Реформа прокуратури. Верховна Рада ухвалила закон 24.09.2019

«Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» направлено на підпис Президенту 23 вересня 2019 року. Суб’єктом законодавчої ініціативи виступав сам Президент. Закон спрямований на запровадження заходів, пов’язаних із кадровим перезавантаженням органів прокуратури шляхом атестації чинних прокурорів, а також надання можливості всім доброчесним кандидатам, які мають належні теоретичні знання та практичні навивки, на конкурсних засадах зайняти посаду прокурора у будь-якому органі прокуратури. Основною метою законопроекту, як зазначає суб’єкт законодавчої ініціативи, є створення передумов для побудови системи прокуратури, діяльність якої базується на засадах ефективності, професійності, незалежності та відповідальності. // 24.09.2019

Замість чинної структури органів прокуратури запропонована нова побудова у вигляді:

  • Офіс Генерального прокурора,
  • обласні прокуратури,
  • окружні прокуратури.

При цьому Генеральному прокурору надається право ліквідовувати та реорганізовувати окружні та обласні прокуратури.

В структурі залишається Спеціалізована антикорупційна прокуратура, натомість військові прокуратури вирішено ліквідувати.

У разі потреби рішенням Генерального прокурора можуть утворюватися спеціалізовані прокуратури на правах структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора, на правах підрозділу обласних прокуратур, на правах підрозділу окружних прокуратур. 

Перелік, утворення, реорганізація та ліквідація спеціалізованих прокуратур, визначення їх статусу, компетенції, структури і штатів здійснюються Генеральним прокурором.

Офіс Генерального прокурора є органом прокуратури вищого рівня щодо обласних та окружних прокуратур, а обласна прокуратура є органом прокуратури вищого рівня щодо окружних прокуратур, розташованих у межах адміністративно-територіальної одиниці, що підпадає під територіальну юрисдикцію відповідної обласної прокуратури.

Офіс Генерального прокурора очолює Генеральний прокурор, який має першого заступника та заступників, а також заступника Генерального прокурора – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Генеральному прокурору надається право:

  • затверджувати стратегію розвитку прокуратури;
  • затверджувати систему оцінювання якості роботи прокурорів;
  • затверджувати порядок вимірювання та регулювання навантаження на прокурорів.

Прокурором обласної прокуратури може бути призначений громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи в галузі права не менше трьох років  та володіє державною мовою.

Прокурором Офісу Генерального прокурора може бути призначений громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи в галузі права не менше п’яти років та володіє державною мовою.

Прокурори, які на день набрання чинності Законом займають посади прокурорів у  Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах можуть бути переведені на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора,  обласних прокуратурах, окружних прокуратурах лише у разі успішного проходження ними атестації. Атестація не поширюється тільки на прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Атестація прокурорів проводиться кадровими комісіями, які оцінюють  професійну компетентність  прокурорів, їх професійну етику та доброчесність.

Атестація прокурорів включає такі етапи: 1) складення іспиту у формі анонімного письмового тестування з метою виявлення рівня знань та умінь у застосуванні закону, відповідності здійснювати повноваження прокурора; 2) проведення співбесіди з метою оцінки  відповідності прокурора вимогам професійної компетентності, професійної етики та доброчесності. Для виявлення рівня володіння практичними знаннями та навичками прокурори виконують письмове практичне завдання. У разі неуспішного проходження атестації прокурор звільняється з посади/

Особи, які не займали посаду прокурора на момент набуття чинності Законом, мають право, за умови наявності вищої юридичної освіти та стажу роботи у сфері права, взяти участь у відкритому конкурсі на вакантні посади прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах, які з’явилися після звільнення прокурорів за власним бажанням, неуспішного проходження прокурорами атестації або з інших підстав.

Серед інших змін:

  • зменшення максимальної кількості працівників органів прокуратури з 15000 до 10000 осіб;
  • перетворення Національної академії прокуратури України на Тренінговий центр прокурорів України;
  • підвищення базового посадового окладу прокурора з 12 до 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Встановлення обмеження в розмірі 25% для максимального розміру премії прокурора за результатами календарного року, яка нараховується виключно відповідно до оцінки роботи прокурора.

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Bookeeper

295 грн. в месяц

Онлайн бухгалтерия

для ФОП и малого бизнеса

первые 30 дней бесплатно!

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах

© 2006–2020

ООО «Простобанк Консалтинг»

Код ЄДРПОУ: 35454764

Адрес и телефон «Простобанк Консалтинг»

Email: info@prostobank.com