконити самовільне будівництво в органах державного архітектурно-будівельного контролю. Однак скористатися такою процедурою зможуть не всі. Детальніше про узаконення самовільного будівництва, про введення в експлуатацію самобуду розповість Prostopravo.

Путівник за статтею

Відео путівник
Як узаконити самобуд в Україні?

Як узаконити самобуд в Україні?

Що таке самовільне будівництво

Згідно ст.376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються:

  • на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети;
  • без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту;
  • з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Якщо побудований Вами будинок, гараж, сарай, господарська прибудова і т. д. відповідають хоча б одній з цих ознак - це самовільне будівництво і для того, щоб зареєструвати право власності на нього, необхідно буде пройти одну з описаних нижче процедур.

Як узаконити самовільну забудову?

Спрощена процедура прийняття в експлуатацію органами державного архітектурно-будівельного контролю застосовується до об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) відносяться до об'єктів з незначними наслідками (СС1), побудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення, але без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, а саме:

  • побудовані в період з 5 серпня 1992 року по 9 квітня 2015 року індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 300 квадратних метрів;
  • побудовані до 12 березня 2011 року будівлі і споруди сільськогосподарського призначення.

Власнику чи користувачу земельної ділянки, на якій побудовано таку споруду, слід провести технічне обстеження будівництва, потім звернутися в органи державного архітектурно-будівельного контролю.Протягом 10 робочих днів з дня подачі заяви органи ДАБК повинні безкоштовно прийняти об'єкт будівництва в експлуатацію.

Порядок проведення технічного обстеження та прийняття в експлуатацію таких об'єктів самовільного будівництва затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 03.07.2018 № 158. При цьому технічне обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться в ході їх технічної інвентаризації з відповідною відміткою в техпаспорті.

До власників (користувачів) земельних ділянок штрафні санкції за виконання будівельних робіт без отримання документів, що дають право на їх виконання, і за експлуатацію або використання об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, не застосовуються.

Технічне обстеження проводиться суб'єктом господарювання, який має в своєму складі відповідних виконавців, які відповідно до Закону України «Про архітектурну діяльність» отримали кваліфікаційний сертифікат, або фізичною особою - підприємцем, який має кваліфікаційний сертифікат.

Ухвалення в експлуатацію об'єктів здійснюється безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подачі заяви, за результатами технічного обстеження об'єкта, шляхом реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Об'єкт не може бути прийнятий в експлуатацію за наявності відхилень від вимог державних будівельних норм, визначених такими нормами як неприпустимі (заборонені).

До заяви про прийняття в експлуатацію об'єкта потрібно додати:

  • два примірники заповненої декларації;
  • звіт про проведення технічного обстеження об'єкта з інформацією про можливості його надійної і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно );
  • завірені в установленому порядку копії:
    • документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт;
    • технічного паспорта (з відміткою про проведене технічне обстеження).

Один примірник декларації після її реєстрації повертається замовнику, а другий залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який її зареєстрував.

Датою прийняття в експлуатацію об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Зареєстрована декларація є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об'єкт необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії, включення даних про такий об'єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на нього.

Не варто забувати, що право власності на об'єкт нерухомості виникає з моменту його державної реєстрації.Тому після прийняття об'єкта в експлуатацію потрібно звернутися в Центр надання адміністративних послуг для проведення процедури державної реєстрації права власності на новобудову з такими документами (п.41 Постанови КМУ від 25 грудня 2015 р № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»):

  1. документ, який відповідно до вимог законодавства свідчить про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
  2. технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
  3. документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси;
  4. письмову заяву або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новий об'єкт нерухомого майна (в разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, яке купується у спільну часткову власність);
  5. договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалося в результаті спільної діяльності).

Узаконення самобуду через суд

Якщо ж об'єкт самочинного будівництва не відповідає вищеописаним критеріям, наприклад, побудований на земельній ділянці, що має інше цільове призначення, узаконити його можливо тільки через суд.

Згідно з частиною третьою статті 376 Цивільного Кодексу України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

Причому, частина четверта цієї ж статті говорить, що якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила самочинне будівництво, або за її рахунок.

Таким чином, власнику самобуду доведеться заручитися доказами для суду: письмовою згодою сусідів, документами на право користування ділянкою і т.д.Позов слід подавати в суд загальної юрисдикції за місцем знаходження об'єкта самочинного будівництва.

У разі прийняття судом позитивного рішення, власнику потрібно звернутися в Центр надання адміністративних послуг для реєстрації права власності на об'єкт нерухомості.

Скільки коштує узаконити самобуд

Цілий ряд організацій пропонує послуги з легалізації самобуду «під ключ»: від виготовлення проектної документації до реєстрації права власності на узаконений об'єкт.Вартість таких послуг чимала: в місті Києва, наприклад, вона стартує від 1000 у.о.

Як зареєструвати право власності на квартиру в новобудові

Як відомо, право власності на нерухоме майно виникає з моменту його державної реєстрації.Тому щасливий володар квартири в новозбудованому будинку повинен звернутися в Укрдержреєстр для реєстрації свого права власності на нову квартиру.Які документи потрібні для реєстрації права власності на новобуд дізнавався Prostopravo

Куди звертатися

Державна реєстрація права власності на нову квартиру проходить в органах Укрдержреєстру за місцем знаходження нерухомості відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (Постанова КМУ №868 від 17.10.2013 р).

У будь-якому випадку, заявник повинен пред'явити свій паспорт, довіреність (якщо він діє від імені іншої людини, за його дорученням), а також відповідну заяву.Подальший перелік документів залежить від того, яким чином відбувалося інвестування будівництва - за допомогою фонду фінансування будівництва, через випуск цільових облігацій, шляхом створення житлово-будівельного кооперативу, або ж через придбання майнових прав.

Так, обов'язково потрібно надати документ, що підтверджує набуття об'єкта нерухомості у власність (інвестиційний договір, договір про пайову участь, договір купівлі-продажу майнових прав і т.п.).

Які потрібні документи

У разі участі у фонді фінансування будівництва документом, що підтверджує набуття у власність закріпленого за особою об'єкта будівництва, є видана керівником такого фонду довідка про право довірителя на набуття у власність об'єкта інвестування.

У разі придбання безпроцентних (цільових) облігацій, за якими базовим товаром є одиниця нерухомості, документами, що підтверджують придбання у власність закріпленого за особою об'єкта будівництва, є договір купівлі-продажу облігацій і в разі наявності документ, згідно з яким відбулося закріплення відповідного об'єкта інвестування за власником облігацій (договір резервування, бронювання і т.д.).

У разі придбання майнових прав на об'єкт нерухомості документом, що підтверджує набуття у власність закріпленого за особою об'єкта будівництва, є договір купівлі-продажу майнових прав.

Для проведення державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, побудовані в результаті діяльності житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу, заявник подає:

  • довідку житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу про членство в кооперативі і внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі;
  • технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна.

Які документи повинен надати реєстратору забудовник:

  • документ, що підтверджує виникнення, перехід і припинення прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані);
  • документ, що підтверджує виникнення, перехід і припинення права власності на такий об'єкт до проведення реконструкції (у разі проведення реконструкції об'єкта нерухомого майна);
  • документ, який відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
  • документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадку, коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна його адреса не змінилася);
  • затверджений забудовником перелік фізичних і юридичних осіб, кошти яких залучалися на інвестування (фінансування) об'єкта будівництва.

Кооператив після прийняття будинку в експлуатацію надає:

  • документ, що підтверджує виникнення, перехід і припинення прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані);
  • документ, який відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
  • документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадку, коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна його адресу не змінився);
  • затверджений загальними зборами кооперативу список членів кооперативу.

Після закінчення терміну, відведеного законом на реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна, а саме 5 робочих днів, заявнику видається Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, після чого він стає повноправним власником квартири.

Читайте також:

Усі статті розділу

Пошук юридичних послуг з операцій з нерухомістю

Потрібна юридична допомога?