Як вибрати судового адвоката 20.06.2012

Ця стаття призначена насамперед фізичним та юридичним особам, що потребують правової допомоги судового адвоката, юриста або судового представника.

Як вибрати судового адвоката

Щорічний випуск вишами України десятків тисяч дипломованих юристів, на мою думку, не лише не покращує, а значно посилює одну з основних проблем вітчизняного юридичного ринку — акцент на «вирішенні питань» завдяки наявності у сторін «зв'язків» і «ресурсів», а не на наданні високоякісних і доступних юридичних послуг та правової допомоги, що дозволяють своєчасно і справедливо вирішити поставлене завдання за законом. Адже жорстка конкуренція спричиняє посилення боротьби за клієнта усіма способами і не завжди шляхом покращення якості адміністрування та надання юридичних послуг. Запровадження монополії адвокатів на представництво в судовому процесі стане кроком уперед до поліпшення цієї ситуації, залишивши за межами судових процедур сутяжників, які не мають кваліфікації та розуміння системи судочинства.

З власного досвіду знаю, коли наймані учасниками судового процесу представники не лише не надавали послуг належної якості (були відсутні на судових засіданнях, не готували судових документів, таких, наприклад, як заперечення проти позову), але і безпідставно давали своїм клієнтам надію на виграш наперед безперспективної суперечки (з метою завчасно отримати гонорар). Або, навпаки, запевняли в необхідності капітуляції в суперечці, де у клієнта за належної правової допомоги були непогані шанси на повну або часткову перемогу. Не кажучи вже про те, що виграш справи в суді першої інстанції, досягнутий не правовими способами, швидше за все, не тільки не гарантує, але і зменшує шанси кінцевого виграшу справи після її розгляду вищими судами, збільшуючи витрати клієнта. На жаль, до того часу, коли клієнт починає усвідомлювати помилку у виборі судового адвоката або юриста, справа вже програна або перебуває на межі.

Тому кожен, хто через власні інтереси або корпоративні потреби постав перед проблемою вибору адвоката, має спочатку уважно і прискіпливо вибрати такого серед інших кандидатів. Критеріями вибору повинні бути такі:

  1. Кваліфікація, спеціалізація та досвід, які слід розглядати лише разом. Бажано вибрати адвоката чи фірму, які спеціалізуються саме на потрібній галузі права. Наявність досвіду і професійної інтуїції дозволить адвокату з високою ймовірністю передбачати повороти в розгляді справи і протистояти силам опонентів. Вибирайте адвоката, який практикує в цій сфері. Не варто просити знайомого досвідченого адвоката у кримінальних справах зайнятися розлученням, оскільки ця робота, навіть якщо він погодиться, не буде йому цікавою, тому не виконає на високому рівні. Диплом адвоката провідного вишу дозволяє припустити наявність у нього сильних теоретичних знань, що є міцним фундаментом для практичної роботи. Досвід також є важливим критерієм, але краще взяти адвоката-початківця з більшим ентузіазмом, ніж сивочолого старця, який все знає і не бажає пізнавати щось нове в умовах постійних змін законодавства.
  2. Сильна команда. Не лише адвокат, але й усі колеги, які працюють разом з ним, повинні мати сильну теоретичну підготовку і достатню кваліфікацію та навички для ведення справи. Талановиті й активні, або протилежні таким, підлеглі можуть «сказати» про свого керівника більше за нього. Лише збалансований, ретельно підібраний і добре спрацьований колектив за спиною свого лідера здатний безперервно надавати високоякісну правову допомогу, ефективно використовувати робочий час і повністю звільнити клієнта від виконання технічних завдань судового процесу (поїздки в суд за документами, пошта, ксерокопіювання та ін.). Виконання некваліфікованої роботи адвокатом самостійно є недоречним, і свідчить про невміння організувати робочий процес. Тому потрібно заздалегідь поцікавитися, хто саме працювати над вашою справою, як буде розподілятися виконання завдань, скільки часу зможе адвокат і його команда приділяти Вашій справі. Не соромтеся познайомитися з кожним співробітником адвокатської фірми. Трапляється, що спілкування з помічниками буде більш доступним, ніж з адвокатом, який зайнятий постійним потоком справ, судами і клієнтами.
  3. Рекомендації і репутація. Добре, якщо адвоката рекомендують знайомі, які вже користувалися його послугами. Але навіть якщо є рекомендований порадник, не полінуйтеся провести невелике дослідження для порівняння його пропозиції з іншими. Прозорість і публічність діяльності адвоката є одним з показників якості, адже сумлінній людині нічого приховувати. Чи є у адвоката або його фірми сайт, блог, відриті джерела в Інтернет? Які відгуки залишили там клієнти? Чи може він надати рекомендації клієнтів за запитом? Чи друкується він у професійних ЗМІ? Чи визнають його думку колеги та клієнти?
  4. Особисті та ділові якості адвоката, ступінь довіри. Зверніть увагу на грамотність мови і листування, послідовність його суджень, чесність, порядність, моральну стійкість та інші, особисті та ділові якості, які на ранньому етапі можна перевірити, ставлячи провокаційні запитання. Пам'ятайте, що Вам доведеться багато спілкуватися з адвокатом, і ви повинні повністю довіряти йому, щоб говорити правду. Як лікарю. Якщо у Вас є сумніви, наполягайте на укладенні письмового договору або продовжуйте пошуки.
  5. Гонорар не повинен бути надто великим або малим. Якісна робота не може коштувати дешево. Але висока ціна також повинна бути обґрунтованою. Як буде провадитися оплата? Чим пояснює адвокат суму гонорару? Яку саме роботу він обіцяє провести за ці гроші? Оплата «за результат», настільки бажана клієнтами, в більшості випадків не практикується кращими представниками адвокатської професії, які і без того завантажені роботою і виконують її «не заради користі».

Помилковими критеріями, на мою думку, є:

  1. Місце розташування і комфортабельність офісу адвоката, які жодним чином не впливають на якість послуг. Дорогий офіс може свідчити про те, що цей «спеціаліст» бере з клієнтів необґрунтовано високі гонорари або витрачає гроші не за призначенням, а розташування контори біля суду призведе до небажання адвоката «сваритися» з суддею, якщо думка судді буде не на вашу користь, відтак поведінка адвоката суперечитиме вашим інтересам.
  2. Підтвердження адвокатом ваших найкращих очікувань від результатів справи. Справжній професіонал повинен говорити Вам лише правду, а не те, що Ви найбільше хочете почути.
  3. Низька ціна професійних послуг судового юриста. Але, як кажуть, дешева рибка — погана юшка. Щоб здобути освіту та досвід, адвокат витрачає чимало матеріальних і нематеріальних коштів, тож його робота не може бути дешевою.

Після вибору 3-10 кандидатур проведіть з ними ознайомлювальні зустрічі (навіть якщо Вам доведеться заплатити кожному з них за перші консультації, врешті Ви виграєте від аналізу і зіставлення різних думок). Питання, які слід поставити адвокату або юристу на першій зустрічі:

  • у якому виші навчався;
  • скільки років практикує;
  • які основні напрями його юридичної практики;
  • які великі справи вигравав;
  • які аналогічні до Ваших справ він вів;
  • скільки у нього помічників і яка їхня кваліфікація;
  • хто саме працюватиме над справою і як розподілятимуться обов’язки між помічниками адвоката;
  • які перспективи Вашої справи може припустити на етапі звернення до адвоката;
  • яку роботу пропонує провести для Вашого виграшу;
  • чим обґрунтована сума гонорару і як буде провадитися оплата?

Під час розгляду справи прислухайтеся до інтуїції, яка Вам підкаже, чи все відбувається правильно. Чи своєчасно адвокат інформує Вас про винесені судом проміжні постанови та інші події судового процесу? Не соромтеся перевірити його роботу: сходити до суду, провести консультації з іншими фахівцями. Хороший адвокат або судовий юрист не протестуватиме проти підключення до справи інших фахівців, які можуть подивитися на справу новим оком, адже для досягнення спільної мети один розум добрий, а два ще краще.

Бажаю Вам правильного вибору судового адвоката або юриста, перемоги у Вашій судовій суперечці та перемоги справедливості!