про твої права

Пенсії чорнобильцям

Порядок призначення пенсій постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою Кабінету Міністрів №1210 від 23.11.2011 року. Prostopravo.com.ua розповість про розрахунок, оформлення, розміри пенсії ліквідаторам ЧАЕС.

Путівник за статтею

Відео путівник
Пенсія та пільги чорнобильцям інвалідам в Україні

Пенсія та пільги чорнобильцям інвалідам в Україні

Дія Постанови поширюється на тих, хто отримує пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання або пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Порядок визначення заробітної плати для нарахування пенсій

Заробітна плата для нарахування пенсії чорнобильцям враховується за будь-які 12 місяців поспіль такої роботи. Крім того, якщо людина пропрацювала в зоні відчуження:

  • з дня аварії не менш 12 місяців поспіль за її бажанням пенсія може нараховуватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;
  • на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менше 12 місяців в період з 26 квітня 1986 року по 1 серпня 1987 року, за її бажанням пенсія може нараховуватися за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо такий пенсіонер виводився із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за його бажанням пенсія може бути нарахована виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;
  • менше 12 місяців поспіль, пенсія нараховується виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;
  • менше ніж календарний місяць в 1986-1990 роках, за бажанням пенсія може бути нарахована виходячи із заробітної плати, отриманої за роботу в зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. В такому випадку заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4.У разі, якщо кількість відпрацьованих днів становить більш 25,4 пенсія нараховується виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьований час;
  • менше місяця і захворіла на променеву хворобу, пенсія як і раніше буде нараховуватися відповідно до статті 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи в зоні відчуження і заробітної плати для нарахування пенсії здійснюється виходячи з того, що одна вахта (не менше 14 робочих днів поспіль) вважається повним місяцем.

Пенсії військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали в зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони отримували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу в зоні відчуження, характеру роботи, місця і тривалості робочого дня.

У всіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для нарахування пенсії за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців.

Розрахунок пенсії чорнобильцям

Відповідно до Постанови № 1210 пенсія інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи нараховується за формулою:

П = Зс * КЗС * Кв / 100%, де

П - розмір пенсії;

Зс - середня заробітна плата в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік;

КЗС - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати;

Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, в свою чергу, розраховується таким чином:

КЗС = Ск / К, де

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (Кз1 + Кз2 + Кзn), за кожен місяць роботи в зоні відчуження в 1986-1990 роках;

К - кількість місяців.

Коефіцієнт заробітної плати дорівнює: Кз = Зв / Зсм, де Зв - сума заробітної плати за місяць Зсм - показник середньомісячної заробітної плати працівників і службовців в галузях економіки за відповідний місяць (затверджені Постановою КМУ від 20.11.2003 року № 1783).

За бажанням осіб, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:

П = Зс * КЗС * Кв / 100%,

де П - розмір пенсії;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, яка визначається як середній показник за 2014, 2015 і 2016 роки;

КЗС - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується при обчисленні пенсії;

Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується при обчисленні пенсії (КЗС), визначається за формулою:

КЗС = (Зп (мин) * 5) / ЗС1,

де Зп (мин) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;

ЗС1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному році.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Мінімальний розмір пенсії

Мінімальний розмір пенсії складає:

В усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими:

  • для I групи інвалідності - 6000 гривень;
  • для II групи інвалідності - 4800 гривень;
  • для III групи інвалідності - 3700 гривень;
  • для дітей з інвалідністю - 3700 гривень.

Розміри пенсії, передбачені частиною третьою цієї статті, починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Додаткова пенсія

Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах:

  1. особам, які належать до категорії 1:
    • з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:
    • особам з інвалідністю I групи - 474,5 гривні;
    • особам з інвалідністю II групи - 379,6 гривні;
    • особам з інвалідністю III групи - 284,7 гривні;
    • для інших осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:
    • особам з інвалідністю I групи - 341,64 гривні;
    • особам з інвалідністю II групи - 227,76 гривні;
    • особам з інвалідністю III групи - 170,82 гривні;
  2. особам, які належать до категорій 2-4:
    • особам, які належать до категорії 2 - 170,82 гривні;
    • особам, які належать до категорії 3 - 113,88 гривні;
    • особам, які належать до категорії 4 - 56,94 гривні;
  3. дітям з інвалідністю, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 170,82 гривні.

Щомісячна компенсація сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні, в розмірі 113,88 гривні.

Підвищення пенсій непрацездатним пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення складає:

  • тим, хто проживає в зоні безумовного (обов'язкового) відселення - 13,2 грн .;
  • тим, хто проживає в зоні гарантованого добровільного відселення - 10 грн .;
  • тим, хто проживає в зоні посиленого радіо екологічного контролю - 5,2 грн.

Про встановлення інвалідності чорнобильцям

Питання: Мій чоловік ліквідатор аварії на ЧАЕС 2 категорії.Зараз він очікує призначення інвалідності.Чи будуть після призначення інвалідності якісь зміни в пенсійному забезпеченні?

Відповідь: Особи, постраждалі внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС і які віднесені до 2 категорії, мають право на зменшення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в залежності від року, в якому проводилися роботи в зоні відчуження і періоду проживання в зоні безумовного (обов'язкового) відселення (стаття 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон)).

Інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, відносяться до 1 категорії.

Відповідно до ст.54 Закону, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Умови, порядок призначення і мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено механізм обчислення пенсій, зокрема, по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і встановлені мінімальні розміри пенсій по інвалідності.

Підставою для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до частини 1 статті 54 Закону є довідка про заробітну плату, видана підприємством, установою, організацією або їх правонаступником.Зазначена довідка видається на підставі первинних документів: особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів, що містять відомості про нараховану заробітну плату, місце роботи (населений пункт, № зони, кратність або об'єкт), період роботи в зоні відчуження, конкретні дні роботи або їх загальну кількість, тривалість робочого дня. Копії первинних документів додаються до довідки про заробітну плату. Визначальними є ті документи, які складені в період роботи в зоні відчуження.

У мінімальному розмірі пенсія такій категорії осіб призначається якщо немає зазначеної вище довідки про заробітну плату.

З огляду на зазначене, органи Пенсійного фонду України визначають розміри пенсій відповідно до зазначених нормативно-правових актів та з урахуванням інших вимог, передбачених чинним законодавством.

При цьому, якщо інвалідність не пов'язана з Чорнобильською катастрофою, то встановлюється надбавка на догляд за дотримання умов, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 № 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян".

Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення

Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу:

Категорії осіб, які постраждали

Зменшення віку

Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:

 

- які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів

10 років

- які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів

8 років

- які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році

5 років

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на три роки.

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку (чоловіки - 12 років 6 місяців і більше, жінки - 10 років і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на один рік.

Потерпілі від Чорнобильської катастрофи:

 

- евакуйовані з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році

10 років

- евакуйовані з інших територій зони відчуження у 1986 році

8 років

- особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років

4 роки*
та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років

- особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років

3 роки*
та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років

- особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років

2 роки*
та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років

- особи, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986-1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов'язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що виконувалися за урядовими завданнями

2 роки

Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на два роки.

Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 (чоловіки - 12 років 6 місяців і більше, жінки - 10 років і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на один рік.

Читайте також:

Усі статті розділу

Пошук юридичних послуг для пенсіонерів

Потрібна юридична допомога?