Єдиний державний портал адміністративних послуг: реалії та перспективи 28.01.2013

Прагнення уряду стати ближче до народу і спростити бюрократичні процедури найближчим часом може призвести до створення Єдиного порталу адміністративних послуг. За його допомоги фізична або юридична особа зможе замовити і отримати будь-яку адміністративну послугу (скажімо, зареєструвати авто, оформити ліцензію, дозвіл), не відходячи від комп'ютера. Що це за сервіс і як працюватиме, спробував розібратися Prostopravo.com.ua // 28.01.2013

Портал і Реєстр

3 січня 2013 року Кабінет Міністрів своєю Постановою № 13 затвердив Порядок ведення Єдиного державного порталу адміністративних послуг (надалі — Порядок), а ще раніше, 5 листопада 2012 року, Постановою № 1274 затвердив положення «Про Реєстр адміністративних послуг».

Згідно з Порядком Портал ведуть з метою забезпечення доступу суб’єктів звернення до інформації про адміністративні послуги з використанням Інтернету і є офіційним джерелом інформації про надання адміністративних послуг.

Портал повинен буде забезпечити:

  1. доступ суб'єктів звернення до інформації про адміністративні послуги, суб'єктів надання адміністративних послуг та центри надання адміністративних послуг;
  2. доступність для завантаження та заповнення в електронній формі заяв та інших документів, необхідних для одержання адміністративних послуг;
  3. можливість подання суб’єктами звернення заяв за допомоги засобів телекомунікаційного зв'язку;
  4. можливість отримання суб’єктами звернення інформації про перебіг розгляду їхніх заяв;
  5. можливість отримання суб’єктами звернення за допомоги засобів телекомунікаційного зв'язку результатів надання адміністративних послуг;
  6. можливість здійснення суб’єктами звернення оплати за надання адміністративної послуги дистанційно, в електронній формі.

На Порталі будуть розміщені: інформація про суб'єктів надання адміністративних послуг та центри надання адміністративних послуг; Реєстр адміністративних послуг; реквізити нормативно-правових актів з питань надання адміністративних послуг; електронні форми заяв та інших документів, необхідних для одержання адміністративних послуг; адреса електронної пошти суб'єктів надання адміністративних послуг для подання суб’єктами звернення заяв про надання адміністративних послуг за допомоги засобів телекомунікаційного зв'язку.

Ведення Порталу покладено на Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. Для цього державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим та місцевого самоврядування мають надавати Мінекономрозвитку інформацію про надані цими органами адміністративні послуги. Міністерство обробить її, систематизує і розмістить інформацію на Порталі.

До речі, вже зараз на офіційному сайті Мінекономрозвитку можна завантажити Реєстр адміністративних послуг, де міститься інформація про адміністративні послуги, що надають центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування. Хоча Реєстр поки що перебуває на стадії наповнення і не містить достатньо даних про адмінпослуги, але вже зараз за його допомоги можна дізнатися, який орган надає ту чи іншу послугу, який розмір плати за її надання і якими НПА встановлений стандарт її надання.

Перспективи

Планують, що за допомоги Порталу можна буде оформити ліцензію, здійснити реєстрацію будь-якого виду діяльності, зареєструвати транспортний засіб, отримати експертний висновок, оформити будь-яке посвідчення, дозвіл, свідоцтво тощо.

Переваги Єдиного порталу адміністративних послуг очевидні. По-перше, це швидкість і зручність, відсутність необхідності оббивати пороги чиновників і стояти в чергах для того, щоб отримати інформацію про послугу, подати документи, дізнатися про перебіг розгляду заяви чи отримати потрібний документ. До мінімуму зводиться можливість зловживань чиновників, приміром, вимог надати не передбачені законодавством документи, відтягування строків розгляду тощо.

Схоже, що до такого формату спілкування з державними органами готові і громадяни. За результатами опитування, проведеного на prostopravo.com.ua 31,18% респондентів уже користувалися адміністративними послугами, що надаються за допомоги Інтернету і залишилися задоволені, 30,46% не користувалися, але хотіли б це зробити і лише 13,25% відповіли, що віддають перевагу перевіреному «паперовому» способу спілкування з держчиновниками, 12,58% опитаних користувалися такими послугами, але залишилися незадоволені якістю, і стільки ж хотіли б ними скористатися, але не змогли розібратися, як це зробити.

Звичайно, на цьому етапі важко говорити про ефективність сервісу, оскільки є ще багато запитань щодо його функціонування. Приміром, поки що невідомо, яким чином відбуватиметься ідентифікація суб'єкта, який бажає замовити адмінпослугу в Мережі: чи достатньо буде логіна і пароля, чи заявнику необхідно буде також отримати електронний цифровий підпис (ЕЦП). Багатьох також цікавить питання оплати: чи не буде її розмір відрізнятися від плати за послугу, отриману стандартним, «паперовим» способом; які платіжні засоби можуть бути використані для оплати адмінпослуг в Мережі; як вирішуватиметься питання з пільговими категоріями громадян, які за законом звільнені від плати за ту чи іншу послугу, адже для того, щоб скористатися пільгою, вони мають надати документ, що дає право на неї.

Певні побоювання пов'язані і з актуальністю відомостей Реєстру і його наповненням, тут усе залежатиме від ефективності, з якою місцеві органи влади передаватимуть інформацію власнику Реєстру — Мінекономрозвитку. І, головне, чи зникне «паперовий обіг» повністю, після того як запрацює Портал, адже якщо держслужбовцю доведеться друкувати документ, що надійшов в електронному вигляді, збирати підписи під ним по кабінетах тощо, про жодну швидкість та ефективність надання послуги не йтиметься.

Думка

Андрій Осіпов, адвокат, АО «Присяжний повірений»

Кабмін України 05.11.2012 р. Постановою № 1274 затвердив положення «Про Реєстр адміністративних послуг», а 03.01.2013 р. наступною своєю Постановою № 1 затвердив Порядок ведення Єдиного державного порталу адміністративних послуг».

Давайте зʼясуємо, що таке Єдиний державний портал адміністративних послуг в Україні, і чим він допоможе українцеві. Відразу хочу сказати, що натепер Реєстр фактично не надає інформації, більшість його сторінок перебувають на стадії розробки.

Реєстр — це єдина комп'ютерна база даних про адміністративні послуги, що надають відповідно до законодавства центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи, місцеві адміністрації, підприємства, установи та організації, що належать до сфери їх управління, а також органи місцевого самоврядування. Наголошу, що органам місцевого самоврядування лише рекомендовано подавати Міністерству економічного розвитку і торгівлі, яке є власником цього Реєстру, дані про адміністративні послуги, що надаються ними для внесення в Реєстр адміністративних послуг. Іншими словами, частина послуг вже може бути і не представлена.

Метою створення Реєстру є ведення обліку адміністративних послуг та забезпечення вільного доступу до інформації про суб'єктів надання таких послуг, а також порядок, умови і розмір плати за їх надання. Портал ведуть для забезпечення доступу суб’єктів звернення до інформації про адміністративні послуги з використанням Інтернету і є офіційним джерелом даних про надання адміністративних послуг.

Відразу постають запитання. Яким способом буде підтверджуватися або засвідчуватися факт отримання результатів адміністративної послуги з Реєстру, якщо отримана з нього інформація буде роздрукована? Припустимо, під час судового процесу судді не захочуть долучати до матеріалів справи як доказ роздруковані з Єдиного державного реєстру судові рішення і тим більше брати їх до уваги.

Також незрозуміло, чим буде підтверджуватися сам факт подання суб'єктом звернення заяви за допомоги засобів телекомунікаційного зв'язку? Чи буде це відображено на твердому носії інформації? Як технічно відбуватиметься оплата послуги? Чи зможе держава зробити електронні платежі безпечними для користувачів Реєстру і захистити від кіберзлочинців.

На мій погляд, якщо Реєстр буде зрозумілим і зручним у користуванні, безпечним за здійсненні платежів і стабільно працюватиме, тобто буде доступним цілодобово, у нього є всі шанси стати популярним. Навряд чи адекватний громадянин захоче зайвий раз стояти в чергах і спілкуватися з черговим чиновником щодо прискорення вирішення його питання. Заміна КВЕД — наочний приклад цього.


Пошук юридичних послуг із захисту прав споживачів
Послуга
Кількість пропозицій
Середня ціна, грн

7

кількість пропозицій

414,29

середня ціна, грн

3

кількість пропозицій

2 566,67

середня ціна, грн

3

кількість пропозицій

1 066,67

середня ціна, грн

2

кількість пропозицій

775,00

середня ціна, грн

2

кількість пропозицій

5 000,00

середня ціна, грн

1

кількість пропозицій

800,00

середня ціна, грн

1

кількість пропозицій

800,00

середня ціна, грн

Горячие предложения

Кредиты на карту

более 30 онлайн-сервисов!

Ставка - от 0.01%

Срок - до 180 дней

Сумма - до 20 000 грн.

Документы - паспорт и код

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Путівники

Права споживачів в Україні від А до Я

Юридичні послуги із захисту прав споживачів при обміні і поверненні товарів, поради юристів, корисні статті про гарантійний термін товару, гарантійні зобов'язання продавця. Тут ви знайдете список товарів, які не підлягають обміну та поверненню.

Пошук юристів і держорганізацій по великих містах