Великий Державний Герб України затверджено у першому читанні 26.08.2021

24 серпня 2021 року на урочистому засіданні Верховної Ради України з нагоди 30-річчя Незалежності України було прийнято за основу проєкт Закону № 5712 «Про великий Державний Герб України». «За» - проголосували 257 народних депутатів України, для остаточного ж затвердження Великого Державного Герба України потрібно 300 голосів. Законопроєкт встановлює опис великого Державного Герба України та визначає порядок його використання. // 26.08.2021

У статті першій проєкту Закону міститься опис Великого Герба України:

Державний Герб України є державним символом України, головним елементом якого є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України) золотого кольору, розміщений на синьому п'ятисторонньому щиті із заокругленими нижніми бічними кутами із золотою облямівкою; над щитом – зображення великокняжого вінця (корони) Ярослава Мудрого та пурпурово-золотого намету у вигляді рослинного орнаменту;     щит тримають: з лівого боку – лев (герб Галицько-Волинського князівства),  з правого – воїн-козак із рушницею (герб Війська Запорізького); під щитом – стрічка із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів, під стрічкою – два золоті колоски пшениці, переплетені кетягом калини пурпурового кольору зі стилізованим листям пурпурово-золотого кольору.

Зображення Великого Герба України виглядає наступним чином:

Нагадаємо, відповідно до статті 20 Конституції України: «Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України…Великий Державний Герб України встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України. Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України).»

Водночас геральдисти вказують на грубі помилки, допущені при розробці зображення. Так, голова Геральдичного товариства України і член журі конкурсу на ескіз Великого Герба Андрій Гречило в розмові з zaxid.net зазначив наступне:

«Перша груба геральдична помилка у запропонованому президентом проєкті стосується корони гідності – статусного вінця над усією композицією. Корони гідності використовували (і роблять це зараз) конституційні монархії, як-от Швеція, Нідерланди, Данія чи Норвегія. А князівства – наприклад, Монако чи Ліхтенштейн – використовують князівські вінці. Тобто вінець – вказівка на статус. Важливо, що ідеться про реальні корони, що використовуються у церемоніалах. Є ще варіант, коли у гербах зображують національні святині, пам’ятки, пов’язані з історією становлення держави, що реально існували. Тут можна згадати Угорщину з короною святого Стефана або Болгарію чи Сербію. Окрім того, що Україна за Конституцією є республікою, ніхто ніколи не бачив, як виглядали вінець Володимира Великого чи корона Данила Романовича – неможливо навіть зробити реконструкцію.»

«Друга груба помилка у пропонованому ескізі – так званий геральдичний намет, що у гербах завжди використовують разом із шоломом. Сьогодні така геральдична річ використовується переважно в гербах колишніх британських колоній – Барбадосу, Ямайки, Бермудів тощо. Те, що Україна ніколи не була британською колонією, всім відомо. До того ж, шолому немає. Чому цей намет літає між короною і щитом, зрозуміти годі. Мабуть, залишилось порожнє місце, треба було заповнити…»

«Третя груба помилка, це те, що обидва щитотримачі – лев і козак – наступають ногами на синьо-жовту стрічку. Стрічки дають в гербах, але переважно у нейтральних кольорах, а якщо в національних – то це нонсенс, щоб по них топтались..»

Є й інші, менш суттєві зауваження.

Якщо ж, попри все вищеперераховане, Закон про Великий Державний Герб України буде прийнятий в цілому (підтриманий 2/3 від конституційного складу Верховної Ради України), він обов’язково має використовуватись в:

 • офіційних символах Президента України;
 • Великій Державній Печатці України;
 • печатках Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, Верховного Суду;
 • фасаді будівлі Резиденції Президента України у столиці України – місті Києві;
 • фасадах будівель Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, Верховного Суду;
 • залі засідань Верховної Ради України;
 • грошових знаках України за рішенням Національного банку України.

Забороняється:

 • відтворення зображення великого Державного Герба України у символіці політичних партій, громадських об’єднань, професійних спілок та їх об’єднань, юридичних та фізичних осіб;
 • використання або імітування зображення великого Державного Герба України у рекламі, крім соціальної реклами щодо захисту суверенітету і територіальної цілісності України;
 • використання зображення великого Державного Герба України у перевернутому вигляді чи в інший спосіб, що виражає наругу та зневагу до нього;
 • розміщення на зображенні великого Державного Герба України написів чи зображень незалежно від способів їх нанесення та змісту.

Шанування великого Державного Герба України є обов’язком громадян України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій усіх форм власності, інші юридичні та фізичні особи, у тому числі власники об’єктів нерухомого та рухомого майна, тимчасових споруд, об’єктів благоустрою, особи, відповідальні за експлуатацію багатоквартирних будинків, які розміщують або іншим чином використовують зображення великого Державного Герба України, зобов’язані шанобливо ставитися до нього, додержуватися вимог, визначених законом.

За публічну наругу над великим Державним Гербом України, а також порушення установлених цим Законом вимог щодо використання великого Державного Герба України особи нестимуть відповідальність, встановлену законом.


Горячие предложения

Bookeeper

295 грн. у місяць

Онлайн бухгалтерія

для ФОП і малого бізнесу

перші 30 днів безкоштовно!

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах