Що таке виморочна спадщина? 03.12.2018

Prostopravo.com.ua з'ясувало, що таке виморочна спадщина. // 03.12.2018

Катерина Гутгарц

Головний редактор Prostopravo.com.ua

Ст. 1277 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі:

  • відсутності спадкоємців за заповітом і за законом;
  • усунення всіх спадкоємців від права на спадкування;
  • неприйняття ними спадщини;
  • відмови ними від спадщини

Спадщина визнається судом виморочною за заявою органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Заяву про визнання спадщини виморочною орган місцевого самоврядування має подати після закінчення одного року з моменту відкриття спадку. Спадщина, що визнана судом виморочною, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Територіальна громада, яка стала власником виморочної спадщини, зобов'язана задовольнити вимоги всіх кредиторів спадкодавця, які були заявлені.

Перед тим, як звернутися до суду із заявою про визнання спадщини виморочною, орган місцевого самоврядування має переконатися в тому, що у померлого немає спадкоємців, які могли б претендувати на спадщину. Тобто переконатися в тому, що спадкоємці взагалі відсутні, або всі вони відмовилися від спадщини, або ніхто з них не прийняв спадщину, чи всі вони були усунені від спадкування. А також переконатися в тому, що у спадкодавця немає спадкоємців, які постійно мешкали з ним на момент смерті, оскільки останні вважаються такими, що прийняли спадок, якщо протягом 6 місяців з моменту відкриття спадку вони не заявили про відмову від нього. Суд ухвалює рішення про визнання спадщини виморочною, якщо заявник (орган місцевого самоврядування) доведе відсутність спадкоємців у померлого.

Таке рішення не є остаточним. Приміром, якщо з'явиться спадкоємець, що пропустив термін для прийняття спадку з поважної причини, і суд вирішить підстави для призначення йому додаткового терміну достатніми, такий спадкоємець зможе вимагати передати йому майно, яке визнали виморочним і яке перейшло територіальній громаді. Якщо майно збереглося, його слід передати такому спадкоємцю, якщо майно продали, йому має бути виплачена грошова компенсація.


Вартість юридичної допомоги при оформленні спадщини в Україні
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

11

кількість пропозицій

середня ціна, грн

Горячие предложения

Bookeeper

295 грн. у місяць

Онлайн бухгалтерія

для ФОП і малого бізнесу

перші 30 днів безкоштовно!

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Путівники

Спадщина в Україні від А до Я

Процедура вступу і терміни оформлення спадщини згідно з новим законом. Скільки коштує і як правильно вступити у спадок, які особливості спадкування за законом і заповітом, як оформити свідоцтво про право на спадщину, який податок на спадщину в Україні

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах