про твої права

Що таке індексація пенсій, і яким чином її повинні проводити?

Prostopravo розповість, що таке індексація пенсії і в якому порядку вона проводиться для працюючих і непрацюючих пенсіонерів, а також, про те, як впливає на розмір пенсії збільшення прожиткового мінімуму. Дізнайтеся більше про підвищення пенсії шляхом індексації.

Путівник за статтею

  1. Що таке індексація пенсії
  2. Процедура індексації пенсії в Україні
Відео путівник
Все про пенсію в Україні

Все про пенсію в Україні

Що таке індексація пенсії

Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, отримані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру.У тому числі: пенсії;стипендії;оплата праці (грошове забезпечення) та інші.

Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Процедура індексації пенсії в Україні

Відповідно до ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щорічно проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який буде застосовуватися для обчислення пенсії, буде щорічно збільшуватися на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік і 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення в порівнянні з трьома календарними роками, попередніми року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Однак повною мірою це правило почне діяти з 2021 року.У 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік і 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати ( доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, може бути збільшений до 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні.Таке збільшення вже буде відбуватися за рішенням Кабінету Міністрів.

Також з 1 січня 2016 року в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеного законом, а також в разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір мінімальної пенсії (крім працюючих пенсіонерів).

Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму або мінімальної заробітної плати.Пенсіонерам, які працюють, після звільнення з роботи пенсія буде перераховуватися з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність / мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення.

Таким чином, всі непрацюючі пенсіонери повинні отримувати пенсію не нижче прожиткового мінімуму.

Читайте також:

Усі статті розділу

Пошук юридичних послуг для пенсіонерів

Потрібна юридична допомога?