про твої права

Приватизація

Приватизація квартири, приватних будинків і житла в Україні: які документи потрібні для приватизації


Короткий зміст і посилання по темі

Що таке приватизація

Приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. д.) державного житлового фонду на користь громадян України.

Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих рад та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні або оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

Об'єкти приватизації.Що можна приватизувати, а що - не можна

До об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення в гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, які використовувалися громадянами на умовах найму.

Не підлягають приватизації: квартири-музеї;квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташованих на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників;житлові приміщення в гуртожитках, що знаходяться в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей);квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Приватизація квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, включених до плану реконструкції поточного року, здійснюється після її проведення власником.Наймачі, які проживали в квартирах (будинках), житлових приміщеннях у гуртожитках до початку реконструкції, після проведення реконструкції мають пріоритетне право на приватизацію цих квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках.

Способи приватизації

Приватизація здійснюється шляхом:

 • безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю;
 • продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, які проживають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.

Передача у власність громадян житлових приміщень у гуртожитках здійснюється з одночасною передачею їм у спільну сумісну власність допоміжних приміщень (приміщень загального користування).

Для приватизації житлового фонду випускалися і використовувалися приватизаційні цінні папери - житлові чеки.Їх можна було також використовувати для приватизації частки майна державних підприємств, земельного фонду.

Громадяни, які мають житло на праві власності, могли використовувати одержані житлові чеки для придбання частки майна державних підприємств, земельного фонду.Таким же чином могли використовувати житлові чеки громадяни, які отримали їх в порядку компенсації за приватизовану квартиру (будинок).

Порядок приватизації житла

Якщо загальна площа квартир (будинків), що підлягають приватизації, відповідає площі 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю, зазначені квартири (будинки) передаються наймачеві та членам його сім'ї безкоштовно.

До членів сім'ї наймача належать тільки ті, хто постійно проживає в квартирі (будинку) разом з наймачем або за якими зберігається право на житло.

Якщо загальна площа квартири менше площі, яку має право отримати сім'я наймача безоплатно, наймачу та членам його сім'ї видаються житлові чеки, сума яких визначається виходячи з розміру недостатньої площі та відновної вартості одного квадратного метра.

Якщо загальна площа квартири (будинку) перевищує площу, яку має право отримати сім'я наймача безоплатно, наймач здійснює доплату цінними паперами, одержаними для приватизації державних підприємств чи землі, а в разі їх відсутності - грошима.Сума доплат визначається добутком розміру надлишкової загальної площі на вартість одного квадратного метра.

Кожен громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чека або з частковою доплатою один раз.

Незалежно від розміру загальної площі безоплатно передаються у власність громадян займані ними:

 • однокімнатні квартири;
 • квартири (будинки), одержані у разі знесення або відселення всіх сімей з будинків (частин будинків), що належать їм на праві власності, якщо колишні власники не одержали за ці будинки грошової компенсації;
 • квартири (будинки), в яких мешкають громадяни, котрим встановлена ​​пільга Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
 • квартири (будинки), в яких проживають громадяни, удостоєні звання Героя Радянського Союзу, Героя Соціалістичної Праці, нагороджені орденом Слави трьох ступенів, ветерани Другої світової війни, воїни-інтернаціоналісти, особи з інвалідністю I і II груп, особи з інвалідністю з дитинства, ветерани праці, що пропрацювали: не менше 25 років - жінки, 30 років - чоловіки; ветерани Збройних Сил та репресовані особи, реабілітовані відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»
 • квартири (будинки), в яких мешкають сім'ї загиблих при виконанні державних і громадських обов'язків та на виробництві;
 • квартири (будинки), в яких мешкають військовослужбовці, котрим встановлена ​​пільга Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"
 • квартири (будинки), в яких мешкають багатодітні сім'ї (сім'ї, що мають трьох і більше неповнолітніх дітей).

Приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на те органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування.

Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно проживають в цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло.

Документи для приватизації житла:

 1. Оформлена заява на приватизацію;
 2. Копія документа, що посвідчує особу;
 3. Технічний паспорт на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку;
 4. Довідка про склад сім'ї та займані приміщення;
 5. Копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму житлового приміщення в гуртожитку)
 6. Документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду (довідка з попередніх місць проживання (після 1992 року) про невикористання права на приватизацію державного житлового фонду);
 7. Копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації;

Заява-згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію.

Пошук юридичних послуг з операцій з нерухомістю

Послуга

Кількість пропозицій

Середня ціна, грн

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Корисні статті з даної тематики