Якщо в спадок дістався борг 12.06.2013

Добре отримати у спадок яке-небудь цінне майно: квартиру, машину, земельну ділянку або пакет акцій. Але що робити, якщо виявиться, що у спадкодавця залишилися ще й борги: у вигляді кредиту на покупку тієї ж машини, квартири або позики знайомому, а, може, він встиг залити сусіда і досі не відшкодував йому збитки? Що робити, якщо у спадок дістався борг, хто і з яких коштів має його погашати дізнавався Prostopravo.com.ua // 12.06.2013

Що входить до складу спадщини

Відповідно до статті 1218 Цивільного Кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У той же час, не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця.

Так, у спадщину переходять:

  • обов'язки, що випливають з цивільно-правових договорів (крім тих, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця);
  • обов'язки з відшкодування матеріальної шкоди (збитків);
  • обов'язки по відшкодуванню моральної шкоди (присудженої судом за життя спадкодавця);
  • обов'язки по виплаті неустойки у вигляді штрафу або пені (присудженої судом за життя спадкодавця);
  • витрати на утримання догляд, лікування, поховання спадкодавця (але не більш, ніж за 3 роки);
  • обов'язки за договором оренди житла з викупом.

Не переходять у спадщину:

  • обов'язки, що випливають з цивільно-правових договорів, нерозривно пов'язаних з особистістю самого спадкодавця (тобто виконати таке зобов'язання міг тільки сам спадкодавець особисто);
  • інші зобов'язання, пов'язані з особою спадкодавця (наприклад, по виплаті аліментів).

Хто повинен платити за зобов'язаннями

Цей обов'язок покладається на спадкоємця, що прийняв спадщину. При цьому не важливо успадковує він за законом або за заповітом.

Нагадаємо, що згідно ст. 1268 ЦКУ спадкоємець має право прийняти спадщину або відмовитися від неї. Відсутність у нотаріуса заяви про прийняття спадщини протягом встановленого строку для прийняття спадщини також прирівнюється до відмови. Тому перед тим, як здійснювати будь-які дії, пов'язані з прийняттям і оформленням спадщини, не зайвим буде дізнатися про те, що саме входить у спадкову масу. Чи не залишився після спадкодавця невиплачений кредит, чи не були присуджені з нього які-небудь виплати рішенням суду і т. д.

Якщо про зобов'язання спадкодавця стало відомо вже після того, як заяву про прийняття спадщини написано, теж не страшно. Протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, спадкоємець може відкликати свою заяву.

При цьому важливо пам'ятати, що прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається, тому спадкоємець, який прийняв спадщину, не може відмовитися від виконання обов'язків, які перейшли до нього від спадкодавця.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого строку він не заявив про відмову від неї. Тому, якщо такий спадкоємець не бажає вступати в спадщину, він має піти до нотаріуса і написати відповідну заяву.

Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину без здійснення яких-небудь дій. Відмовитися від спадщини можуть батьки, усиновлювачі або опікун з дозволу органів опіки та піклування.

Строк для прийняття спадщини (або відмови від нього) встановлюється в шість місяців. І він починає текти з моменту відкриття спадщини.

Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців.

Що ж станеться, якщо спадкоємців, які бажають взяти на себе зобов'язання спадкодавця не виявиться?

У разі відсутності спадкоємців, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою (ст.1277 ЦКУ). Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Територіальна громада, яка стала власником відумерлої спадщини бере на себе зобов'язання щодо задоволення вимог кредиторів спадкодавця.

Як платити за зобов'язаннями

Якщо спадкоємцям відомо про борги спадкодавця, вони самі зобов'язані повідомити кредитора про відкриття спадщини.

Кредитор протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, повинен пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги.

Якщо ж кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги.

Кредитор спадкодавця, який не пред'явив вимоги до спадкоємців у зазначені терміни позбавляється права вимоги.

Спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

Вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором не встановлено інше.

У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.


Вартість юридичної допомоги при оформленні спадщини в Україні
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

11

кількість пропозицій

середня ціна, грн

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Bookeeper

295 грн. у місяць

Онлайн бухгалтерія

для ФОП і малого бізнесу

перші 30 днів безкоштовно!

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Путівники

Спадщина в Україні від А до Я

Процедура вступу і терміни оформлення спадщини згідно з новим законом. Скільки коштує і як правильно вступити у спадок, які особливості спадкування за законом і заповітом, як оформити свідоцтво про право на спадщину, який податок на спадщину в Україні

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах