Про порядок спадкування акцій 12.04.2012

Незнання процедури спадкування акцій може спричинити проблеми як для спадкоємців, так і для акціонерного товариства. Адже той факт, що акції померлого акціонера тривалий час залишатимуться без власника, може істотно ускладнити роботу товариства, а якщо йдеться про контрольний пакет акцій — взагалі блокувати її. Що слід робити спадкоємцю для оформлення спадщини у вигляді акцій, з'ясовував Рrostopravo.com.ua

Про порядок спадкування акцій

Прийняття та оформлення спадщини

Згідно зі ст. 177 Цивільного кодексу України цінні папери (серед них і акції) є об'єктами цивільних прав, тому можуть вільно переходити від однієї особи до іншої в порядку спадкування.

Привілеєве право акціонерів приватного акціонерного товариства на придбання акцій, передбачене ст. 7 ЗУ «Про акціонерні товариства», не поширюється на випадки спадкування.

За спадкування акцій спадкоємцям, на відміну від, скажімо, успадкування частки у ТОВ, не потрібно отримувати згоду інших акціонерів акціонерного товариства, навіть якщо статутом ТОВ передбачено інше. Суд такі суперечки зазвичай вирішує на користь спадкоємця.

Для прийняття спадщини спадкоємцю потрібно протягом 6 місяців звернутися в нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини. «При цьому місцем відкриття спадку є останнє місце проживання спадкодавця, а якщо воно не відомо — місцеперебування нерухомого майна або його основної частини, в разі відсутності нерухомого майна — місцеперебування основної частини рухомого майна», — каже Марина Саєнко, адвокат і партнер юридичної компанії «Закон Перемоги».

Спадкоємець, який постійно мешкав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він протягом 6 місяців не заявив про відмову від неї. Після закінчення шести місяців нотаріус має видати свідоцтво про право на спадщину.

Реєстрація права власності на акції

Наступним кроком, який повинен зробити спадкоємець для оформлення права власності на спадщину у вигляді акцій, є перереєстрація прав власності на акції:

  • у реєстратора, який веде реєстр акцій цього акціонерного товариства (за документарної форми випуску акцій) відповідно до Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 17.10.2006 р. № 1000;
  • у хранителя, у якого відкрито рахунок у цінних паперах (за не документарної форми випуску акцій) відповідно до Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 17 жовтня 2006 р. № 999.

За словами пані Саєнко, для внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів, реєстратору слід надати:

  • свідоцтво про право на спадщину;
  • сертифікат акцій на спадкодавця.

Ці документи залишаються у реєстратора. Він погашає сертифікат акцій, виданий на спадкодавця, видає новий сертифікат акцій спадкоємцю і вносить відповідний запис про нового власника акцій у реєстр.

У сертифікаті акцій зазначають вид цінного папера, назву акціонерного товариства, серію та номер сертифіката, міжнародний ідентифікаційний номер цінного папера, тип і клас акцій, номінальну вартість акцій, їхню кількість, підпис емітента або уповноваженої особи, засвідчений печаткою емітента або такою уповноваженою особою. Сертифікат має бути засвідчений підписом і печаткою реєстратора (крім випадків, коли емітент веде власний реєстр).

«Під час переходу прав у порядку спадкування на акції, випущені в не документарній формі, — продовжує Марина Саєнко, — хранитель, у якого відкрито рахунок у цінних паперах, переводить його акції на відповідний рахунок спадкоємця на підставі свідоцтва про право на спадщину, і видає виписку з рахунку в цінних паперах, яка і є підтвердженням права власності на акції».

До спадкоємців переходить право власності на акції померлого акціонера лише з моменту зарахування акцій на рахунок у цінних паперах, відкритого спадкоємцем у хранителя, або після внесення реєстродержателем відповідного запису до реєстру акціонерів та видачі сертифіката акцій.

Документом, що підтверджує право власності на акції, є сертифікат акцій або виписка з рахунку в цінних паперах (а не свідоцтво про право на спадщину).

Якщо кілька спадкоємців

Якщо на спадщину у вигляді акцій претендують відразу кілька спадкоємців, на думку пані Саєнко, можливі декілька варіантів розвитку подій:

  • за письмової згоди всіх спадкоємців акції можуть перейти у власність одного зі спадкоємців або бути поділені між усіма спадкоємцями на умовах, встановлених письмовою угодою між ними;
  • у разі відсутності згоди спадкоємців однієї черги про порядок розподілу акцій їх ділять між ними на рівні частини;
  • якщо суперечку передадуть до суду, акції можуть присудити одному зі спадкоємців, а іншим виділити рівнозначне за вартістю спадкове майно або виплатити грошову компенсацію.

Якщо немає спадкоємців

Гіршою є ситуація, якщо немає спадкоємців на за заповітом, ні за законом, або ніхто з них не прийняв спадщину, або ж всі вони відмовилися від спадщини або були усунені від права на спадкування.

Тоді орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (сільська, селищна або місцева рада) після року з дня відкриття спадщини зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини виморочною. У такому разі за рішенням суду спадок переходить у власність територіальної громади.

«Якщо акції випущені у не документарній формі, — говорить адвокат Марина Саєнко, — хранитель проводить безумовну операцію зарахування цінних паперів з рахунку померлого на рахунок органу місцевого самоврядування. Для акцій, випущених у документарній формі, рішення суду надається реєстродержателю для внесення відповідних змін до реєстру і видачі сертифіката».

Особливості розпорядження цінними паперами, які перейшли у власність держави, встановлені Порядком розпорядження цінними паперами, виражені у валюті України та іноземній валюті, які переходять у власність держави, затвердженого спільним наказом Міністерства фінансів України, ДКЦПФР, ФДМУ, Державної податкової адміністрації України від 23 квітня 1999 р. Згідно з пунктом 2 Порядку, після оцінки і опису цінних паперів, які перейшли у власність держави за спадкоємства, такі цінні папери реалізуються на організаційно оформленому ринку через торговця цінними паперами, визначеного на конкурсній основі.


FAQ зі спадщини