Права цивільного подружжя на спадщину 23.05.2016

Prostopravo.com.ua з'ясовував, які права на спадкування мають подружжя, що перебувають у незареєстрованому (цивільному) шлюбі. // 23.05.2016

Марина Саєнко

Партнер, адвокат

Розглядаючи питання про можливості спадкування особами, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі, варто зважати на те, що спадкування може здійснюватися за законом і за заповітом. Якщо спадкодавець залишив заповіт, за умовами якого все належне йому майно (або певна частина майна), права і обов'язки переходять у власність його цивільної дружини/чоловіка, то такий спадкоємець отримає свою частку зі спадкової маси. Проте в цій ситуації необхідно враховувати положення ст. 1241 Цивільного кодексу України (надалі — ЦК України), якими встановлено право на обов’язкову частку в спадку малолітніх, неповнолітніх, непрацездатних повнолітніх дітей і непрацездатних батьків спадкодавця, незалежно від змісту заповіту.

Якщо заповіт не складався, спадкування відбуватиметься за законом, в порядку черговості, передбаченої ст. 1261-1265 ЦК України.

Оскільки ч. 2 ст. 21 Сімейного кодексу України (надалі — СК України) встановлено, що проживання однією сім’єю жінки і чоловіки без шлюбу є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя, то зарахувати цивільного чоловіка/дружину до першої черги спадкоємців (якими є діти, батьки спадкодавця і той із подружжя, який його пережив) неможливо. Такі особи можуть бути визнані спадкоємцями четвертої черги за ст. 1264 ЦК України, якщо вони проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менше п'яти років до часу відкриття спадщини (дня смерті спадкодавця). Факт проживання однією сім’єю чоловіки і жінки без шлюбу може бути встановлено в судовому порядку. Доказами проживання однією сім’єю можуть бути: довідка ЖЕО, реєстраційний запис у паспорті, що свідчить про проживання такої особи в одній квартирі з померлим, свідчення сусідів, інших свідків тощо.

При цьому слід мати на увазі, що згідно з ч. 2 ст. 1258 ЦК України кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадку або відмови від його прийняття, крім випадків, встановлених ст.1259 ЦКУ.

Тому спадкоємці четвертої черги за законом зможуть отримати спадок тільки у разі відсутності у померлого дітей, батьків, рідних братів і сестер, бабусі, дідуся, рідних дядька і тітки або в разі неприйняття цими особами спадщини.

Водночас згідно зі ст. 74 СК України, якщо жінка і чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, придбане ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. Якщо за час спільного проживання зазначеними особами було придбане майно, слід звернутися до суду з позовом до інших спадкоємців про встановлення факту проживання однією сім’єю, визнання такого майна спільною сумісною власністю подружжя, визнання права власності на частку в такому майні. У цьому випадку за цивільним чоловіком/дружиною може бути визнано право власності на ½ зазначеного майна і ця частка буде виключена зі спадкової маси.

Ще однією можливістю одержати спадщину зазначеними особами є зміна черговості отримання права на спадкування за ч. 2 ст. 1259 ЦК України. Тож особа четвертої черги спадкування може за рішенням суду отримати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування (наприклад, разом з дітьми, батьками спадкодавця). Обов'язковою умовою для задоволення судом таких вимог є доказ фактів тривалого піклування, матеріального забезпечення, надання іншої допомоги такою особою спадкодавцю, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.


Вартість юридичної допомоги при оформленні спадщини в Україні
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

11

кількість пропозицій

середня ціна, грн

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Bookeeper

295 грн. у місяць

Онлайн бухгалтерія

для ФОП і малого бізнесу

перші 30 днів безкоштовно!

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Путівники

Спадщина в Україні від А до Я

Процедура вступу і терміни оформлення спадщини згідно з новим законом. Скільки коштує і як правильно вступити у спадок, які особливості спадкування за законом і заповітом, як оформити свідоцтво про право на спадщину, який податок на спадщину в Україні

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах